Parking pod Szpitalem Powiatowym w Lublińcu woła o pomstę do...

  Parking pod Szpitalem Powiatowym w Lublińcu woła o pomstę do nieba. Ale szanse są tylko na zwykłe utwardzenie ZDJĘCIA

  Piotr Wiewióra

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Parking pod Szpitalem Powiatowym w Lublińcu woła o pomstę do nieba
  1/32

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©PW

  Personel i pacjenci szpitala powiatowego od dawna domagają się porządnego parkingu od ul. Sobieskiego. Starostwo zapewnia, że teren utwardzi, ale podkreśla, że na wielką inwestycję nie ma co liczyć, bo plac ma zupełnie inne przeznaczenie.
  Każdy kto miał okazję lub zmuszony był pozostawić samochód na placu przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego oraz Żwirki i Wigury wie, że parkowanie w tym miejscu nie należy do łatwych. Teren jest nierówny i pofałdowany, przez co po obfitych opadach deszczu (jak np. w ostatnich dniach) powstaje błoto z kilkoma bajorami. Mieszkańcy od dawna zastanawiają się dlaczego właściciel, czyli Starostwo Powiatowe w Lublińcu – i wspomnianego terenu i szpitala – nie wybuduje tu normalnego, utwardzonego parkingu.
  Żalą się zarówno pacjenci, jak i pracownicy placówki. Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Lublińcu, radna Halina Pilch – Kucia, która kieruje porodówką, poinformowała, że pod petycją w tej sprawie podpisał się prawie cały personel.

  - Ten nieszczęsny parking przysparza wielu problemów. To wstyd przed delegacjami, które przyjeżdżają do nas, żeby przekazać sprzęt dla szpitala. Powinno się go jakoś zagospodarować, utwardzić. Przecież wszyscy musimy z niego korzystać – powiedziała.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Miasto dofinansuje?
  Burmistrz Edward Maniura poinformował, że już nie raz rozmawiał na ten temat ze starostą lublinieckim Joachimem Smyłą.

  - Wiem, że to duży koszt, ale ten parking przypomina stary szpital. Zupełnie nie licuje z nowym – stwierdził burmistrz.

  Z kolei zastępczyni Edwarda Maniury Anna Jonczyk – Drzymała skomentowała, że jeśli miasto nie udzieli dofinansowania na budowę parkingu z prawdziwego zdarzenia, to prawdopodobnie nic się nie zmieni.

  - Ale to już nie w tym roku, na który mamy zaplanowanych dużo zadań inwestycyjnych – podkreśliła.

  Zwróciła też uwagę, że gdyby zapadła decyzja o przekazaniu pieniędzy miejskich na ten cel, to można spisać porozumienie ze starostwem, w którym byłoby wyraźnie zaznaczone, że parkowanie ma być bezpłatne.

  O plany w sprawie parkingu zapytaliśmy starostę lublinieckiego. Wprawdzie teren jest w dyspozycji dyrektora szpitala, ale placówka boryka się z problemami finansowymi, więc jasnym wydaje się, że potencjalna inwestycja parkingowa musiałaby być zrealizowana ze środków budżetowych powiatu.

  Parking, którego nie ma
  Joachim Smyła przede wszystkim zaznaczył, że plac przy skrzyżowaniu Sobieskiego oraz Żwirki i Wigury formalnie nie jest parkingiem i w rzeczywistości ma zupełnie inne przeznaczenie – pod dalszą rozbudowę szpitala.

  - Cały grunt kupiliśmy od miasta. To zabezpieczenie na przyszłość, gdybyśmy zdecydowali się na powiększenie naszej placówki medycznej – powiedział starosta lubliniecki. - Parkowanie w tym miejscu odbywa się trochę na dziko – dodał.

  Ale powiat nie ma póki co żadnych bardziej skonkretyzowanych planów związanych z rozbudową. Sam starosta przyznał, że na tym etapie to jedynie wizja. Dlaczego w przeszłości m.in. kiedy wybudował nowe skrzydło szpitalne, nie pomyślał o wykonaniu dodatkowych miejsc parkingowych?

  - Po nieważ w centrum miasta jest sporo miejsc postojowych w niedalekiej odległości od szpitala. Jest np. parking przy Centrum Usług Społecznych – uzasadnił starosta, dodając jednak, że zdaje sobie sprawę, że przydałoby się więcej miejsc.

  Jednocześnie zapewnił, że jeszcze w tym roku powiat zamierza sfinansować utwardzenie istniejącej nawierzchni. Oczywiście nie będzie to przebudowa, na którą – nawet jeśliby się zdecydował, odpuszczając wizję rozbudowy szpitala – nie ma w tym roku pieniędzy. A co jeśli miasto przekazałoby pokaźne dofinansowanie, o którym mówiła wiceburmistrz?

  - Jesteśmy otwarci na propozycje. Jeżeli taka opcja się pojawi, to oczywiście rozważymy ją – skwitował Joachim Smyła.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  należy mu się odświeżenie

  Dariusz26 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Samorząd miasta powinien wykazać inicjatywę i odrestaurować ten parking, przydałoby się mu złapanie nowej świeżości i najlepiej, gdyby finalnie przypominał nieco modliński...rozwiń całość

  Samorząd miasta powinien wykazać inicjatywę i odrestaurować ten parking, przydałoby się mu złapanie nowej świeżości i najlepiej, gdyby finalnie przypominał nieco modliński http://lotniskomodlin.org/ który pod względem wykonania mógłby być dla niego dobrym wzorem do naśladowania.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA