MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park bioróżnordoności w Sosnowcu stał się ogrodem botanicznym. Będzie naturalnym przedłużeniem nowego Egzotarium

Piotr Sobierajski
Opracowanie:
W Sosnowcu park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sosnowiec
Park bioróżnordoności w Sosnowcu stał się ogrodem botanicznym. Zyskał ten status dzięki gatunkom roślin tam rosnącym, a jednocześnie będzie stanowił naturalne przedłużenie nowego Egzotarium.

Na początku 2019 roku miasto podpisało umowę z czeska firmą, która była odpowiedzialna za całkowitą przemianę parku przy ul. Kresowej. Tysiące roślin, nowe alejki, oczka wodne, budki dla ptaków - jednym słowem raj dla fauny i flory. W Dniu Matki 2021 roku otwarty zostało zupełnie nowe miejsce. To była rewitalizacja niemal 7 hektarów i nadanie mu charakteru zbliżonego do Egzotarium. Tutaj miała królować przede wszystkim flora.

Tysiące nasadzeń różnorakich roślin odmieniło to miejsce. Samoistnie pojawiły się dzikie zwierzęta i owady. Park jest naturalnym dopełnieniem sąsiedniego Egzotarium. Dzikie rośliny i zwierzęta wymagają specjalnych warunków. Mineralne alejki sprzyjają odwadnianiu w naturalny sposób (a przecież mamy tam oczka wodne i zbiorniki), co zresztą stosuje się w innych parkach na całym świecie. Wiele roślin musi być też pielęgnowanych w odpowiedni sposób, stąd też ogrodzenie obiektu.

Park bioróżnorodności zamienił się w ogród botaniczny

Po dwóch latach od oficjalnego otwarcia park stał się ogrodem botanicznym i w zasadzie integralną częścią Egzotarium, którego budowa jest na ukończeniu.

- Park, a dziś już ogród, podnosi rangę Egzotarium, choćby ze względu na liczbę roślin i gatunków chronionych, które w nim występują. Wystąpiliśmy o zgodę do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dawny park odwiedzili przedstawiciele Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów i powiedzmy to sobie jasno, byli zachwyceni - mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu.

Dzięki zgodzie GDOŚ, Sosnowiec zyskał jednolity kompleks botaniczny. W ogrodzie codziennie, od samego początku wiosny, pracuje kilkanaście osób, które dbają o jego utrzymanie. – Obiekt został podzielony na sekcje, zamontowaliśmy domki dla owadów, a od kilku dni na alejkach zagościł palmy ze starego Egzotarium - przyznaje Sebastian Kulawiak, który na co dzień zajmuje się pracami w parku.

Obiekt ma w jak najszerszym stopniu mieć charakter naturalny. Miejski Zakład Usług Komunalnych przygotowuje harmonogram koszenia. Nie będzie ono jednak częste, bowiem chodzi o to, by rośliny same się rozsiewały.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni