MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Para bizonów, która jesienią uciekła z hodowli pod Częstochową doczekała się potomstwa. Całej trójce grozi odstrzał. Jest szansa na ratunek

PAP
Opracowanie:
Bizony amerykańskie na obrzeżach woj. śląskiego
Bizony amerykańskie na obrzeżach woj. śląskiego Powiat radomszczański
Od tygodnie służby weterynaryjne i urzędnicy ochrony środowiska z dwóch województw - łódzkiego i śląskiego - starają się uratować stado bizonów amerykańskich. Para, która prawdopodobnie jesienią ubiegłego roku opuściła prywatną z hodowlę w gminie Kłomnice (pow. częstochowski) wiosną doczekała się potomstwa. Teraz dwa dorosłe osobniki i ciele żerują w lasach i na polach koło wsi Stęszów i Borowa (gmina Gidle) na pograniczu Śląskiego i Łódzkiego.

Trzy bizony na wolności

Rodzinę bizonów amerykańskich w lesie na pograniczu województwa łódzkiego i śląskiego przed tygodniem sfotografowali myśliwi. Ostrzeżenia przed zwierzętami pojawiły się na stronach internetowych gminy Gidle i powiatu radomszczańskiego.

- Uwaga bizony!! Od kilku godzin po terenie naszej gminy (w okolicach miejscowości Stęszów i Borowa) przemieszczają się trzy bizony: dwie sztuki dorosłe i jedno cielę. Prosimy o zachowanie ostrożności i niezbliżanie się do zwierzą!! (pisownia oryginalna) - czytamy w mediach społecznościowych Urzędu Gminy Gidle.

Zwierzętom groziło odstrzelenie

Zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Radomsku Piotr Kunert powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że bizony jako gatunek inwazyjny, nie mogą w Polsce przebywać na wolności ze względu na możliwość przenoszenia chorób i zagrożenie stworzeniem krzyżówki z rodzimym żubrem. To zagrażałoby zdrowiu i czystości genetycznej polskiego pogłowia żubrów.
- Bizony muszą zostać odłowione, odizolowane i przebywać w miejscu dla nich wydzielonym – mówi Piotr Kunert.
Gdyby nie udało się odłowić bizonów i znaleźć dla nich odpowiedniego miejsca, zwierzętom groziłby odstrzał.

Jest szansa na ratunek

Na szczęście udało się znaleźć dla nich miejsce w hodowli w Kurozwękach (woj. świętokrzyskie). Pracownicy "Safari bizon" w najbliższych dniach zajmą się odłowieniem stada i przetransportowaniem do Kurozwęk.
- Przygotujemy dla nich osobne pastwiska, odizolowane od naszych zwierząt, aby spokojnie przeszły kwarantannę – informuje Agnieszka Kwiecińka z "Bizon Safari" w Kurozwękach.
To ośrodek, który od lat hoduje bizony amerykańskie, ma na to pozwolenie i warunki do utrzymywania kilkudziesięciu zwierząt tego gatunku.

Będzie kontrola hodowli w Kłomnicach

Takiej zgody nie miał właściciel bizonów z gospodarstwa pod Częstochową. Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, poinformowała PAP, że śląska RDOŚ, której podlega gmina Kłomnice, skontaktowała się z właścicielem hodowli bizonów i w najbliższych dniach przeprowadzi tam wizję.
"Sprawdzimy, ile zwierząt jest jeszcze w gospodarstwie, w jakim są stanie i przeniesiemy je w przygotowane dla nich miejsce w Kurozwękach" – powiedziała Natalia Zapała.

Bizon amerykański to obcy w Polsce gatunek

Bizon amerykański może mieć do 3 m długości i do 2 m wysokości w kłębie. Waży od 450 do ponad 1000 kg. Po ok. dziewięciomiesięcznej ciąży samica rodzi jedno młode, które już kilka godzin po urodzeniu dołącza do stada.
Bizony dziko żyją w Ameryce Północnej na obszarach prerii i rzadkich lasów. Na skutek polowań na przełomie XIX i XX w. pogłowie bizona z milionów sztuk spadło do kilkuset osobników. Obecnie szacuje się, że na wolności żyje kilkadziesiąt tysięcy bizonów.
W Europie bizony spotyka się wyłącznie w hodowlach. Na utrzymywanie bizonów amerykańskich trzeba mieć specjalne pozwolenie. Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska osobniki, które wydostałyby się na wolność, mogłyby zasiedlać pola i mozaikę polno-leśną oraz wielkoobszarowe uprawy rolne, wyrządzając znaczące szkody w rolnictwie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni