MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park w Kazimierzu Górniczym będzie lepszy niż Park Śląski?

Tomasz Szymczyk
Nowości w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym
Nowości w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym mat. UM Sosnowiec / infografika AD
Park w Kazimierzu Górniczym już niebawem może stać się najciekawszym tego typu miejscem w Zagłębiu. Co z Muzeum na bazie likwidowanej kopalni?

O sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz Górniczy w ostatnich miesiącach mówiło się wiele, głównie w kontekście likwidacji ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami władz Sosnowca, to już niebawem Kazimierz Górniczy stanie się zagłębiowskim centrum rekreacji. Jeszcze w tym roku w znajdujący się tutaj park im. Jacka Kuronia (popularna „Leśna”) zainwestowana zostanie kwota 2 milionów złotych. Powstanie tutaj ogród jordanowski z atrakcjami dla dzieci w każdym wieku, siłownia z urządzeniami do street workoutu i strefą seniora.

- To nie pierwszy etap, bo w parku powstał już skatepark, ale chcemy, żeby rokrocznie coś się w tym parku działo tak, żeby z czasem był ciekawą konkurencją również dla Parku Śląskiego - podkreśla Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca. - Ten teren ma niesamowity potencjał, tylko trzeba mu dać drugie życie. Znajduje się na pograniczu z Dąbrową Górniczą, do Jaworzna też nie jest daleko. W pobliżu jest trasa S1, więc jest też dobrze skomunikowany - argumentuje.

Kopalnia dla górników

Park w Kazimierzu Górniczym dla swoich pracowników i mieszkańców dzielnicy wybudowała przed laty kopalnia Kazimierz-Juliusz. Chociaż może sprawiać wrażenie zaniedbanego, wciąż jest popularny wśród Zagłębiaków. Widać to przede wszystkim po ilości aut, które latem zapełniają parking od strony ul. Jasieńskiego.

- Zapowiedziane inwestycje to wielka szansa dla Parku Leśna w Kazimierzu Górniczym, by odzyskał swój dawny blask utracony po przemianach w latach dziewięćdziesiątych - ocenia Łukasz Krawiec ze Stowarzyszenia Rozwoju Kazimierza Górniczego. - Nasz park ma szansę stać się wizytówką nie tylko Sosnowca, ale i całego Zagłębia - dodaje.

Jeśli zapowiadane plany się ziszczą, rzeczywiście może to być najciekawsze tego typu miejsce w Zagłębiu. W parku Zielona w Dąbrowie Górniczej od lat nie dzieje się nic, co przyciągnąć może większą liczbę mieszkańców. Sosnowiecki Park Sielecki i dąbrowski park Hallera otaczają z kolei drogi i zabudowa miejska. Atrakcyjność Zielonej i kilku innych miejsc w regionie poprawić może projekt pod nazwą Zagłębiowskiego Parku Linearnego, ale na jego potencjalne efekty trzeba będzie poczekać. Jeżeli w tym czasie ciekawą ofertę zbuduje Leśna, powinna zdobyć popularność Zagłębiaków.

Najpierw ogród

Pierwsza atrakcja kazimier-skiego parku - ogród jordanowski za 2 miliony złotych, który dołączy do minizoo, skateparku czy ścieżek spacerowych i rowerowych, ma być gotowy jeszcze w tym roku - na przełomie sierpnia i września. Znajdzie się w pobliżu ul. Jasieńskiego.

- Głównym założeniem było stworzenie stref zabawowych dla dzieci w różnym wieku, które byłyby ze sobą w spójny sposób połączone. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w marcu - mówi Anna Maksym z Referatu Kształtowania Przestrzeni Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Największą atrakcją ogrodu jordanowskiego ma być olbrzymi zestaw linowy z najwyższym punktem o wysokości prawie 10 metrów wyposażony w zjeżdżalnie i mostki. Punktem centralnym będzie za to plac wodny wyposażony w kilkanaście fontann z wodą tryskającą z ziemi. Dopełnieniem tego miejsca ma być oświetlona pergola.

- Nowością, której do tej pory w Sosnowcu nie było, będą odpowiednio wzmocnione usypane pagórki o wysokości około 2,5 metra, w których znajdować się będą również tunele, w których dzieci będą się mogły bawić w chowanego - dodaje Anna Maksym.

W Sosnowcu myślą też o rozbudowie parkingu i wyznaczeniu przy parku pętli autobusowej. Najpierw ogród, a docelowo cały park ma być objęty moni-toringiem, pojawi się też tutaj nowe ledowe oświetlenie. Symbolem parku ma być z kolei... słoń.
- Na terenie parku znajduje się betonowy słoń, którego chcemy wyprowadzić przed park. Słoń ma być podświetlany i ma być znakiem rozpoznawczym tego parku. Chcemy, by był to punkt, w którym ludzie będą sobie robić zdjęcia. Może zorganizujemy konkurs na jego imię - mówi Mateusz Rykała.

Kolejne plany dotyczące parku to rewitalizacja amfiteatru Muszelka i powstanie spółdzielni socjalnej, która będzie zawiadować częścią parku. Z czasem miasto będzie się też chciało zająć oczyszczeniem akwenów.

Kopalnia dla turystów?

Mówiąc o wzroście atrakcyjności parku w Kazimierzu Górniczym nie można nie wspomnieć o planach społeczników z dzielnicy dotyczących przekształcenia kopalni w skansen górniczy.

- Zagospodarowanie terenów po KWK Kazimierz-Juliusz zgodnie z zapowiedziami władz z konferencji, którą organizowaliśmy w MDK Kazimierz sprawi, że Kazimierz Górniczy będzie najatrakcyjniejszą turystycznie dzielnicą Sosnowca. Kazimierz Górniczy wraz z sąsiednimi tzw. wschodnimi dzielnicami Sosnowca ma gigantyczny potencjał - mówi Łukasz Krawiec.

- Prowadzimy rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń o przejęciu części obiektów, m.in. łaźni czy sali zbornej. Chcielibyśmy też zachowania jednej z wież szybowych. Zobaczymy, jak się to zakończy - mówi wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała.


*Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni