Parkingi w Katowicach. Ceny wzrosną. Będzie drożej nawet o połowę. Kary za brak biletu wyniosą 200 zł

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach
Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach JPP
Udostępnij:
Zmienią się zasady parkowania w Katowicach. Postój w centrum będzie droższy, wzrosną również kary za postój bez biletu. Dla mieszkańców dostępne będą dwa abonamenty oraz "karta mieszkańca". Zmiany mają zwiększyć rotację aut na parkingach w SPP. Projekt uchwały jest gotowy i trafi na sesję Rady Miasta pod koniec kwietnia.

Będzie dużo drożej w strefie płatnego parkowania w Katowicach

Za kilka tygodni zmienią się zasady parkowania w Strefie Płatnego Parkowania w Katowicach. Projekt uchwały w tej sprawie jest gotowy, a w kwietniu trafi na sesję Rady Miasta. Po głosowaniu uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym województwa śląskiego, następnie przepisy wejdą w życie.

Zmian będzie sporo. Najważniejsza to duży wzrost opłat za postój w centrum, które zostaną ujednolicone z tymi obowiązującymi w podstrefie „Ceglana-Wita Stwosza”. I tak pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga – 3,6 zł, trzecia – 4,2 zł, a każda kolejna godzina to 3 zł. Dla porównania obecnie to 2 zł za pierwszą godzinę, 2,4 zł – za drugą, 2,8 zł - za trzecią i 2 zł za każdą kolejną. Jak łatwo obliczyć, za ośmiogodzinny postój kierowcy zapłacą przy nowych stawkach 25,8 zł. Obecnie to 17,2 zł.

To nie koniec. Wyższe będą też kary dla kierowców, którzy za parking nie zapłacą. Obecnie tzw. opłata dodatkowa wynosi 50 zł, po zmianach wzrośnie do 200 zł, ale może zostać obniżona o połowę, jeśli uregulujemy ją w terminie 7 dni od dnia wystawienia zawiadomienia.

Nie przeocz

Nowe stawki opłat za parkowanie w Katowicach:

  • 3 zł – pierwsza godzina parkowania (obecnie jest 2 zł)
  • 3,6 zł – druga godzina parkowania (obecnie jest 2,4 zł)
  • 4,2 zł – trzecia godzina parkowania (obecnie jest 2,8 zł)
  • 3 zł – każda kolejna godzina parkowania (obecnie jest 2 zł)

Dla mieszkańców dwa abonamenty, albo karta mieszkańca

Nowością w SPP będą abonamenty na parkowanie - miesięczny albo kwartalny - dla mieszkańców Katowic (zameldowanych na pobyt stały lub czasowy), a także osób rozliczających tu podatek dochodowy. Sam abonament nie jest nowością, bo dotąd w Katowicach funkcjonowały karty mieszkańca, ale uprawniały do parkowania jedynie przy dwóch wcześniej wskazanych ulicach w pobliżu miejsca zamieszkania.

Z abonamentem będzie można parkować już na terenie całej SPP, ale zapłacimy za niego więcej - miesięczny ma kosztować 200, a kwartalny 480 zł.

Poza tym wciąż dostępne będą "karty mieszkańca" - w cenie 20 zł za miesiąc i 50 zł za kwartał - i nadal będą uprawniały do parkowania przy dwóch wybranych ulicach.

Co jednak istotne Miejski Zarząd Ulic i Mostów zrezygnuje z wydawania wydruków kart mieszkańca, przedsiębiorcy czy pojazdu hybrydowego, bo odpowiednie informacje będą zapisywane w systemie informatycznym MZUiM i sprawdzane za pomocą urządzeń mobilnych.

Zobacz koniecznie

Podwyżka opłat ma zwiększyć rotację aut na parkingach w centrum

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania prezydent Katowic Marcin Krupa tłumaczy m.in. ogromną liczbą aut wjeżdżających do miasta - dziennie to średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych.

- Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum, mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami – wyjaśnia.

Przypomina, że decyzja o przemodelowaniu polityki parkingowej w Katowicach została podjęta kilka lat temu. - Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – podkreśla Krupa.

To kolejna już zmiana w polityce parkingowej w Katowicach

To nie pierwsze zmiany w polityce parkingowej Katowic. Miasto już w 2019 roku rozszerzyło strefę płatnego parkowania o ulice Ceglaną i Wita-Stwosza, zapowiadane jest też wprowadzenie opłat na parkingach w Strefie Kultury, gdzie godzinny postój ma kosztować aż 10 zł, a o połowę mniej - 5 zł - z Katowicką Kartę Mieszkańca.

Spore zmiany w SPP wprowadzono również w ubiegłym roku. Od 4 września w strefie można płacić poprzez aplikację mobilną, albo kartą płatniczą w parkomatach. Z ulic zniknęli inkasenci, pojawili się natomiast kontrolerzy, którzy sprawdzają czy postój jest opłacony, jeśli nie - wówczas od razu naliczana jest kara w wysokości 50 zł (wcześniej było 14 dni na uiszczenie opłaty).

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pejot

Parkuje się za free przy SCC, wsiada w tramwaj i za 10 minut na Rynku ...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie