Partia Razem chce odwołania wiceprezydenta Częstochowy za...

  Partia Razem chce odwołania wiceprezydenta Częstochowy za Dzień Patrioty w przedszkolu

  js

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Członkowie partii Razem w Częstochowie

  Członkowie partii Razem w Częstochowie ©ARC Partia Razem

  Partia Razem w Częstochowie chce odwołania wiceprezydenta Ryszarda Stefaniaka. Zdaniem działaczy partii Razem wiceprezydent odpowiada za wydarzenia w Przedszkolu nr 8 w Częstochowie podczas imprezy "Dzień Patrioty".
  Członkowie partii Razem w Częstochowie

  Członkowie partii Razem w Częstochowie ©ARC Partia Razem

  Partia Razem w Częstochowie zamieściła na swojej stronie taki wpis:

  Wokalista należący do neofaszystowskiego zespołu Nordica, Tomasz Kuś wystąpił podczas tzw. Dnia Polskiego Patrioty w Miejskim Przedszkolu nr 8. Zespół znany jest z rasistowskich i ksenofobicznych utworów. W jego piosenkach pojawia się na przykład jednoznacznie kojarzony zwrot "biała duma". Jak to się stało, że pojawił się on w placówce, w której uczą i wychowują się najmłodsi? Po takim skandalu wciąż nie padły żadne słowa ze strony wiceprezydenta nadzorującego edukację, Ryszarda Stefaniak. Odpowiada on politycznie za zaistniałe wydarzenie. W wielu europejskich krajach samorządy nadzorujące placówki wydają bezpośrednie zakazy wstępu do szkół i przedszkoli osobom takim jak pan Kuś. W Częstochowie tak się nie stało, dlatego domagamy się jego dymisji.  Co na to władze miasta?

  Otrzymaliśmy odpowiedź od rzecznika Urzędu Miasta w Częstochowie, Włodzimierza Tutaja:

  - Po uzyskaniu informacji o kontrowersyjnym gościu spotkania w filii MP 8 z-ca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak skierował pismo do Kuratorium Oświaty z wnioskiem o zbadanie sprawy przez organ nadzorujący pracę pedagogiczna-wychowawczą placówek oświatowych. Częstochowa jest miastem prowadzącym wiele projektów równościowych i antydyskryminacyjnych, dlatego mamy nadzieję, że w trakcie wydarzenia w filii Miejskiego Przedszkola nr 8 nie doszło ze strony zaproszonego gościa do przekazu przeczącemu tym ideom. Częstochowa jest miastem demokratycznym, a nie autokratycznym, dlatego władze miasta nie kontrolują tego typu typowo środowiskowych imprez organizowanych przez szkoły i przedszkola. To na dyrekcji i organizatorach tego typu imprez ciąży odpowiedzialność za ich wychowawczy przekaz, a nadzór pedagogiczny ma prawo reagować, jeżeli są zastrzeżenia, co do jego treści. Z wyjaśnień przedszkola wynika, że organizatorzy wydarzenia nie mieli szczegółowej wiedzy o wszystkich elementach muzyczno-wokalnej aktywności zaproszonego gościa. Niezależnie od kroków związanych z wyjaśnieniem tej sytuacji, podjętych przez Urząd Miasta czy - ewentualnie - Kuratorium, ta sprawa powinna być wyjaśniona wewnętrznie między organizatorami spotkania a dyrekcją jednostki, aby nie doprowadzać w przyszłości do tego typu kontrowersji i wątpliwości.

  Dyrektor Przedszkola nr 8, Alina Soczyk, powiedziała nam, że "Dzień Patrioty" to była patriotyczna, jak sama nazwa wskazuje uroczystość. Dzieci śpiewały m.in. żołnierskie piosenki jak np. "Szara Piechota", których nauczyły je panie nauczycielki. Natomiast wokalista , który wystąpił jako gość, wystąpił jako muzykująca rodzina z żoną i dwójką dzieci, śpiewając pieśni oazowe, patriotyczne. Impreza miała miejsce 26 października.

  Pismo wiceprezydenta Stefaniaka wpłynęło do częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w środę, 5 grudnia.

  - Kuratorium podejmie wszystkie kroki formalno-prawne w tej sprawie, w tym kontrolę doraźną w Przedszkolu nr 8 w Częstochowie - mówi Anna Kij, rzeczniczka śląskiego Kuratorium Oświaty.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?


  COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal !!

  Adamof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To wsytd!! Co innego jak by pojawił sie pederatsa w rajtuzach , z oswieconym wykładem na temat masturbacji .To była by europa!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytam się

  normals (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  kto w latach `90 finansował obozy szkoleniowe dla skinheadów? Kto stymulował te subkultury bo internetu nie było? Jak to możliwe, że (post)komunistyczne służby bezpieczeństwa pozwalały działać...rozwiń całość

  kto w latach `90 finansował obozy szkoleniowe dla skinheadów? Kto stymulował te subkultury bo internetu nie było? Jak to możliwe, że (post)komunistyczne służby bezpieczeństwa pozwalały działać takim subkulturom? Pytam się dlaczego dzisiaj w dobie powszechnej inwigilacji nie neutralizuje się w jakiś cywilizowany sposób środowisk totalitarnych a gnębi się zwykłych ludzi?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czym się różni "Razem" od KPN-u?

  wybory się zbliżają (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Robią identyczną robotę.

  Papież w Częstochowie

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Światowe Dni Młodzieży

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA