Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstawał Park Śląski. Dziś mija 70 lat od powołania WPKiW. Zobaczcie to na archiwalnych zdjęciach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Początki WKPiW, czyli dzisiejszego Parku Śląskiego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Początki WKPiW, czyli dzisiejszego Parku Śląskiego Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Decyzja o powstaniu WPKiW zapadła w 20 grudnia 1950 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Tak rozpoczęła się historia jednego z największych parków miejskich w Europie, który dzisiaj znamy pod nazwą - Park Śląski. Zobaczcie, nieprezentowane nigdzie wcześniej, archiwalne zdjęcia WPKiW. Zobaczcie, jak powstawał Park Śląski.

To już 70 lat!

20 grudnia 1950 roku Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach przyjęła uchwałę powołująca park do życia:

- Uznaje się konieczność i celowość budowy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku dla Górnośląskiego Zespołu Przemysłowo-Miejskiego na obszarze około 500 ha, położonego między Katowicami a Chorzowem w pasie między drogami Katowice – Chorzów – Siemianowice Stary Chorzów i równocześnie zleca Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej poczynienie odpowiednich starań u Władz Centralnych w kierunku realizacji powyższych zamierzeń.

To znakomita rocznicowa okazja, żeby przypomnieć ,jak powstawał park WPKiW, czyli dzisiejszy Park Śląski.

Poznajmy historię Parku Śląskiego

Zobaczcie na zdjęciach, jak powstawał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Jego budowa rozpoczęła się w lipcu 1951 roku. W galerii prezentujemy archiwalne zdjęcia wieloletniego pracownika WPKiW. Fotografie te publikujemy po raz pierwszy. Widzimy na nich, jak budowany był obecny Park Śląski.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstawał na terenach, gdzie dominowały hałdy, pogórniczy odpady, zapadliska, bagna i wysypiska oraz w niewielkim obszarze teren o charakterze rolniczym. Było to teren o łącznej powierzchni ponad 600 ha pomiędzy Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Ślaskimi. Krajobraz całkowicie się zmienił. Pojawiły się łąki, ogródki, lasy oraz nowe gatunki roślin i zwierząt. Była to największa w kraju pomyślnie zakończona próba przywrócenia do życia zdewastowanego przez przemysł środowiska naturalnego.

Parku Śląski widziany z perspektywy "Elki". Kolejką jedzie się kilkanaście metrów nad ziemią.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Śląski z lotu ptaka jest zachwycający. Zobaczcie zdjęci...

Propagatorem i inicjatorem powstania WPKiW był gen. Jerzy Ziętek, który stanął na czele Komitetu Budowy WPKiW.

Całą budowę WPKIW kontrolował projektant parku, prof. Władysław Niemirski. Wielu specjalistów było zaangażowanych w ten projekt - ogrodnicy, architekci i architekci krajobrazu. Park miał mieć dwie osie, jedna przeznaczona dla aktywnych, a druga gdzie jest więcej lasów, jest cisza i spokój. I ten podział widzimy do dzisiaj. Sam park powstał w czynie społecznym. W jego budowę oprócz specjalistów i budowlańców, zaangażowana była młodzież szkolna, a także pracownicy urzędu.

Nie przeocz

Część festynowa WPKiW zajęła 13 ha. Tu stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne, imprezy artystyczne. W latach 50. XX wieku oddawano do użytku nowe inwestycje. Powstało zoo, stadion, wesołe miasteczko, planetarium, kolejka wąskotorowa. W 1966 rok odbyło się otwarcie kąpieliska Fala, a rok później kolejki linowej "Elka". W 1968 roku otwarto także Rosarium oraz powstała Hal Wystaw "Kapelusz". Chorzowski skansen działa od 1975 roku.

Przystań była – obok Planetarium Śląskiego, tanecznych kręgów i Kamiennego Kasztela - jednym z pierwszych obiektów, które powstały w WPKiW.

Wiosną 1955 roku – jak podawał „Dziennik Zachodni Wieczór" z 11 i 12 czerwca – parkowe aleje przemierzały tłumy spacerowiczów, a studenci, korzystając ze słonecznej pogody, przygotowywali się do egzaminów.

„12 bm. Odbędzie się otwarcie nowego obiektu słońca i sportu. Niespodzianka! Niewątpliwie miła niespodzianka zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych – przystań kajakowa. W tej chwili brygady budownicze ZBM prowadzą prace wykończeniowe. Wnętrza pięknej przystani zbudowanej według projektu inż. Cynarskiego są gotowe" – pisał autor artykułu.

Wyliczył też, że na pierwszy rejs przygotowano 30 kajaków, osiem kajaków wyczynowych jednoosobowych. dziesięć wyczynowych dwuosobowych, dziesięć rowerków wodnych, a dla wybitnych wilków morskich trzy wyścigowe żaglówki „Finy".

Park Śląski w świątecznych dekoracjach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Park Śląski w świątecznej odsłonie. Duża choinka i świetlne ...

Z restauracji Przystań na na duży staw lubił spoglądał inicjator powstania WPKiW, czyli generał Jerzy Ziętek. Przystań była jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w parku. To tutaj odbywały się bale sylwestrowe, studniówki i huczne urodziny. Właśnie w okolicy restauracji organizowano koncerty i słynne święta „Trybuny Robotniczej".
TAK WYGLĄDAŁY KAWIARNIE W WPKIW

Kawiarnia ośrodka turystycznego

Park Śląski: Restauracje i kawiarnie. Lepsze stare czy obecn...

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera