Park Podlesie w Dąbrowie Górniczej pięknieje. To zwycięski projekt w budżecie obywatelskim

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Park Podlesie jest urokliwym miejscem. Po przebudowie będzie jeszcze bardziej zachęcać do wypoczynku i relaksu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park Podlesie jest urokliwym miejscem. Po przebudowie będzie jeszcze bardziej zachęcać do wypoczynku i relaksu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Facebook D. Rutkowski/UMDG/PAS
Na początku października rozpoczęła się modernizacja parku Podlesie w Dąbrowie Górniczej. Jeszcze w tym roku to miejsce ma wyglądać całkiem inaczej, stając się atrakcyjnym miejscem do zabawy i wypoczynku dla starszych oraz młodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Prace w parku Podlesie postępują. Codziennie widać tam ekipy pracowników, którzy przygotowują nowe alejki do ułożenia nawierzchni mineralnej, odgradzają poszczególne strefy wypoczynku i aktywności. O tym, że jest szansa na zakończenie wszystkich prac w terminie poinformował w mediach społecznościowych Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Park Podlesie nie cieszył się dotychczas powodzeniem, bo też jako jeden z ostatnich w mieście wciąż czekał na gruntowną modernizację. Nie mógł też wiele zaoferować, poza jednym boiskiem oraz parkowymi alejkami. Ostatecznie pomogła mobilizacja mieszkańców okolicznych dzielnic, m.in. Kasprzaka, Gołonoga. Najpierw zgłosili projekt przebudowy parku Podlesie do budżetu obywatelskiego, a potem tak zaangażowali się w promocję tego pomysłu, że zyskał podczas głosowania największe poparcie w całym mieście.

Po zmianach miejsce to w nowej odsłonie da jeszcze więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu, zabawy czy uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W całym parku staną nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie. Przybędzie krzewów ozdobnych i bylin. Ścieżki okalające park wykonane zostaną z kostki brukowej, a wewnętrzne będą mieć nawierzchnię mineralną.

Wszystkie prace, jakie będą wykonane w parku będą realizowane tak, aby chronić rosnące tam drzewa. Już na etapie sporządzania dokumentacji zadbano o to, aby prace prowadzone były w sposób nienaruszający istniejącego drzewostanu.

- Niestety kilka drzew ze względu na ich zły stan trzeba będzie usunąć, ale w zamian zostanie nasadzonych 16 nowych – informują dąbrowscy urzędnicy.

W parku, zgodnie z projektem „Podlesie Pełne Życia”, będzie aż siedem różnych stref

Strefa wejściowa

W niej znajdą się m.in. chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, rowerowa stacja naprawcza i toaleta.

Zielona polana

Przestrzeń o nawierzchni trawiastej. Jej głównym elementem będzie scena, stoły piknikowe oraz ławki. Miejsce da możliwość różnorodnego użytkowania: lekcje jogi, pikniki, zajęcia szkolne, ale też koncerty i przedstawienia. Scena zaprojektowana została jako podest o nieregularnym kształcie, składający się z nałożonych na siebie platform. Zapewni możliwość użytkowania nie tylko w trakcie imprez, ale też jako miejsce spotkań lub zabaw dla dzieci.

Strefa relaksu

Miejsce wypoczynku w zaciszu drzew, przewidziane głównie dla dorosłych i osób starszych, wydzielone niską zielenią. Zlokalizowana będzie w oddaleniu od placu zabaw oraz pozostałych stref, aby dać możliwość ucieczki od zgiełku. Zostanie wyposażona m.in. w hamaki, ozdobne głazy i kłody.

Nie przeocz

Ścieżka edukacyjna

Centralnie zlokalizowana pętla spacerowa wraz z tablicami oraz słupkami z informacjami na temat fauny i flory parku oraz okolicznego lasu. Tablice i słupki wyposażone będą w ruchome elementy sprzyjające nauce poprzez zabawę. Ścieżka edukacyjna skierowana będzie przede wszystkim do rodzin z dziećmi i uczniów

Strefa zabawy

W jej skład wejdą trzy place zabaw: plac wspinaczkowy, plac dla najmłodszych dzieci oraz plac z huśtawkami. Do dyspozycji będą m.in. bujaki, równoważnia, domek z drabinką i zjeżdżalnią, huśtawka „gniazdo”, huśtawka zwykła, linowa pajęczyna, most linowy, przejście z drewnianych belek i zjeżdżalnia z podestem. Swobodne rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia oraz brak wyraźnych granic i ogrodzeń wpisze się w leśny, naturalny krajobraz parku. Strefę zabawy uzupełnioną ławki oraz ławostoły. Urządzenia oraz nawierzchnie zapewniają dostęp również dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Strefa sportu

Przeznaczona przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Znajdą się w niej zmodernizowane boiska do siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego, które zyskają powierzchnię poliuretanową. Uzupełnieniem strefy będą ławki, stojaki na rowery oraz odpowiednie dla niej oświetlenie

Las

Fragment parku znajduje się na obszarze o charakterze typowo leśnym. W celu zachowania tego naturalnego charakteru, w tej części nie są planowane żadne ingerencje poza cięciami pielęgnacyjnymi i ochronnymi.

Modernizacja realizowana jest przez dąbrowską spółkę Bako Sport, w oparciu o program funkcjonalno – użytkowy, sporządzony przez pracownię A2P2 architecture & planning. Jego opracowanie zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta. Wartość inwestycji wynosi 3 mln 444 tys. zł. Termin realizacji to 10 grudnia 2020 r. Na czas robót park został wyłączony z użytkowania.

W Parku Podlesie od wielu lat w czerwcu odbywają się Hutnicze Pikniki Rodzinne, które cieszą się dużą popularnością. Stara, betonowa scena i otoczenie parkowe wymagały jednak faktycznie przebudowy. Po realizacji zwycięskiego projektu będzie można organizować tu pikniki i inne imprezy plenerowe w zdecydowanie lepszych warunkach.

Park Podlesie powstał w latach 70-tych XX wieku. Miał być miejscem rekreacji i wypoczynku dla dąbrowian. Organizowano w nim m.in. występy, zawody i zabawy taneczne, jednak plan jego zagospodarowania i urządzenia nie został w pełni zrealizowany.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie