18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paszportowy chaos z odciskami palców w woj. śląskim

Michał Wroński
W woj. śląskim jest tylko pięć czytników do pobierania odcisków palców
W woj. śląskim jest tylko pięć czytników do pobierania odcisków palców Fot. Marzena Bugała
Szykuje się paszportowa rewolucja. W dokumentach pojawią nasze odciski palców. Ich pobieranie rozpocznie się 22 czerwca.

Rewolucja może mieć jednak swoje ofiary - turystów. Chcący wyrobić sobie paszport, będą musieli złożyć odcisk dwóch palców, przykładając je do elektronicznego czytnika. Tyle tylko, że na niespełna miesiąc przed wprowadzeniem tych zmian w liczącym ponad 4,6 miliona mieszkańców województwie śląskim jest zaledwie pięć takich urządzeń.

Mamy tylko 5 elektronicznych czytników, potrzebnych jest prawie 20

Paszporty biometryczne pojawiły się w Polsce trzy lata temu po rozporządzeniu Rady Europy (ono z kolei było skutkiem nacisków USA, które po wydarzeniach z 11 września 2001 roku nalegały na poprawę zabezpieczeń dokumentów przez państwa UE). Na początek zmieniły się zasady dotyczące wyglądu fotografii do paszportu - ich efektem ubocznym były słynne już spory o to, czy dane zdjęcie spełnia lub nie kryteria biometryczności. Teraz do paszportu trafi druga cecha biometryczna - odciski palców. Nie będzie można ich dostrzec gołym okiem - zostaną zakodowane w warstwie elektronicznej dokumentu. Zwiększy to bezpieczeństwo i wiarygodność dokumentów.

- Będzie też dodatkowym argumentem w rozmowach o ruchu bezwizowym z USA czy Kanadą - uważa Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Osoby, które mają paszporty, a także ci, którzy je otrzymają do 29 czerwca mogą odetchnąć - ich sprawa nie dotyczy. Ich paszporty zachowują ważność do końca określonych w nich terminów. Dla tych, którzy zamierzają wyrobić sobie ten dokument po 22 czerwca w punktach paszportowych pojawią się instrukcje (testowe lub audiowizualne), mające pomóc w obsłudze czytników.

Obecnie na paszport czeka się do miesiąca. Po wprowadzeniu obowiązkowego pobierania odcisków palców ten okres nie powinien się wydłużyć. Ale czy nie wydłuży się droga do paszportu? Teraz wnioski składać można w oddziale paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, jego oddziałach zamiejscowych w Bielsku-Białej i Częstochowie, terenowych delegaturach paszportowych w Bytomiu, Gliwicach i Rybniku, a także jedenastu urzędach miejskich i siedmiu starostwach powiatowych. Żeby wszystkie te jednostki mogły nadal czynić to samo, muszą zostać wyposażone w elektroniczne czytniki, a tymczasem w regionie testowanych jest zaledwie pięć takich urządzeń (w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu i Gliwicach).
- Mamy komunikat, że niebawem dostaniemy instrukcje dotyczące stosowania czytników, więc nie wyobrażam sobie, byśmy mieli nie dostać urządzeń - mówi Bożena Kurpanik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Rudzie Śląskiej.

Czy wiara w hojność wojewody jest uzasadniona, okaże się w przyszłym tygodniu, kiedy powinny się zakończyć rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak po wprowadzeniu nowego rodzaju paszportów będzie wyglądać kontrola graniczna? Póki co, nic się nie zmieni. Pogranicznicy przyznają, że na razie nie będą sprawdzać odcisków palców w paszportach. Czekają aż "pełną operacyjność" osiągną pozostałe państwa Unii. Docelowo funkcjonariusze będą mieli dwa rodzaje czytników: odczytujące dane zawarte w paszporcie i odczytujące linie papilarne bezpośrednio z palca.

Wprowadzono dodatkowe dyżury

W jednostkach paszportowych Urzędu Wojewódzkiego wprowadzono dodatkowe dyżury.
Rejestracja wniosków paszportowych i wydawanie dokumentów odbywa się między 7.30 a 15.30 w poniedziałki, środy i piątki oraz od 7.30 do 18 we wtorki i czwartki. Podane godziny urzędowania obowiązywać będą do 31 lipca i dotyczą oddziału paszportowego
Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, oddziałów zamiejscowych w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz terenowych delegatur paszportowych w Bytomiu, Gliwicach i Rybniku.

Do wniosku o wydanie paszportu należy dołączyć dwie fotografie (biometryczne), potwierdzenia uiszczenia opłaty paszportowej, a także okazać aktualny dowód osobisty (w przypadku dorosłych) lub akt urodzenia (w przypadku dzieci, dodatkowym wymogiem jest ponadto obecność obojga rodziców).

Ile wynosi opłata paszportowa?

dorośli: 140 zł.
emeryci, renciści, uczniowie i studenci, osoby niepełnosprawne i współmałżonkowie pozostający na ich utrzymaniu, przebywający w domach pomocy społecznej i osoby korzystające z pomocy społecznej, kombatanci oraz ofiary represji: 70 zł.
dzieci w wieku od 7 do 13 lat: 60 zł.
dzieci poniżej 7. roku życia: 30 zł.
osoby powyżej 70. roku życia: zwolnione od opłaty
za zgubienie paszportu trzeba zapłacić 420 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni