Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park w Świerklańcu to idealne miejsce na weekendowy spacer. Przyjeżdżają tu osoby z całego regionu.Nic dziwnego - zobaczcie, jak pięknie!

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Park w Świerklańcu to piękne miejsce Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park w Świerklańcu to piękne miejsce Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Rozpoczynają się tegoroczne wakacje. Choć będą one trochę się różniły od tych poprzednich (ma to związek z pandemią koronawirusa w naszym kraju), to jednak większość z nas będzie chciała gdzieś odpocząć, z dala od centrum miast. Jeśli chcecie na weekend zostać w regionie, to dobrym miejscem na chwilę wytchnienia będzie park w Świerklańcu.

Nie da się ukryć, że park w Świerklańcu - położony przy głównej drodze pomiędzy Piekarami Śląskimi, a Tarnowskimi Górami - to bardzo dobre miejsce na spacer, tak naprawdę niezależnie od pory roku. Cieszy się dość dużą popularnością, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni, kiedy do miasta zjeżdżają się samochody z całego województwa. Widać to doskonale na parkinach - rejestracje pojazdów powiedzą nam tak naprawdę wszystko.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Park w Świerklańcu na zdjęciach

Park w Świerklańcu powstał w XIX wieku i został założony przez właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck. Jego całkowita powierzchnia wynosi ok. 180 hektarów - jest on więc bardzo rozległy.

Obecnie w centralnej jego części znajduje się zapierający dech w piersiach staw wodny, do którego prowadzą schody pałacowe. Pozostały także kamienne rzeźby.

Wszyscy, którzy odwiedzą park w Świerklańcu będą mogli także zobaczyć amfiteatr. Zresztą to malownicze miejsce jest idealne na organizowanie koncertów. Gdyby nie pandemia koronawirusa, w tym roku odbyłby się tu bowiem trzydniowy Festiwal Fest Fajnie.

Na terenie znajduje się także Pałac Kawalera, który został zbudowany jako dodatek do pałacu, który zwany był „Małym Wersalem”. W 1876 roku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował go jako prezent dla swojej żony - Blanki de Paiva.

Podobnie, jak znajdujący się w jego pobliżu zamek, nie przetrwał on do dziś. Oba obiekty zostały splądrowane i podpalone w 1945 roku. Kilkanaście lat później - w 1962 - ruiny wysadzono ostatecznie w powietrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera