Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Habsburgów w Żywcu. Fantastyczne miejsce na niedzielny spacer. Słońce, cień, zieleń, cisza, woda i zwierzęta

Jacek Drost
Jacek Drost
Żywiecki Park Habsburgów założony w stylu angielskim to znakomite miejsce do spacerów o każdej porze roku.
Żywiecki Park Habsburgów założony w stylu angielskim to znakomite miejsce do spacerów o każdej porze roku. Jacek Drost
Żywiecki Park Habsburgów założony w stylu angielskim to znakomite miejsce do spacerów o każdej porze roku. Tym miejscem zachwyceni będą wszyscy - dzieci, młodzież i dorośli. Godzinami można spacerować po pięknych alejkach, w parku jest staw z kaczkami i łabędziami, stylowy Domek Chiński, działa Stajnia Miejska Mini Zoo z wieloma gatunkami zwierząt, jest również ławeczka z Alicją Habsburg.

Jeśli nie macie pomysłu, gdzie wybrać się na niedzielny spacer, to podpowiadamy - żywiecki Park Habsburgów jest znakomitym miejscem do przechadzek dla wszystkich - rodzin z dziećmi, samotników lubiących ciszę, zakochanych par. W żywieckim parku miejskim znajdziemy wszystko - słońce, cień, ciszę, spokój, szemrzącą wodę, ustronne miejsca, mnóstwo zieleni, której znakiem rozpoznawczym sa pomnikowe drzewa, a także pojawiające się na wyciągnięcie ręki zwierzęta.

Zobacz zdjęcia

Chiński Domek znakiem rozpoznawczym parku

Park został założony w 1712 roku. Jak pisze Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim, „założony był włoską modą”. Wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

Nie przeocz

Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

W 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur oraz odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera