Patryk Białas: Naród śląski, czyli dlaczego Ślązacy chcą metropolii

Patryk Białas
Patryk Białas
Patryk Białas arc
Minister Błaszczak przywiózł na Śląsk projekt ustawy metropolitalnej. Ponownie przemyślałem pojęcie "narodu śląskiego". Górny Śląsk zasługuje na metropolię.

Po pierwsze, polskie słowo "naród" pochodzi z "rodu", a "ród" wywodzi się z "rodziny". Gdy mówię "naród" mam na myśli nie tyle więzy krwi, co więzi o charakterze kulturowym. Jedną z głównych więzi stanowiących "naród" jest język. Nie chodzi tylko o jednobrzmiące słowa, ale o treści, które członkowie "narodu" przekazują sobie bez pomocy słów. Słowo "naród" jest ściśle powiązane ze słowem "ojczyzna". "Ojczyzna" to bycie "sobą u siebie". Bardziej Heimat, niż Vaterland. "Ojczyzna" jest decyzją i wyborem.

Po drugie, w narodzie relacja polega nie tylko na "ja z innym" lub "ja obok innych". Zdarza się, że ta relacja stwarza napięcia. Oznacza to gotowość oddania życia za innych. Powstają relacje "jeden dla(za) innych" i "inni dla(za) innego".

Po trzecie, naród to więzi konkretnych ludzi z konkretnymi ludźmi. Więzi osobistych przyjaźni i nieprzyjaźni, więzi rodzinne, więzi wspólnie wykonywanej pracy, więzi religijne, etyczne. Więzi to zobowiązanie. Nie tylko człowieka z człowiekiem, ale również z tym, co jest "ponad człowiekiem", a co zazwyczaj nazywa się "dobrem wspólnym".

W końcu, nikt nie rodzi się Polakiem, Czechem, Niemcem, Ślązakiem. Człowiek "staje się" Polakiem, Czechem, Niemcem, Ślązakiem, gdy wchodzi w historyczną rzeczywistość swojego narodu. Naród jest wytworem dziejów. W jakimś momencie historii pojawia się i w jakimś momencie, może z tej sceny zniknąć. Bez uznania narodu, może on przestać istnieć. Wzmaga to naszą za niego odpowiedzialność.

Narodu śląskiego nie da się zrozumieć w oderwaniu od historii Śląska. A historia narodu śląskiego jest zmieniającym się w określnym czasie i przestrzeni związkiem wielu "ja", którego efektem jest powstanie określonego "my". Dlatego, jeśli ktoś chce zrozumieć, czym jest naród śląski, powinien zrozumieć "historyczny dramat", jaki był i jest udziałem narodu śląskiego.

Historia Górnego Śląska jest burzliwa i wypełniona walkami o przynależność państwową Górnego Śląska. W dziejach Górnego Śląska niejednokrotnie sąsiad musiał stawać przeciwko sąsiadowi, a kolega przeciw koledze. W czasach powstań śląskich nasi dziadkowie i pradziadkowie nie walczyli przeciwko innemu narodowi, ale przeciwko tyranii, która w jednakowy sposób gnębiła "innych" i "swoich".

Myślenie o narodzie śląskim jest mocno zakorzenione w historii Śląska. Ślązacy byli przez dłuższy czas narodem walczącym o niepodległość. Pozbawieni własnego państwa, podzielenie pomiędzy trzy mocarstwa, skazani na walkę o wolność i zachowanie własnej tożsamości. Dla Ślązaków naród był zawsze doświadczeniem przeszłości i nadzieją przyszłości.

Fundamentalnym prawem narodu jest prawo do istnienia. Prawo do istnienia sprawia, że każdy naród, w tym również naród śląski, może cieszyć się prawem do własnego języka, kultury, tradycji i edukacji. To fundamentalne prawo nie oznacza jednak suwerenności państwowej. Dzisiaj jest wiele możliwości prawnego zjednoczenia narodów, tak jak to się dzieje w panstwach federalnych, konfederacjach, czy panstwach charakteryzujących się dużą autonomią regionalną. Śląską specyfiką może stać się ustawa metropolitalna.

Sęk w tym, że prawa narodów to również zobowiązania. Najważniejszym jest zobowiązanie do życia w duchu pokoju, poszanowania i solidarności z innymi narodami. Spór o metropolię dla Śląska jest sporem o podstawowe wartości narodu śląskiego. Historia pokazała, Ślązacy potrafią wiele poświęcić dla dobra wspólnego, suwerenności i tożsamości śląskiej. Metropolia daje nam nadzieję na lepszą przyszłość.

Wideo

Komentarze 86

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pszczyniok

Żeby boł Wilk syty,Owca Musi oddać bochatersko Życie,inakszy sie niydo,paniał ?

o
otto

moze byc co najwyzej dywanem dla Slazaka. DO BUDY hehehe

o
otto totto głup !

p .. się oberszajsowo reichowy odpadzie !

Ś
Śmiech

Po pierwsze i ostatnie - naród to Ten co posiada własne państwo z granicami, wielowiekową historię, własny język opisany w księgach pisarzy, poetów i opracowaniach naukowych, własną elitę, rząd i prezydenta, własną flagę i godło państwowe. W Oberszejsen na kupach niesprzedanego "wungla" nie widać żadnej ślunskiej elity, premiera i prezydenta hahahahaha. A Metropolia będzie również dla Trójmiasta, Kielc czy Białegostoku - czy tam tez są jakieś inne "Narody" ?

B
Buhahahaha

A Sandman to Ciemnias Pochodzi z Dumnego Ciemnego Narodu

S
Sandman

Każdy kto mieszka w Województwie Śląskim należy do narodu śląskiego. Tak samo każdy, kto ma polskie obywatelstwo należy do dumnego Narodu Polskiego. Na próżno więc Gorzelik i inne RAŚtapowce nadymają się sztygar na zabawie. Żywczanie czy Częstochowianie też należą do narodu ślaskiego.

K
Kim był Jaruzelski?

a on by mi odpowiedział że był wielkim Polakiem, bo doprowadził do stanu wojny w 1981
w PRL.
To miałbym ochotę go zdzielić rękawicom ( nie rękom ) jak to czynili prawdziwi rycerze
Polscy wywołując przeciwnika do konfrontacji !

ty Sandman nie jesteś ani rycerzem ani pożal się godny pożałowania

o
otto

w nieswiadomosci. Obywatelstwa sie nie wybiera,ale ty masz racje ! My zyjemy w kraju demokratycznym i ja przedstawiciel narodu Slaskiego powiem ci jedno. Daj m i mozliwosc bycia w dokumentach tym kim jestem SLAZAKIM ,a obsypie cie zlotem. Oddajac dowod osobisty z orzelkiem i paszport splunę za ramie trzy razy,. My Slazacy mamy jednego wroga! Polske ktora nas nie uznaje za mniejszosc. A naszym obowiazkiem jest BYC LOJALNYMI OBYWATELAMI???? PIERDOL SIE POLAKU!

S
Sląsk zawsze Slaski

Powiedz to mniejszościom Narodowym w Polsce oni maja obywatelstwo Polskie spytej se ich czy są Narodowosci Polskiej buhahahahahah jako ty mosz pusto łeb Slonzoki są niestety obywatelami Polski ale Narodowosc momy swoja SLASKO

2020

Ślązak czuje się przede wszystkim Ślązakiem
gorole chytać wartko za kofry i wracać curik tam skund zeście sie przikludziły za Brynica

R
Rybniczanin -ŚLONZOK

Ślązakiem jest ten, kto chce być Ślązakiem i tu jest problem ty ani nie chcesz ani ni ma Slonzokym tys je jakis odmieniec chyba OGR Shrek to jest twój krewny?

R
Rybniczanin -ŚLONZOK

na pewno se rożni od twojej jesli ja wo gule mosz a jak mosz to musi byc niewidoma ze sie wzieła takie cos jak ty to jest roz a dwa ponoc mo problem jak idzie na kibel bo nie wie kiera strona siednyc czy pyskiem czy rzicia wiela se to nie rózni tak wyglado 100% gorolka a gorol wiela sie od nij nie rózni

R
Rybniczanin Slonzok

Teraz tys je limal ty masz nasrane pod deklym zamiast mózgu mosz gowno to bez tusz jak otwierosz tyn gorolski ryj to ci muchy kole pyska zlatuja

S
Stanik z Rybnika

Baranizno nie słyszałam i nie widziałem żeby Śląsak Powiedział jestem Niemcem , nadal i w Niemczech jest Slasakiem tylko ma Obywatelstwo Niemieckie i jest Śląsakiem , nawet ci co byli wygnani po 45 roku.Bo to ich Chajmat , żaden urząd w Niemczech nie nadaje przemusowo Narodowości tylko ta co ją zadeklarujesz , tylko w Polsce powiedzą ci wbrew twojej deklaracji kim jesteś ,jestes Polakiem bo znasz Polski język i tu się urodziłeś na Śląsku w Polskiej koloni.

S
Sandman

Tak mówi nasz Konstytucja Patryku Białasie. Czyś jest Polak czyś Niemiec abo nawet Tatar. Wszyjscy co mają polskie obywatelstwo to należą do Narodu Polskiego. A wy Białas godocie Bismarckiem oraz blut und boden. faszyzujecie nacjonalistycznie i rasowo rodzinnie. nieładnie...

Dodaj ogłoszenie