Park Tysiąclecia w Sosnowcu pięknieje. Modernizacja parku zakończy się w czerwcu

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Park Tysiąclecia jest przepiękny. To miejsce może podbić serca mieszkańców Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park Tysiąclecia jest przepiękny. To miejsce może podbić serca mieszkańców Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Udostępnij:
Gdy pytamy mieszkańców Sosnowca o parki to najczęściej wskażą Park Sielecki lub Park Kuronia. Miejsc do spacerowania i odpoczynku na świeżym powietrzu jest jednak znacznie więcej. Obecnie metamorfozę przechodzi Park Tysiąclecia w Milowicach, który już teraz zachwyca. Ma być gotowy za kilka miesięcy. Niedługo powstanie również nowa sygnalizacja świetlna na ul. Baczyńskiego koło sklepu Biedronka. Zobaczcie zdjęcia z Parku Tysiąclecia w Milowicach.

Park Tysiąclecia w Sosnowcu pięknieje

Już niedługo mieszkańcy Sosnowca będą mogli w pełni cieszyć się odnowionym miejscem do odpoczynku i spacerów. Park Tysiąclecia nie jest aż tak znany jak Górka Środulska, Park Sielecki czy Park Kuronia, ale to także urokliwe miejsce, z którego korzystają sosnowiczanie, by zrelaksować się na świeżym powietrzu. Park przechodzi przemianę, więc odpoczynek w tym miejscu będzie jeszcze przyjemniejszy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Powstały tu już dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, prawie 1,5 km została wybudowana z myślą o młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej zostały ustawione tablice opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga nazywana „Ścieżką Leśnych Przeżyć” jest skierowana do dzieci. Wzdłuż niej ustawiono budki dla ptaków, drewniane grzybki oraz tropy zwierząt. Mieszkańcy zachwycają się zrewitalizowanym stawem, który wygląda niesamowicie.

– Zadbaliśmy również o oświetlenie, małą architekturę i osoby z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich zostały przebudowane schody prowadzące do parku od strony ulicy Baczyńskiego – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

Nie przeocz

Zmiany na 42 hektarach parku dotyczą także wymiany roślinności. - Miejsce gatunków inwazyjnych zajęły rodzime. Połowa z 11 tysięcy nasadzeń roślin już została wykonana. Wśród nich mamy ponad pół tysiąca drzew i kilka tysięcy krzewów i bylin – dodaje prezydent Świerzawski.

Prace w parku mają zostać zakończone już w czerwcu. Ostatnie prace będą dotyczyły dokończenia nasadzeń drzew w tym lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego i jaworu. Mamy także dobre wieści - w najbliższych dniach rozpoczną się nasadzenia blisko 5 tysięcy krzewów i bylin. "Na deser" powstanie tutaj hektarowa łąka kwietna. Będzie jeszcze piękniej i kolorowo.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia kosztuje 4,2 mln zł i jest elementem projektu przebudowy Egzotarium na Centrum Edukacji Ekologicznej. Park jest przebudowywany w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą z Funduszu Spójności przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Park Tysiąclecia jest przepiękny. To miejsce może podbić serca mieszkańców Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Tysiąclecia w Sosnowcu pięknieje. Modernizacja parku za...

W Milowicach przy przejściu dla pieszych pojawią się światła

Zmiany czekają nas także w ruchu drogowym przy ulicy Baczyńskiego. W Milowicach przy przejściu dla pieszych obok sklepu Biedronka zostaną zamontowane światła. Mieszkańcy często zgłaszali, że nie czują się tutaj bezpiecznie, gdyż kierowcy często pędzą w tym miejscu i nie wszyscy zatrzymują się, by ustąpić im pierwszeństwa. Właśnie przy tym przejściu znajdzie się główne wejście do Parku Tysiąclecia.

Zobacz koniecznie

- Prace dotyczą nie tylko sygnalizacji. W jezdni zostaną zamontowane czujniki, które będą uruchamiały czerwone światło dla kierowców, przekraczających w tym miejscu dopuszczalną prędkość. Na nowo zostanie wybrukowany przystanek tramwajowy, zadbamy też o komfortowe przejście przez torowisko - informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sygnalizacja świetlna w tym miejscu powinna pojawić się do końca maja. Być może dzięki niej uda się, by zniknęły stąd wypadki i stłuczki. Do tragicznego wypadku doszło tu całkiem niedawno, bo w styczniu. Młody kierowca jechał prawdopodobnie za szybko i uderzył w drzewo niedaleko przejścia dla pieszych. Zginął na miejscu. Jego pasażerka w ciężkim stanie trafiła do szpitala górniczego. Na szczęście wraca do zdrowia.

Musisz to wiedzieć

Park Tysiąclecia w Sosnowcu ma bogatą historię

Park Tysiąclecia istnieje już ponad sto lat. Powstał w miejscu dawnego folwarku w 1912 roku. Nadano mu wtedy imię Księcia Józefa Poniatowskiego. Jego najlepsze czasy to okres międzywojenny, kiedy opiekę nad parkiem sprawowała kopalnia „Wiktor” (później „Milowice”).

Park w Milowicach posiadał ciekawą infrastrukturę rekreacyjną, a parkowe bramy zamykał na noc zatrudniony tam stróż. W czasie II wojny światowej park został bardzo zniszczony. Po jej zakończeniu udało się go odrestaurować, a w latach sześćdziesiątych nawet ogrodzony, lecz do czasów dawnej świetności już nie powrócił. Przez lata nie było nad nim właściwej opieki więc zarósł w sposób samoistny i nieuregulowany. To cenne przyrodniczo miejsce, które do dziś odwiedzają mieszkańcy. Po rewitalizacji być może stanie się jeszcze bardziej popularne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie