Park bioróżnordoności w Sosnowcu stał się ogrodem botanicznym. Będzie naturalnym przedłużeniem nowego Egzotarium

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Sosnowcu park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sosnowiec
Park bioróżnordoności w Sosnowcu stał się ogrodem botanicznym. Zyskał ten status dzięki gatunkom roślin tam rosnącym, a jednocześnie będzie stanowił naturalne przedłużenie nowego Egzotarium.

Na początku 2019 roku miasto podpisało umowę z czeska firmą, która była odpowiedzialna za całkowitą przemianę parku przy ul. Kresowej. Tysiące roślin, nowe alejki, oczka wodne, budki dla ptaków - jednym słowem raj dla fauny i flory. W Dniu Matki 2021 roku otwarty zostało zupełnie nowe miejsce. To była rewitalizacja niemal 7 hektarów i nadanie mu charakteru zbliżonego do Egzotarium. Tutaj miała królować przede wszystkim flora.

Tysiące nasadzeń różnorakich roślin odmieniło to miejsce. Samoistnie pojawiły się dzikie zwierzęta i owady. Park jest naturalnym dopełnieniem sąsiedniego Egzotarium. Dzikie rośliny i zwierzęta wymagają specjalnych warunków. Mineralne alejki sprzyjają odwadnianiu w naturalny sposób (a przecież mamy tam oczka wodne i zbiorniki), co zresztą stosuje się w innych parkach na całym świecie. Wiele roślin musi być też pielęgnowanych w odpowiedni sposób, stąd też ogrodzenie obiektu.

Park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny

Po dwóch latach od oficjalnego otwarcia park stał się ogrodem botanicznym i w zasadzie integralną częścią Egzotarium, którego budowa jest na ukończeniu.

- Park, a dziś już ogród, podnosi rangę Egzotarium, choćby ze względu na liczbę roślin i gatunków chronionych, które w nim występują. Wystąpiliśmy o zgodę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dawny park odwiedzili przedstawiciele Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów i powiedzmy to sobie jasno, byli zachwyceni - mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu.

Dzięki zgodzie GDOŚ, Sosnowiec zyskał jednolity kompleks botaniczny. W ogrodzie codziennie, od samego początku wiosny, pracuje kilkanaście osób, które dbają o jego utrzymanie. – Obiekt został podzielony na sekcje, zamontowaliśmy domki dla owadów, a od kilku dni na alejkach zagościł palmy ze starego Egzotarium - przyznaje Sebastian Kulawiak, który na co dzień zajmuje się pracami w parku.

Obiekt ma w jak najszerszym stopniu mieć charakter naturalny. Miejski Zakład Usług Komunalnych przygotowuje harmonogram koszenia. Nie będzie ono jednak częste, bowiem chodzi o to, by rośliny same się rozsiewały.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie