Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasterki w archidiecezji katowickiej. W trzech z nich wezmą udział biskupi. Zobacz, gdzie odprawią msze święte

JAK
Pasterki w archidiecezji katowickiej. W trzech z nich wezmą udział biskupi
Pasterki w archidiecezji katowickiej. W trzech z nich wezmą udział biskupi Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej
W tym roku katowiccy pasterze przewodniczyć będą pasterkom, czyli mszom świętym odprawianym w nocy z 24 na 25 grudnia, w trzech świątyniach archidiecezji - poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej.

Pasterki w archidiecezji katowickiej

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył mszy świętej o północy w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski będzie przewodniczył pasterce w bazylice pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach - Panewnikach. Natomiast biskup pomocniczy Marek Szkudło będzie przewodniczył pasterce w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bziu Zameckim.

- Msza święta o północy, zwana w Polsce pasterką, została wprowadzona w Kościele w drugiej połowie V wieku. Wiązało się to naśladowaniem liturgii jerozolimskiej, w której sprawowano taką mszę w jednej z grot w Betlejem dla uczczenia narodzin Bożego Syna Jezusa Chrystusa, Mesjasza, Zbawiciela - przypomniało Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej.

Rzecznik archidiecezji ks. Tomasz Wojtal przypomniał, że najstarszy dokument, mówiący o początkach świętowania pamiątki Narodzenia Pańskiego, zwanej potocznie Bożym Narodzeniem, pochodzi z połowy IV stulecia.

- 25 grudnia nie jest rocznicą narodzin Jezusa, ponieważ nie znamy dokładnej daty tego wydarzenia. Powszechnie uważa się, że chrześcijanie wybrali ten dzień z uwagi na obchodzone w nim rzymskie święto „Niezwyciężonego słońca”, przywołując jeden z określających Chrystusa biblijnych tytułów „Słońca Sprawiedliwości” - podkreślił ks. Tomasz Wojtal.

W Uroczystość Narodzenia Pańskiego Kościół wspomina to wszystko, co zgodnie z zwartym w Nowym Testamencie opisem wydarzyło się w Betlejem dwa tysiące lat temu. Przypomina i czci tajemnicę Bożego Syna, który dla zbawienia ludzi zstąpił z nieba i stał się człowiekiem. Jezus stał się człowiekiem podobnym do innych we wszystkim, oprócz grzechu.

Jak wyjaśniają teolodzy, przyjął słabą i ograniczoną ludzką naturę, aby dać ludziom udział w swej Boskiej naturze. Boże Narodzenie nierozerwalnie łączy się z tajemnicą śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, z dziełem Odkupienia człowieka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera