Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszporty covidowe. Program pilotażowy w Polsce rusza już 20 maja. Jak takie dokumenty będą wyglądały w praktyce?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Paszporty covidowe. Program pilotażowy w Polsce rusza już 20 maja. Jak takie dokumenty będą wyglądały w praktyce?
Paszporty covidowe. Program pilotażowy w Polsce rusza już 20 maja. Jak takie dokumenty będą wyglądały w praktyce? fot. adam jankowski / polska press
Wprowadzenie tak zwanych paszportów covidowych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej zapowiedziane jest na czerwiec, tak, by zdążyć przed wakacjami i sezonem turystycznym. Tymczasem 20 maja w Polsce ruszył program pilotażowy.

Paszporty covidowe wprowadzone na terenie państw Unii Europejskiej mają ułatwić swobodne przemieszczanie się osób zaszczepionych, ozdrowieńców, a także osób z negatywnym testem na obecność COVID-19.

20 maja Polska dołączyła do unijnego programu pilotażowego dotyczącego tych dokumentów.

- To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz tych, którzy wykonali test czy mają aktualny test covidowy - powiedział w środę na antenie RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

Testowane jest między innymi działanie narzędzi do weryfikacji autentyczności certyfikatów.

Informacje na temat tego, jak taki dokument będzie wyglądał doprecyzowała w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Anna Goławska. Polityczka zaznaczyła, ze będzie on zarówno w formie cyfrowej – dostępny w specjalnej aplikacji, jak i papierowej.

- Certyfikat, mówiąc na skróty, zawierać będzie informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu diagnostycznego – powiedziała Goławska.

Wiceszefowa resortu zaznaczył, że nie ma planów na utworzenie centralnego rejestru z danymi pacjentów na poziomie Unii Europejskiej. - Każdy kraj członkowski będzie te dane gromadził w swoich odrębnych systemach. Odczytać kod będzie można za pomocą specjalnej aplikacji i czytników kodów QR, które będą miały odpowiednie służby – podała.

Do czego będą służyć?

Paszporty covidowe mają mieć postać zarówno cyfrowego jak i papierowego świadectwa szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu.

Obecnie trwają prace Komisji Europejskiej nad szczegółami projektu, jednak unijna instytucja chce zakończyć prace oraz testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim w czerwcu.

Celem ich wprowadzenia jest przede wszystkim usprawnienie swobodnego podróżowania. Takie zaświadczenie będzie zwalniało osobę, która je posiada, z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej: z kwarantanny po przyjeździe, samoizolacji czy testom w kierunku COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera