MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papieże w historii [RECENZJA] Leon I Wielki oraz Jan Paweł II bohaterami wyjątkowych komiksów. Pierwsze tomy kolekcji robią wrażenie

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wydawnictwo Egmont od lat zaskakuje bogactwem komiksowej oferty. 18 maja, w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, ukazały się dwa pierwsze tomy kolekcji "Papieże w historii" opisujące historię pontyfikatu polskiego papieża oraz Leona I Wielkiego. Seria zaczyna się od mocnego uderzenia, bo obydwa komiksy robią wrażenie bardzo dobre wrażenie. Widać, że do dzieło oryginalne w zamyśle, ale co najważniejsze przemyślane.

Do komiksów historycznych zawsze podchodzę z dużą rezerwą. Często zdarzają się bowiem dzieła, które opierają się na beznamiętnym prezentowaniu historii na poszczególnych planszach. Rola takiego komiksu sprowadza się jedynie do dzieła edukacyjnego i nie ma nic wspólnego z dziełem literackim.

Na szczęście ten problem nie dotyczy najnowszej kolekcji "Papieże w historii" wydanej przez Egmont. W pierwszych dwóch komiksach tej serii prezentowana jest historia pontyfikatu dwóch wielkich papieży, Jana Pawła II i Leona I Wielkiego. To niezwykła lektura i pouczająca lekcja. Wzięli się za to uznani twórcy i podołali zadaniu.

Osobiście bardziej do gustu przypadł mi komiks o Janie Pawle II. Pewnie głównie dlatego, że to historia doskonale znana mojemu pokoleniu. Komiks zaczyna się od zamach na Ojca Świętego. Później akcja toczy się w różnych czasach, począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż po śmierć Jana Pawła II. Poszczególne sceny jednak świetnie do siebie nawiązują, wzajemnie się dopełniają, dzięki czemu narracja jest płynna.

Co ważne scenarzysta komiksu Dobbs dotyka najważniejszych części życia Jana Pawła II. Począwszy od dzieciństwa i trudnej historii Polski, która kształtowała przyszłego papieża, przez konklawe, zamach i obalanie komunizmu aż po walkę Jana Pawła II z ciężką chorobą, która utrudniała mu posługę w ostatnich latach życia. Autor delikatnie dotyka również tych aspektów pontyfikatu polskiego papieża, które do dzisiaj są przedmiotem krytyki i sporów.

Nieco trudniejsza jest lektura tomu poświęconego Leonowi I Wielkiemu. W tym przypadku trzeba być uważnym, warto zaznajomić się również ze specjalny dodatkiem historycznym znajdującym się na końcu komiksu (podobny jest w tomie o Janie Pawle II - świetny pomysł i wykonanie!). Leon I Wielki to jeden z najlepiej ocenianych papieży w historii, chociaż mało powstaje dzieł poświęconych jego osobie. Wyobraźnię twórców pobudzał bardziej Atylla - drugi z głównych bohaterów tego komiksu.

Obydwa komiksy prezentują się również bardzo dobrze pod względem rysunków. Co prawda na niektórych rysunkach Jan Paweł II nie wygląda tak jak w rzeczywistości, ale przecież to komiks, a nie album historyczny z archiwalnymi fotografiami.

Kolekcja "Papieże w historii" po pierwszych dwóch zeszytach zapowiada się na przemyślane i nowoczesne dzieło. Trzymamy kciuki za powodzenie kolejnych komiksów z tej serii.

Opis wydawcy:
"Nie lękajcie się”
Pierwszy tom kolekcji przybliżającej dzieje świata przez pryzmat historii papiestwa poświęcony jest Janowi Pawłowi II, pierwszemu papieżowi z Europy Wschodniej, który był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeń XX wieku: konfliktów zbrojnych, koszmaru nazizmu i obozów zagłady, zimnej wojny, powstania żelaznej kurtyny, upadku Muru Berlińskiego, rozpadu ZSRR, postępującej globalizacji… Jako następca świętego Piotra nie ustawał w dążeniu do pojednania między narodami i religiami, podróżując po świecie i spotykając się z przywódcami politycznymi i religijnymi, dysydentami i osobami prześladowanymi z powodu przekonań i wiary.

Komiks napisał francuski scenarzysta komiksowy Dobbs, specjalizujący się w komiksach historycznych oraz komiksowych adaptacjach znanych światowych powieści. Rysunki stworzył włoski artysta Fabrizio Fiorentino, współpracujący m.in. z Marvelem i DC Comics.

Leon Wielki – pogromca Attyli
W kolejnym tomie cyklu przedstawiona jest sylwetka Leona Wielkiego. Rzym, 452 rok n.e. Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Stojący na czele Hunów Attyla sieje spustoszenie w Europie i zagraża Wiecznemu Miastu. Lud rzymski czuje się opuszczony przez cesarza Walentyniana III, który ukrył się w swoim pałacu w Rawennie. Na spotkanie z „Biczem Bożym” postanawia wyruszyć Papież Leon I, chcąc odwieść barbarzyńcę od ataku na Rzym. Dzięki zdecydowanej postawie i odwadze osobistej Leon I potwierdza swój autorytet jako głowy Kościoła i czyni z Rzymu niekwestionowaną stolicę chrześcijaństwa.
Autorką scenariusza jest francuska historyczka, pisarka i scenarzystka komiksów historycznych France Richemond, zaś rysunków – włoski rysownik i kolorysta Stefano Carloni.

Kolekcja „Papieże w historii” zaprasza do odkrywania kluczowych momentów naszych dziejów, w komiksach umiejętnie łączących przygodę, intrygę i historyczną precyzję. Każdy tom uzupełniony jest 8-stronicowymi dodatkami historycznymi, opracowanymi przez Bernarda Lecomteʼa. Konsultantami każdego tomu byli też duchowni, historycy, znawcy Kościoła i teolodzy.

Papieże w historii. Jan Paweł II. Nie lękajcie się

Scenariusz: Dobbs
Rysunki: Fabrizio Fiorentino
Przekład: Ernest Kacperski
Oprawa: miękka
Objętość: 56 stron
Format: 216x285
Cena: 34,99
ISBN: 978-83-281-9883-8
Język oryginału: francuski
Seria: Papieże w historii
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: historyczny

Papieże w historii. Leon Wielki. Pogromca Attyli
Scenariusz: France Richemond
Rysunki: Stefano Carloni
Przekład: Ernest Kacperski
Oprawa: miękka
Objętość: 56 stron
Format: 216x285
Cena: 34,99
ISBN: 978-83-281-9884-5
Język oryginału: francuski
Seria: Papieże w historii
Kategoria: komiks europejski
Tematyka: historyczny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera