MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pasjans – zasady i jak grać. Sprawdź, jak ułożyć pasjansa i baw się dobrze w każdej sytuacji

Anita Persona
Układanie pasjansa jest proste, sprawdź i zagraj.
Układanie pasjansa jest proste, sprawdź i zagraj. Esteban López/Unsplash
Pasjans to klasyczna gra karciana, którą można grać samotnie i wszędzie, gdzie tylko chcemy. Gra oferuje więc łatwo dostępną rozrywkę i jednocześnie stanowi wyzwanie intelektualne. Jeśli jednak nie wiesz, jak grać w pasjansa, a chcesz się tego dowiedzieć, to spieszę z pomocą. Dowiedz się więc już teraz, jak grać w pasjansa i jak ułożyć pasjansa krok po kroku.

Spis treści

Pasjans – co to jest?

Pasjans to rodzaj gry karcianej, zwyczajowo skierowanej do jednej osoby. Nazwa zabawy wywodzi się natomiast od francuskiego słowa „patience”, co oznacza cierpliwość i doskonale oddaje charakter tej gry, która często wymaga w równej mierze skupienia, co cierpliwości. Podstawowym celem pasjansa jest przy tym uporządkowanie kart według określonych zasad, na przykład w kolejności rosnącej lub malejącej, lub też w odpowiednich kolorach i figurach. Pasjans może mieć wiele wariantów, w tym bardzo popularny Klondike, Freecell, Spider, czy Pyramid, a każdy z nich posiadają swoje unikalne zasady i strategie.

Warto wiedzieć, że pasjans, podobnie jak m.in. gra Uno, jest popularny nie tylko jako gra karciana w świecie rzeczywistym, ale również jako gra komputerowa. W cyfrowej wersji pasjans znajdziemy więc obecnie na różnych platformach, co sprawia, że gra jest łatwo dostępna i szeroko rozpowszechniona. Pasjans może być relaksującym sposobem na spędzenie czasu, a jednocześnie ćwiczeniem umysłowym, wymagającym logicznego myślenia i planowania z wyprzedzeniem. To wszystko sprawia, że gra ta jest bardzo popularna, choć nie każdy musi wiedzieć, jak w nią grać.

Jak grać w pasjansa? To proste!

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pasjansa, nazywanym przez wielu klasycznym pasjansem, jest Klondike. Gra odbywa się przy użyciu standardowej talii 52 kart i jest rozgrywana solo. Celem gry jest natomiastowe uporządkowanie wszystkich kart na czterech stosach fundamentów, zaczynając od asów, a kończąc na królach, według kolorów (pik, kier, karo, trefl). Oto zasady pasjansa i wszystko, co należy wiedzieć o grze po kolei.

Rozpoczęcie gry

  • Karty są rozdawane na stole w siedmiu kolumnach, zwanych tableau. Pierwsza kolumna ma jedną kartę, druga kolumna ma dwie karty, trzecia trzy karty, i tak dalej, aż do siódmej kolumny, która ma siedem kart. Tylko ostatnia karta w każdej kolumnie jest odkryta, reszta jest zakryta. Pozostałe karty tworzą stos do dobierania (talia).

Zasady gry w Pasjansa

  • Karty na tableau można przemieszczać zgodnie z określonymi zasadami. Karty mogą być przenoszone tylko na odkryte karty i muszą być układane w porządku malejącym oraz na przemian kolorami (np. czerwona dama na czarnego króla).

  • Jeśli w tableau jest wolne miejsce, można tam przenieść tylko króla lub stos kart zaczynający się od króla.

  • Karty z talii mogą być dobierane pojedynczo lub po trzy (w zależności od wybranych zasad) i przenoszone na tableau lub od razu fundamenty, jeśli tam pasują.

  • Celem jest przeniesienie wszystkich kart z tableau i talii na cztery fundamenty, zaczynając od asów i układając karty rosnąco według kolorów (as, dwa, trzy, ..., król).

Dodatkowe zasady

  • Jeśli nie można wykonać żadnego ruchu, można przeszukać talię, aby znaleźć użyteczną kartę.

  • Gracz może przeglądać talie wielokrotnie, ale w bardziej zaawansowanych wersjach gry liczba przeglądów może być ograniczona.

Wygrana, czyli kiedy pasjans jest ułożony?

  • Gra jest wygrana, gdy wszystkie karty zostaną przeniesione na fundamenty w odpowiednim porządku, tworząc cztery stosy kart od asa do króla w każdym kolorze.

Podsumowując, pasjans klasyczny ma proste do zrozumienia zasady, ale samo ułożenie pasjansa wymaga strategicznego myślenia i cierpliwości. Teraz, gdy wiesz, jak grać w pasjansa i jak go ułożyć, możesz bez problemu cieszyć się tą klasyczną grą karcianą, która stanowi dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni