Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski szuka pieniędzy i wypuszcza obligacje. Czy to dobre rozwiązanie?

Magdalena Tarnowska
Park Śląski od 65 lat służy mieszkańcom regionu. W jakim kierunku pójdzie jego rozwój?
Park Śląski od 65 lat służy mieszkańcom regionu. W jakim kierunku pójdzie jego rozwój? Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Według eksperta, emisja obligacji jest w tej chwili dla chorzowskiego parku najlepszym rozwiązaniem

Park Śląski - jeden z największych parków miejskich w Europie - poszukuje gotówki na rozwój. Informacja o emisji obligacji pojawiła się na stronie internetowej parku 22 lipca. W ogłoszeniu czytamy, że „wysokość oczekiwanej kwoty finansowania wynosi 147 mln 200 tys. złotych”.

- Podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu środków z wielu źródeł. Musimy wyremontować zużytą parkową infrastrukturę - mówi Łukasz Buszman, rzecznik Parku Śląskiego.

Dlaczego obligacje?

Park Śląski pilnie potrzebuje pieniędzy. I to niemałych. Nie ma funduszy na remont „Fali” czy „Kapelusza”. Za pieniądze nowego inwestora zarząd parku mógłby wyremontować zniszczone obiekty, wybudować nowe miejsca parkingowe czy zrewitalizować ogrody tematyczne, takie jak Rosarium czy Ogród Japoński. Co na to Urząd Marszałkowski, czyli właściciel spółki akcyjnej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka? - Jako właściciel Parku Śląskiego możemy wspierać starania WPKiW o pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania - mówi Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Czy znajdą się inwestorzy chętni do wydania dużych pieniędzy? Dowiemy się 23 sierpnia, kiedy zostaną otwarte koperty z ofertami finansowania. Potem zarząd Parku Śląskiego rozważy, czy konkretne propozycje są możliwe do realizacji.

Ryzykowna inwestycja?

Prawie 150 mln zł wyemitowane przez park w formie obligacji (razem z odsetkami) trzeba będzie oddać w ciągu 10 lat, licząc od stycznia 2017 roku. Odsetki miałyby być spłacane na bieżąco od momentu uruchomienia finansowania. Zgodnie z wytycznymi Parku Śląskiego, oprocentowanie powinno być ustalone w oparciu o odpowiedni wskaźnik (WIBOR 3M) powiększony o marżę instytucji finansowej.

- W przypadku instytucji samorządowej trudno byłoby oczekiwać oprocentowania na lepszych warunkach - twierdzi prof. Artur Walasik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych.

Pozyskane dzięki obligacjom fundusze mają nie tylko zostać przeznaczone na rewitalizację Parku Śląskiego, bo ich część ma stać się wkładem własnym WPKiW SA przy ubieganiu się o środki finansowe z programów unijnych.

- Dzięki rewitalizacji parku znacznie łatwiej będzie w przyszłości pozyskać kolejnych partnerów, chcących zainwestować na jego terenie - mówi Łukasz Buszman.

Czy emisja obligacji nie spowoduje powolnej komercjalizacji parku? Niekoniecznie, ponieważ właścicielem parku jest Urząd Marszałkowski i to on może zarządzać jego gruntami. Zresztą wszystkie strony zgodnie zapewniają, że obaw nie ma.

Marszałkowski nadzór

Ustawa o obligacjach daje możliwość zabezpieczenia obligacji na wierzytelnościach, przychodach albo na hipotece. Niemożliwe jest zabezpieczenie obligacji na cudzych gruntach - podkreśla prof. Walasik.

- Możemy zapewnić, że ewentualne działania będziemy opierać zarówno na przepisach prawa, realnych możliwościach parku, jak i z poszanowaniem ładu korporacyjnego spółki prawa handlowego, jaką jest WPKiW - mówi Łukasz Buszman.

- My z kolei będziemy nadzorować przygotowanie przyszłych umów tak, aby nie naruszały interesów WPKiW - dodaje Kazimierz Karolczak.

Samorząd województwa śląskiego stał się właścicielem spółki WPKiW 11 lat temu. Od tego czasu podniósł jej kapitał zakładowy o ponad 40 milionów złotych. Dziś budżet Urzędu Marszałkowskiego nie ma pieniędzy, aby wspomóc park, więc zarząd radzi sobie, jak może. I postanowił się zadłużyć. Czy to dobre rozwiązanie?

- W przypadku ograniczonej dostępności do publicznych pieniędzy emisja obligacji okazuje się najlepszym źródłem finansowania - uważa prof. Walasik.

Czy emisja obligacji jest dobrym pomysłem? Dyskutuj z autorką tekstu

*Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
*Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
*Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera