Parowozownia w Katowicach się marnuje. A może być perłą...

  Parowozownia w Katowicach się marnuje. A może być perłą [ZDJĘCIA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tu nie wystarczą pasjonaciRozmowa z Tomaszem Stemplewskim, dyrektorem Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego
  1/89
  przejdź do galerii

  Tu nie wystarczą pasjonaci

  Rozmowa z Tomaszem Stemplewskim, dyrektorem Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego
  Na ile realny jest pana pomysł umieszczenia muzeum kolejnictwa na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego?
  Z całą pewnością takie muzeum dobrze wpisałoby się w ten szlak. Takie obiekty funkcjonują w zachodniej Europie i bardzo dobrze sobie radzą. Tyle tylko, że aby to przedsięwzięcie się powiodło, to obiekt musi mieć właściciela.

  Czy mogłoby nim zostać np. stowarzyszenie miłośników kolei?
  Stowarzyszenie może zająć się zarządzaniem takim muzeum, ale potrzebny jest jeszcze ktoś, kto zapewni wkład własny przy finansowaniu inwestycji. ©arc.

  Parady parowozów, imprezy kulturalne w industrialnej scenerii, tysiące gości i wielka sława wśród miłośników kolei w całej Europie - taka przyszłość może stać się udziałem lokomotywowni w Katowicach-Załężu. Tak przynajmniej przekonuje prof. Marek Sitarz, kierownik katedry transportu szynowego Politechniki Śląskiej, gdzie kilka dni temu odbyła się konferencja poświęcona działalności muzeów kolejnictwa w Europie.
  - Katowicka parowozownia się marnuje, a dzięki unijnym pieniądzom byłaby szansa ją przekształcić w prawdziwą perłę. To mogłoby być coś więcej niż tylko zwykłe muzeum. Można by stworzyć w tym miejscu centrum kultury, edukacji i techniki kolejowej - przekonuje prof. Sitarz.

  Obecnie w Polsce funkcjonuje kilka podobnych obiektów: słynna za sprawą dorocznych parad parowozownia w wielkopolskim Wolsztynie, czy skansen taboru kolejowego w znajdującej się u stóp Gorców Chabówce.
  Znacznie bardziej popularne są one w zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych - największą atrakcją angielskiego Yorku jest obecnie Narodowe Muzeum Kolejnictwa. Tłumy gości zwiedzają też podobny obiekt w Berlinie, Chicago oraz Budapeszcie.

  PARADY PAROWOZÓW W POLSCE [ZOBACZ]

  - Co roku kilka razy odbywają się u nas dni otwarte. Uruchamiamy wtedy pociągi specjalne, organizujemy też targi oraz inne imprezy w hali lokomotywowni. Przychodzi na nie po 1000-2000 gości - wyjaśniał w trakcie konferencji Gerd Renner, były prezes muzeum kolejnictwa w Berlinie Schoeneweide.

  W skład pamiętającego początek XX wieku obiektu na Załężu wchodzą dawne hale lokomotyw, wieża wodna, obrotnice i budynki gospodarcze. Kluczem do przekształcenia ich w muzeum kolejnictwa jest postawa dotychczasowego właściciela obiektu, czyli PKP. Spółka zaś nie mówi "nie".

  - Stan prawny terenu lokomotywowni został niedawno uregulowany i na tym etapie jest za wcześnie na podjęcie decyzji o jego przyszłości. Potrzebujemy czasu na analizę różnych scenariuszy dla tej nieruchomości - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu. Nieoficjalnie można usłyszeć, że spółka przede wszystkim liczy na zainteresowanie tematem władz samorządowych.

  Pytany o szanse na ziszczenie się tego pomysłu prof. Marek Sitarz odpowiada ostrożnie, że to dopiero początek drogi i że będzie przekonywał do tego przedsięwzięcia marszałka województwa. Trudno jednak liczyć, by w obecnej sytuacji finansowej województwa władze samorządowe wysupłały jakiekolwiek pieniądze na działalność muzeum kolejnictwa. Wydaje się, że jeśli pomysł ma doczekać się realizacji, to potrzebny będzie jeszcze prywatny partner gotowy wyłożyć gotówkę na rozruch takiego przedsięwzięcia.  *Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
  *Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
  *Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parozownia

  markuss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 84 / 91

  Bardzo fajne info oby coś z tego wyszło i kolejno rzecz niy boła spartacono!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo