Parkowanie w mieście będzie droższe! Nawet 10 zł za godzinę!...

  Parkowanie w mieście będzie droższe! Nawet 10 zł za godzinę! Andrzej Duda zatwierdził zmiany. W których Śląskich miastach będzie drożej?

  MJ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Parkowanie w miastach zdrożeje
  10 złotych za parking? To możliwe! Prezydent podpisał nowelizację ustawy. W Katowicach też zapłacimy więcej?
  1/7

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki

  Parking w centrum miasta za 10 złotych? Od nowego roku może tak być. Andrzej Duda 7 sierpnia podpisał nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwalającą na wprowadzenie nowych stawek opłat parkingowych. O ich wysokości będzie decydowała Rada Miasta. Parkingi w Śląskich miastach także podrożeją?

  Nawet 10 złotych za parking w centrum!  ZOBACZ ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  W przyszłym roku parking w centrum miasta może kosztować nawet 10 złotych, czyli trzy razy więcej niż obecnie. Zmiany są efektem nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, którą 7 sierpnia podpisał Prezydent Andrzej Duda. Miesiąc wcześniej nowelę przegłosował Sejm.


  Według nowych przepisów, miasta powyżej 100 tys. będą mogły tworzyć zwykłe i śródmiejskie strefy płatnego parkowania. Ich władze będą miały większą swobodę decydowania o wysokości opłat za parking.

  Nowelizacja sprawia, że w zwykłej strefie parkowania cena za pierwszą godzinę postoju nie będzie mogła przekroczyć 0,15 proc. płacy minimalnej. Jednak gdy miasto zdecyduje się na utworzenie "śródmiejskiej strefy" zapłacimy więcej, bo 0,45 proc. minimalnego wynagrodzenia.

  Jak to się przekłada na konkretne kwoty? Uwzględniając obecne dane, byłoby to 9,45 zł, jednak w przyszłym roku według zapowiedzi rządu minimalne wynagrodzenie ma wynieść 2200 zł., co sprawia, że za pierwszą godzinę postoju w centrum zapłacić będzie można nawet 9 zł. i 90 gr.

  To jednak nie koniec zmian jakie niesie za sobą nowelizacja. W przyszłym roku droższe będą również mandaty za brak biletu. Teraz za takie parkowanie płaci się 50 zł. kary, za rok będzie to 10 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 220 zł. Samorządy dzięki ustawie będą mogły także pobierać opłaty za parking w weekend.

  Miasta jednak nie będą zobligowane do wprowadzenia wyższych opłat. Mogą to zrobić, ale nie muszą. Dodatkowo zasadność podwyżek muszą potwierdzić analizy. O tym, czy będziemy płacić więcej za parking, zadecydują radni.

  Przepisy wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, tak więc ewentualne podwyżki czekają mieszkańców najwcześniej za rok.

  Sonda

  Czy opłaty parkingowe powinny być zmienione?  Śląskie miasta podniosą opłaty parkingowe?


  Nowelizacja obejmuje 12 miast województwa Śląskiego. Są to Katowice, Sosnowiec, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Tychy, Zabrze, Chorzów, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała oraz Rybnik. Jak na razie żadne z nich nie szykuje podwyższenia stawek opłat parkingowych.

  Pamiętać jednak trzeba o długim, 12 miesięcznym okresie vacatio legis, co podkreśliły zresztą niektóre z miast odpowiadając na nasze pytanie. Przykładowo rzecznik częstochowskiego ratusza poinformował nas, że prace nad podwyżkami nie trwają, bo czasu do zastanowienia jest sporo. Z kolei biuro prasowe Bielska – Białej napisało, że w okresie od uchwalenia, do wejścia w życie ustawy, zostaną podjęte niezbędne badania i analizy, które rozstrzygną zasadność powoływania do życia śródmiejskich stref płatnego parkowania. Podobnie sytuacja wygląda w Katowicach. Jak podkreślił ratusz, ewentualna decyzja będzie wymagała konsultacji społecznych i opinii ekspertów. Ponadto pod uwagę będzie brana specyfika miasta Katowice, w którym nie ma klasycznego centrum.

  W ciągu 12 miesięcy może się jednak dużo zmienić, ponieważ 21 października odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybiorą wtedy nowe Rady Miast, które wedle nowelizacji podejmują decyzję o wysokości opłat parkingowych.

  Ile kosztuje parking w centrum ślaskich miast?


  Spośród 12 miast objętych nowelą, obecnie tylko w trzech z nich nie trzeba uiszczać opłaty za postój w centrum. Jest to Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, a także Ruda Śląska. W pozostałych za postój trzeba zapłacić. Ile? Ceny nie są jednolite i to nie tylko między miastami, ale i na ich terenie

  W Chorzowie i Gliwicach strefy płatnego parkowania są podzielone na dwie części. W gliwickiej podstrefie A kierowca zapłacić musi 70 gr za 15 minut postoju, 1,40 zł za pół godziny, 2,80 zł za godzinę, 6,10 zł za 2 godziny, 10 zł za 3 godziny, 12,80 za 4 godziny i 15,60 za cały dzień. Taniej zaparkować można w podstrefie B, tam stawki są następujące: 40 gr kosztuje 15 minutowy postój, 80gr – 30 minutowy, 1,60zł płaci się za godzinę parkowania, 3,50 zł za dwie, 5,70 zł - za trzy, 7,30 zł – za cztery i 8,90 zł za cały dzień.

  W Chorzowie w strefie A 15 minut postoju kosztuje 50 gr, 2,00 zł - pierwsza, czwarta i każda kolejną rozpoczętą godzina parkowania, 2,20 zł - druga rozpoczęta godzina parkowania, i 2,40 zł - trzecia. W strefie B jest taniej - opłata za zaparkowanie samochodu na 15 minut wynosi 30 gr, za pierwszą, czwartą i każdą kolejną rozpoczętą godzinę parkowania kierowca musi zapłacić 1,20 zł, za drugą rozpoczętą godzinę postoju 1,40 zł i za trzecią 1,60 zł.

  W pozostałych miastach nie ma wydzielonych stref, które różnicowałyby opłaty za parkowanie. W Częstochowie za postój w centrum miasta do 30 minut zapłacić trzeba złotówkę, do jednej godziny - 2 zł, do dwóch - 4,40 zł i do trzech - 7,20 zł. Czwarta i kolejna godzina kosztuje 2 złote. W Bielsku – Białej pierwsza godzina parkowania to koszt 2 zł (1 zł za pierwsze 30 minut; kolejna złotówka, jeśli kierowca rozpocznie kolejne pół godziny). Druga godzina postoju kosztuje 2,30 zł, trzecia 2,50 zł, a każda kolejna 2 złote.

  Podobnie sytuacja wygląda w Bytomiu i Katowicach. W stolicy województwa śląskiego opłata z pierwszą godzinę parkowania wynosi 2 zł, druga kosztuje 2,40 zł, trzecia 2,80 zł i każda następna 2 złote. Nieco taniej jest w Bytomiu. Tam za pierwsze 60 minut postoju płaci się 1,50 zł, drugie 1,80 zł, trzecie 2,10 zł i czwarte oraz kolejne 1,50 zł.

  Ujednolicone opłaty za parking ma Rybnik - za każdą godzinę płaci się tam 2,50 zł. Inaczej jest w Tychach, gdzie pół godziny postoju kosztuje złotówkę, godzina - 2 złote, dwie godziny – 2,40 zł, trzy– 2,80 zł i każda następna 2 zł. Taniej natomiast jest w Zabrzu - za pierwszą rozpoczętą godzinę postoju kierowca musi zapłacić 1,50 zł, drugą 1,80 zł, trzecią 2 złote, a czwartą i każdą następną 1,50 zł.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkańcy przede wszystkim

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Widać, że Katowice liczą się ze swoimi mieszkańcami. Pewnie w wielu miastach, władze nawet nie zapytają się o zdanie, tylko sami podejmą decyzje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre podejście

  Rafał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  podoba mi się to, że władze Katowic najpierw chcą porozmawiać z mieszkańcami zanim podejmą jakąkolwiek decyzję.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  I to jest dowód jak Duda i ta cała ekipa tam jest oderwana od rzeczywistości.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I bardzo dobrze!

  Ginter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Teraz każdy debil musi podjechać pod drzwi, bo "łon nie po to auto kupowoł". Pod marketami debile parkują wręcz jeden na drugim, a parking na obrzeżach pusty. To samo w centrum - idzie pajac do...rozwiń całość

  Teraz każdy debil musi podjechać pod drzwi, bo "łon nie po to auto kupowoł". Pod marketami debile parkują wręcz jeden na drugim, a parking na obrzeżach pusty. To samo w centrum - idzie pajac do urzędu coś załatwić, wjedzie - zostawi gdzie popadnie i ma resztę ludzi gdzieś. Opłaty opłatami, ale jeszcze niech to gminy egzekwują. Bo te kwitki za wycieraczką, to działają tylko na uczciwych ludzi - złodzieje wyrzucają i odjeżdżają. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS- ja wam wytłumaczę ten skrót

  Eryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Pieniądze i skurczybyki. Ktoś ma inne zdanie? Jeżeli tak to widać godzina parkowania powinna kosztować 100 zł. Dostali 500 a zapłacą więcej 1000. I jeszcze się cieszą i chwalą. Kto? Wyborcy pis.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pojebalo dudusia

  Anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dudus staje gdzie chce a ty polaczku plac i płacz proponuje płatny postój od urzędu wojewódzkiego tam jakoś nie ma opłat za parkowanie

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY