Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszportowa sobota: Chcesz wyrobić paszport i wyjechać z Polski? Nie skalecz się w palec

Kamila Rożnowska
Odciski palców są sprawdzane również przy odbiorze paszportu
Odciski palców są sprawdzane również przy odbiorze paszportu Andrzej Banaś
12 marca pierwsza edycja „paszportowej soboty”. W godz. 9 - 14 będzie można złożyć wniosek o wyrobienie dokumentu. O czym trzeba pamiętać?

Zaplanowany urlop. Atrakcyjna oferta wyjazdu za granicę. Szybka decyzja. Rzut okiem na termin ważności naszego paszportu i... problem, czy wystarczająco szybko otrzymamy nowy dokument. Jego wyrobienie może potrwać nawet 30 dni.

Aby zaoszczędzić niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na odbiór dokumentu, w najbliższą sobotę (12 marca) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (ul. Jagiellońska 25) oraz w dwóch delegaturach terenowych: w Częstochowie (ul. Sobieskiego 7) i Bielsku-Białej (ul. Piastowska 40), odbędzie się po raz pierwszy „paszportowa sobota”.

W ten sposób wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość złożenia wniosku o wyrobienie nowego dokumentu, poza tradycyjnymi godzinami pracy urzędów. Wnioski będą przyjmowane od godz. 9 do 14. Ksymena Szymczuk-Zawada z oddziału komunikacji społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego mówi, że wzmożony ruch w jednostkach paszportowych zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Tylko w zeszłym roku w naszym regionie wydano ponad 131 tys. paszportów.

Musi być ważny pół roku

Problem z przeterminowanym paszportem może nas dosięgnąć nawet wtedy, kiedy do końca terminu jego ważności pozostał nam np. miesiąc. Dlaczego? Niektóre państwa wymagają, aby w momencie rozpoczynania urlopu dokument był ważny przez kilka miesięcy, do nawet ponad pół roku.

Wśród takich państw jest np. Turcja, która wymaga, aby w momencie składania wniosku o przyznanie wizy, nasz dokument był ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. Podobny okres (180 dni) dotyczy wiz elektronicznych lub jednorazowych, które można nabyć na lotnisku, a w przypadku ubiegania się o wizę w tureckich placówkach dyplomatycznych - 60 dni. Przez co najmniej 60 dni (liczone od dnia zakończenia pobytu) powinniśmy legitymować się ważnym dokumentem już w chwili wjazdu do Turcji.
Wydłużony okres ważności paszportu dotyczy również Egiptu (6 miesięcy od daty zakończenia podróży) lub Haiti (6 miesięcy).

Warunki wjazdu oraz pobytu w różnych państwach na całym świecie można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych - polakzagranica.msz.gov.pl

Nie skalecz się w palec

Od czerwca 2009 roku wydawane paszporty są dokumentami biometrycznymi. Oznacza to, że podczas składania wniosku o jego wydanie pobierane są od nas np. odciski palców (nie dotyczy to dzieci do 12 lat). Dokument musimy odebrać osobiście, ponieważ i wtedy ponownie weryfikowane są nasze dane biometryczne i ponownie odczytywany jest obraz naszych linii papilarnych. I dlatego oczekując na nowy dokument powinniśmy uważać, żeby nie skaleczyć się w palec, z którego odciski zostały pobrane, bo system może nie zweryfikować naszych danych pozytywnie i paszportu nie odbierzemy. Powodem „odrzucenia” mogą być np. różne schorzenia, uszkodzenia mechaniczne skóry lub oddziaływanie substancji chemicznych.

Co w takiej sytuacji? Wyjść jest kilka. Jeśli nie spieszymy się z odbiorem dokumentu, najłatwiej poczekać na wygojenie rany i ponownie przyjść zweryfikować zgodność danych lub - bez dodatkowych opłat - pobrać odciski z innych palców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!