Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież w Częstochowie: Jak poruszać się pod Jasną Górą? MAPA

Bartłomiej Romanek
Urząd Miasta Częstochowa
Dzisiaj wprowadzone zostaną wielkie zmiany w organizacji ruchu w centrum Częstochowy. My podpowiadamy, jak poruszać się po mieście podczas wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze

Dzisiaj władze Częstochowy i wszystkie służby rozpoczynają najważniejszą operację związaną z wizytą papieża Franciszka na Jasnej Górze.

Z tego powodu już o godz. 10 zamknięta dla ruchu zostanie znaczna część ulic w centrum miasta. Wszyscy kierowcy, którzy wybierają się tego dnia do Częstochowy, powinni parkować w wyznaczonych miejscach i omijać centrum miasta (patrz ramka obok). Pielgrzymi wysiadający na dworcu Częstochowa Osobowa na Jasną Górę będą mogli dotrzeć pieszo. Ci, którzy przyjadą samochodami lub autokarami i zostawią samochody na parkingach, do centrum mogą dojść pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej. 27 i 28 lipca na wszystkich liniach będą obowiązywać rozkłady sobotnio-niedzielne z dodatkowym wzmocnieniem częstotliwości kursowania na liniach nr 11, 12, 16, 17, 22 i 26 oraz na specjalnych nocnych liniach autobusowych N1, N2, N3 i N4. Zostanie również zwiększona liczba kursów realizowanych na liniach nr 20 i 30.

Warto tego dnia wybrać tramwaj. Na wspólnym odcinku linii tramwajowych nr 1, 2 i 3 od Estakady przy alei Pokoju do pętli przy Promenadzie Niemena w dzielnicy Północ zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy z 4-minutową częstotliwością kursowania.

Gdzie szukać informacji o utrudnieniach w ruchu

Znaczna część Częstochowy zostanie jutro zamknięta.

Strefa zamknięta dla wszelkiego ruchu kołowego (obowiązująca bez wyjątku także osoby niepełnosprawne) będzie otoczona ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Rynek Wieluński, św. Rocha, św. Jadwigi. Przy czym ulice: św. Rocha, Jana Pawła II i Rynek Wieluński będą zamknięte dla ruchu (jako część strefy zamkniętej) na odcinkach wskazanych na mapie. Nie będzie żadnych zezwoleń na wjazd samochodami do tej strefy. Na kilkunastu ulicach w mieście będzie czasowo wprowadzony ruch jednokierunkowy w celu umożliwienia tam parkowania autokarów.

W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie 27 i 28 lipca 2016 roku uruchomiona zostanie specjalna całodobowa infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym pod numerem: +48 34 369 12 01. Będą z niej mogli skorzystać zarówno częstochowianie, jak i wszyscy, którzy odwiedzą miasto w czasie ŚDM.
Specjalna infolinia

Do 3 sierpnia 2016 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim działa infolinia związana ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz wizytą Ojca Świętego w Częstochowie.

Dzwoniąc pod numer 32 20 77 066, pielgrzymi obcokrajowcy mogą uzyskać informacje na temat przebiegu oraz organizacji wszelkich przedsięwzięć wokół ŚDM. Numer został umieszczony na identyfikatorach wszystkich pielgrzymów rejestrowanych w diecezjach województwa śląskiego. Do obsługi infolinii przygotowano 10 stałych stanowisk, które są dostępne całodobowo. Infolinia jest obsługiwana łącznie przez 44 wolontariuszy, wśród których znajdują się osoby zaproszone do współpracy przez instytucje kościelne oraz studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, a także pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wielu spośród nich włada biegle kilkoma językami obcymi. Warte podkreślenia jest, że Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, jako jedyny ośrodek w kraju, pozyskało do współpracy wolontariuszy posługujących się językiem portugalskim. Wśród ochotników znalazł się nawet jeden obywatel Brazylii, który płynnie mówi po polsku i portugalsku.

Wolontariusze obsługujący infolinię w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim komunikują się z pielgrzymami w następujących językach:

angielski - 19 osób,
niemiecki - 8 osób,
francuski - 9 osób,
hiszpański - 11 osób,
włoski - 4 osoby,
portugalski - 5 osób.

Wszyscy wolontariusze zostali wszechstronnie przeszkoleni nie tylko pod względem sprawnej obsługi infolinii, ale także z zakresu pierwszej pomocy. Otrzymali również przygotowanie psychologiczne oraz praktyczne w zakresie komunikacji i udzielania informacji.
Wyżywienie i toalety

W Domu Pielgrzyma jest duża jadłodajnia, ale będzie dostępna dopiero po odlocie papieża Franciszka do Krakowa, po mszy na szczycie jasnogórskim. Przy ulicy Wieluńskiej, blisko Jasnej Góry, działa kilkanaście barów i restauracji. Także w III al. NMP są restauracje i kawiarnie. W rejonie klasztoru ustawione będą punkty z wodą. Także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną. Oprócz 250 toalet przenośnych, które usytuowano w obrębie centrum miasta i placu przed szczytem, dostępne będą również toalety stałe: jedna w parkach podjasnogórskich, druga przy ul. św. Barbary, a trzecia na placu Daszyńskiego- tam 2 toalety automatyczne.

Sektory ogólnodostępne

Wierni, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w sektorach na placu przed szczytem jasnogórskim, w parkach przy błoniach, w III alei NMP i na placu Biegańskiego. Sektory te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy, co zapewni łączność z miejscem sprawowanej liturgii na wzgórzu.

Dla tych miejsc nie są przewidywane karty wejściowe. Należy pamiętać, że plac przed szczytem będzie stanowić strefę specjalną. Wejście do niej prowadzi przez tzw. bramki kontroli dopiero 28 lipca w godz. 2.00-7.00. Plac przed jasnogórskim szczytem wyznaczono jako strefę „0”. Będzie ona dostępna bez kart wstępu dla wszystkich. O zajęciu miejsca zdecyduje kolejność przybycia wiernych.

Sektory wydzielone

Odrębnym miejscem będzie sektor dla szafarzy komunii świętej i ok. 550 księży koncelebrantów (po ok. 10 z każdej diecezji) mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, której będzie przewodniczył papież Franciszek. Zagwarantowane miejsce będą też miały osoby niepełnosprawne z opiekunami (10 kart wstępu dla każdej diecezji), łącznie przewidziano dla nich 600 miejsc. Osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na opiekę wolontariuszy, którzy pomogą osobom na wózkach inwalidzkich, poruszającym się o kulach. Wolontariusze - harcerze, strażacy - będą widoczni.

Pomoc medyczna

24 karetki medyczne będą rozstawione przy sanktuarium, w alei Sienkiewicza, w parkach podjasnogórskich, w III alei Najświętszej Maryi Panny. Dyżury całodobowe będą pełnić lecznice Miejskiego Szpitala Zespolonego, w których zostanie zabezpieczonych na wszelki wypadek sto łóżek. Ponadto nocną - świąteczną pomoc medyczną zapewnią przychodnie EgoMedica w Częstochowie, ul. Orkana 13/9 b, tel. 34 366 28 81 i Nasza Przychodnia, aleja Wolności 46, tel. 34 366 96 11.

Jest też specjalna infolinia dla pielgrzymów w kilku językach, m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim (działa od 19 lipca do 3 sierpnia), tel. 32 20 77 066. W razie zagrożenia dzwonić można oczywiście także na nr 997 lub 112.
Punkty osób zaginionych

Punkty dla osób zagubionych będą w Liceum im. H. Sienkiewicza przy III al. NMP i w pobliskich szkołach w okolicach Jasnej Góry.

Straż Miejska w Częstochowie radzi, aby osoby starsze miały przy sobie zapisany na kartce numer telefonu do kogoś z najbliższej rodziny. Nie należy pisać adresu zamieszkania, bo może posłużyć złodziejom, ale sam numer telefonu może ewentualnie ułatwić i przyspieszyć przekazanie osoby zagubionej rodzinie.

Osoby, które przyjadą do Częstochowy na pielgrzymkę w grupie zorganizowanej, powinny mieć przy sobie na kartce zapisany numer telefonu do kierowcy autokaru lub przewodnika grupy. O pomoc oczywiście można się zwrócić do policjantów, strażników miejskich, wolontariuszy, harcerzy i strażaków.

Czego nie wolno wnosić

Na terenie Błoń Jasnogórskich obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia wszelkich bagaży, toreb, plecaków, niebezpiecznych przedmiotów, a także napojów w opakowaniach szklanych i puszkach. Będąc w strefie działania policjantów lub innych służb, bezwzględnie wykonuj ich polecenia! Od północy 25 lipca do 1 sierpnia, do godz. 23.59 w promieniu 5 km od Częstochowy obowiązuje całkowity zakaz lotów, nie licząc tych określonych przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Od 20 lipca w województwie śląskim obowiązuje zakaz noszenia broni. MSWiA wprowadziło zakaz w związku z wizytą papieża Franciszka.

**WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH

Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!