Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszporty Polityki 2019: Dawid Podsiadło, Diana Lelonek i Aleksander Nowak z woj. śląskiego z prestiżowymi nagrodami

KLM
Dawid Podsiadło, piosenkarz z Dąbrowy Górniczej zdobył „Paszport Polityki 2019” w kategorii muzyka rozrywkowa
Dawid Podsiadło, piosenkarz z Dąbrowy Górniczej zdobył „Paszport Polityki 2019” w kategorii muzyka rozrywkowa PPG
We wtorek w Warszawie na uroczystej gali wręczono „Paszporty Polityki 2019”. W 26 edycji w kategorii muzyka rozrywkowa triumfował Dawid Podsiadło, piosenkarz z Dąbrowy Górniczej. Nagrodzeni zostali także Diana Lelonek i Aleksander Nowak, również pochodzący z województwa śląskiego. W kategorii sztuk wizualnych nominowany był także urodzony w Gliwicach Rafał Milach.

Paszporty Polityki to specjalne nagrody, które są przyznawane zasłużonym twórcom kultury w dziedzinach filmu, literatury, muzyki rozrywkowej, muzyki poważnej, kultury cyfrowej, teatru i sztuk wizualnych.

W 26 edycji Paszportów Polityki nominowani byli związani ze Śląskiem - urodzony w Gliwicach fotograf Rafał Milach, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, założyciel kolektywu fotografów Sputnik Photos w kategorii sztuki wizualne oraz pochodzący z Dąbrowy Górniczej piosenkarz Dawid Podsiadło w kategorii muzyka rozrywkowa. I to właśnie Dawid Podsiadło odebrał Paszport Polityki 2019!

- Miałem nadzieję, że nie będę musiał wychodzić, ale wyrównałem wąsa przed wyjściem domu w razie takiej ewentualności – mówił na scenie lekko stremowany Podsiadło. - Bardzo przyjemnie dostać tę nagrodę. Bardzo się cieszę. I trochę mam wewnętrzną niezgodę, że ja po prostu śpiewam piosenki, a każdy z tych artystów robi dużo większe rzeczy. Ale i tak cieszę się. Nie ja sobie dałem w końcu tę nagrodę – dodał.

Dawid Podsiadło do Paszportu Polityki był nominowany już w 2013 roku, gdy doceniono jego debiut na muzycznym rynku. Nominację do Paszportu Polityki 2019 dostał za album „Małomiasteczkowy”.

Dawid Podsiadło urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej, gdzie uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego. Zasłynął ze zwycięstwa w drugiej edycji X Factor. W 2013 roku wydał swój debiutancki album „Comfort and Happiness”. Album sprzedał się w ponad 150 tys. egzemplarzach i zdobył status diamentowej płyty. W 2015 roku Dawid Podsiadło wydał swoją druga płytę „Annoyance and Disappointment”, która także odniosła sukces. Album „Małomiasteczkowy” jest jego trzecim, równie udanym – sprzedał się w ponad 330 tys. egzemplarzach.

Paszporty Polityki 2019 otrzymali Aleksander Nowak (muzyka poważna), Diana Lelonek (sztuki wizualne), Małgorzata Rejmer (literatura), Marta Górnicka (teatr), Joanna Kulig (film), PanGenerator (kultura cyfrowa), Dawid Podsiadło (muzyka rozrywkowa). Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda.

Nagrodzeni Paszportami Polityki z województwa śląskiego:

Dawid Podsiadło - muzyka popularna

Za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności.

Wokalista, kompozytor i autor tekstów. Mając zaledwie 25 lat zdążył wygrać talent show, wydać trzy świetnie przyjęte albumy solowe i album nagrany z grupą C**urly Heads. Rok 2018 kończył owacyjnie przyjętą trasą z czterema finałowymi koncertami na warszawskim Torwarze. Jako debiutant na scenie pop był nominowany do Paszportu Polityki w 2013 r., w tym roku nominację otrzymuje za stworzony z pomocą producenta Bartosza Dziedzica album „Małomiasteczkowy”, na którym z dystansem odnosi się do własnej popularności i pokoleniowego zaufania, jakim obdarzyli go młodzi słuchacze.

O TWÓRCZOŚCI DAWIDA PODSIADŁO
[Za] płytę nagraną ponoć w efekcie rozmyślań, czy nagrywać muzykę, którą Dawid wprosi się na Off Festival, czy jednak pójść w radiowe piosenki. I dobrze, że z tej burzy mózgów wybrał opcję drugą, z której narodził się krążek bardzo rozrywkowy, popowy, podbity tanecznym i hiphopowym nawet bitem.
Tomasz Doksa

Diana Lelonek - sztuki wizualne

Za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia.

Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkim fotografią, ale oryginalnie łączy ją z innymi mediami. Jest laureatką międzynarodowych konkursów. Jej prace, zaliczane do krytycznego posthumanizmu, podają w wątpliwość tradycyjne relacje człowiek–natura, są protestem wobec dominacji białego człowieka i jego wizji świata – sama artystka mówi o „rozsadzaniu starego antropocentrycznego systemu kwalifikującego odmienności i zarządzającego hierarchią”.

O TWÓRCZOŚCI DIANY LELONEK
[Jej prace] podane są z humorem i dużą wrażliwością, a przy okazji bardzo pojemne znaczeniowo. To też po prostu niezwykle piękne obiekty, stworzone ręka w rękę przez artystkę i przez tzw. siły natury.
Anna Theiss

Aleksander Nowak - muzyka poważna

Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery.

Kompozytor, gitarzysta i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej u Aleksandra Lasonia, a następnie – studia podyplomowe u Steve’a Rouse’a w University of Louisville. Nowak to twórca, który nie wpisuje się w standardy czy schematy. Jego nacechowana różnorodnością stylistyczną muzyka jest wyrazista i pełna ekspresji – kompozytor chętnie łamie tok narracji, wprowadzając zaskakujące rozwiązania brzmieniowe i formalne.

O TWÓRCZOŚCI ALEKSANDRA NOWAKA
W swoich dyskretnych, czasem dowcipnych, czasem melancholijnych kompozycjach oryginalnie przetwarza rzeczywistość: strzęp rozmowy czy cytat, scenkę z ulicy, widok z okna.
Jan Topolski

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo