Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partia Razem Święto Niepodległości obchodzi 7 listopada a nie 11 listopada [ZDJĘCIA]

Sauer
Partia Razem obchodzi Świto Niepodległości 7 listopada
Partia Razem obchodzi Świto Niepodległości 7 listopada Sauer/Dziennik Zachodni
Członkowie partii Razem złożyli kwiaty w Sosnowcu pod dawną fabryką Fitzner-Gamper. Zupełnie odwrotnie niż cała Polska, Partia Razem 7 listopada obchodziła Święto Niepodległości, a nie 11 listopada. Partia Razem upamiętniła w ten sposób antycarskie wystąpienia robotników Zagłębia podczas rewolucji 1905 roku, a także postać Tomasza Arciszewskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, ministra pracy w rządzie Daszyńskiego, który wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy i standardy zatrudnienia dla służby folwarcznej.

Kilkanaście osób, należących do Partii Razem spotkało się 7 listopada na ulicy Staszica w Sosnowcu.

Dlaczego akurat 7 listopada partia postanowiła obchodzić Święto Niepodległości?

"97 lat temu, 7 listopada 1918 roku zawiązał się Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Wchodzący w jego skład działacze niekomunistycznej lewicy wzywali do ufundowania odrodzonego państwa polskiego na zasadach demokracji, sprawiedliwości społecznej i równouprawnienia bez względu na pochodzenie, wiarę czy narodowość.
Partia RAZEM nawiązuje do wartości polskiej lewicy demokratycznej, które ciągle pozostają aktualne. Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu Święta Niepodległości do manifestowania postaw ksenofobicznych, autorytarnych i przemocowych. Nie będziemy wspierać skrajnie prawicowej narracji obchodów święta 11 listopada, kiedy to środowiska te będą maszerować i dewastować nasze miasta w imię „wielkiej Polski tylko dla Polaków”, w której nie ma miejsca dla ludzi o odmiennym światopoglądzie, wyznaniu religijnym, orientacji seksualnej czy kolorze skóry. Pamiętamy, że 11 listopada został ustanowiony jako święto dopiero w 1937 roku, by wzmocnić kult Józefa Piłsudskiego w państwie, które stawało się coraz bardziej autorytarne. Dlatego symbolicznie odzyskujemy 7 listopada, by pokazać, że nie ma sprzeczności między niepodległością a postawami prodemokratycznymi, prospołecznymi i otwartymi" - informuje Żaneta Szefer, członkinię Zarządu Okręgu Katowickiego, partii Razem.

- Życzyłbym sobie, aby nowy rząd nie zapakował Polski w wojnę kulturową - mówił z kolei Adrian Zandberg, lider Partii Razem. - Tak pewnie będzie - ocenił jednak. - To będzie miało na celu ograniczanie praw kolejnym grupom społecznym - dodał.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!