Paweł Smolorz Śląskie sprawy: Pięć drinków i jesteś w raju

  • Dziennik Zachodni

Paweł Smolorz

Pewien proboszcz z Bawarii, postanowił zorganizować „rekolekcje przy łyskaczu”. Spotkał się ze zrozumieniem lokalnej społeczności płci męskiej, która wcześniej niespecjalnie była zainteresowana tradycyjną ewangelizacją. Teraz na farze ma komplet.
Paweł Smolorz
 ARC DZ

Plan jest taki; uczestnicy będą degustować pięć gatunków whisky. W czasie degustacji czterech gatunków, panowie mają szansę prowadzić rozważania, zaś ostatnie szklaneczki złocistego napoju mają zostać poddane degustacji w milczeniu. Cel – refleksja nad życiem. Wszak whisky – anglosaski skarb – w języku gaelickim oznacza wodę życia (uisge beatha).

Przyznaję, jestem wielbicielem – żeby się nie przechwalać, że znawcą - tego typu ewangelizacji. A proboszcz z Bawarii, nie jest pionierem. U mnie jednak, z uwagi na szerokość geograficzną i klimat, wygląda to nieco inaczej.

Pierwsza szklaneczka z odrobiną lodu (whisky wyższej półki wedle możliwości bajtlika); wprowadza w stan ogólnego rozluźnienia, puszcza ból w krzyżu i nie przestaje mi przeszkadzać owerol mojej żony, ewangelizującej się tuż obok. (Żony w to nie wciągajcie, mnie się niestety udało, przez co płacę podwójnie, i tkwię w degustacyjnej wspólnocie majątkowej).

Przy drugiej szklaneczce (nieco gorsza może być) - w celu spotęgowania doznań włączam (po polsku „włanczam”) „Dziennik Telewizyjny”. I wsłuchuję się w totemiczny przekaz Danusi. Zachłannie kontempluję pasek za paskiem, wsłuchuję się w barytony dziennikarskich Magic Johnsonów: „Polska obrońcą cywilizacji łacińskiej”, „Bezpieczna, nowoczesna, stojąca na węglu Polska miażdży zacofane niemieckie wiatraki”, „Upada imperium komunistów i złodziei, panika w obozie tak zwanych elit.”, „Prezydent podpisuje, nadzwyczajna kasta w panice!”. I przy trzeciej szklaneczce już wiem, że żyje w kraju marzeń; a to dopiero początek, bo jeszcze przynajmniej pięć lat; wystarczy, już nie trzeba będzie się ewangelizować - no bo na co ewangelizować się w raju. Kraju- raju.

Trzecią szklaneczkę wypijam wolniej. Już wiem, że Bóg i opaczność czuwa. Jestem spokojniejszy. Złodzieje ( i komuniści) siedzą w więzieniach, Pan Vateusz, płaci za mnie rachunek z Taurona, w Narodowym Banku asystentki trzepią gelt prawie jak kanclerz w Bundestagu. Scenarzysta z „cedeefu” roboty nie dostanie nawet w „Trudnych sprawach”, tak jak „czerwona płachta” Agnieszka Holland. A i prawie się udało - całkiem na legalu, raz w roku - przyfandzolić tej, ewangelizującej się ze mną, uroczej pani w owerolu.

Kiedy pękła trzecia szklaneczka pora na czwartą. To już może być spokojnie zamrożony Golden Loch z Biedronki. Na tym etapie, wiem że nie tylko Bóg istnieje, ale też to, że jest z Polski, matkę ma z Częstochowy, że Polskę miłuje, i w Toruniu ma konto bankowe – gdybym chciał za to podziękować.

Piątą szklaneczkę – jak to robią w (zacofanej) Bawarii – piję już w milczeniu. Nawrócony.

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.03.2019, 00:08

już myślisz że twoja mojsze jest najnojsze

to erste błąd - bekarcie wojny...

12.03.2019, 23:53

wasze nacjonalizmy nie interesują - a dlaczego !!!

Fakt nat faktami to rok 1945 i wasz sługa Salomon Morel

nieznana postać za waszym przymrużeniem OKA

CO wam powiedzieć ten Salomon miał ikrę narodową , wymordować ponad 3000 osób w niespełna
pół roku tak tak niespełna pół roku w 1945 miało to miejsce i to własnymi RĘKAMI cho cho
TEN WASZ BRAT MIAŁ IKRĘ NARODOWĄ Z OKAZJI lwp BEZ ser.

Schläsinger - Dialekt śląski języka niemieckiego. bez obaw Sandman ?-?-?

12.03.2019, 23:42

na trzepaku w Żolibożu ???????????????

12.03.2019, 23:40

może jest RABINEM a ty tego nie wiesz??????????????????????

12.03.2019, 23:38

i teraz jest odważny jak nudelkula w Warszawie... hehehehe

12.03.2019, 23:36

Bez obrazy ale w twoim domu prenumerujesz Szpigiel!!!

Tak aby siem w nim przeglondać ?

12.03.2019, 23:23

Po co ten karkkołomny jazyk @Sandmenel - mało kto wie ale należy przypomnieć
że twoja rasa w cyklicznym przeciążeniu w latach 90-tych w okazjonalnym
i nieznanym szerszej publiczności zdołała zde[portować się przy współudziale braci
w wierze nazwanym pseudonimem MOST spod GROMA ????????????????

Zastanawiające kto wam obiecał te ziemie odzyskane, teraz wiadomo kto i ile
łez wylał po tym dobroczyńcy.

Alle Kattowitz nazwać Stalinogrodem - to tak jak oskalpować Palestyńczyka z ziemi
ojców ???????????????

Popraw siem Sandman 12.01.19, 19:28:05...

14.01.2019, 19:32

Nienawiść to choroba

14.01.2019, 15:55

A ta "farbowana na czorno" Jolka to jest dlatego wredna bo ci nie dała, czy dlatego, że pamięta cię jeszcze z czasów gdy robiłeś w ORMO i bryna brałeś w sklepie GS-u na heft/borg/pomp a potem żeś tego nie abcalowoł?
A może Jolka mieszka w Paprocanach i wie kera stara menda cielmicka łazi i ciuuula bergami po samochodach?

14.01.2019, 12:42

sandoman ty pac iuloku ciebie zag­rażo nie ty­le wódka, ile wo­da sodowo.

13.01.2019, 08:44

Bardzo lubię czytać komentarze Red. Smolorza. Celne, na czasie,z dystansem trafiające w sedno spraw. Tak trzymać. Wszystkiego dobrego i owocnej weny w nowym roku.

13.01.2019, 01:30

Ty jesteś niczym innym tylko IDIOTOM

12.01.2019, 23:10

KIedyś,gdy przyjechałem do Reichu,to zaskoczony taniością wódki przyglądałem się,jak wielu "uciekinierów "nie może nacieszyć się tym trunkiem.
Ponieważ jednak gdzieś tam w genach mam śląskie nawyki,więc zawsze wolałem napić się dobrego piwa.A ceny dobrej jakości whisky nie są wysokie.
Ale do rzeczy.
W innym miejscu pochwaliłem Pana Redaktora za "ząb" dziennikarski i doszlusowania do poziomu dziennikarstwa ojca.
Tak,zgadzam się z Sandmanem,że podkręcił pan mocno swój kunszt dziennikarski.Tak trzymać!

A wracając do Bayerów,to naprawdę przecudna kraina pełna urokliwych miasteczek,pięknych ,czystych No i te urokliwe kościółki..PO prostu podziwu godne..Co ciekawe,to w całych Niemczech jest wiele małych,prywatnych browarów,gdzie wypijesz wyśmienite piwo,więc ja jednak pozostanę smakoszem piwa.
Polecam białe piwo bawarskie" Franziskaner Weissbier".

Tak sobie myślę,że po lawinie podwyżek płac w Polsce przyjdzie czas również na dziennikarzy i będzie Pan mógł pozwolić sobie nieraz na sączenie kryształowej whisky z lodem pisząc felietony.
A tematów do ciekawego opowiadania o realiach polskich jest wiele.Ot,chociażby wziąść tylko na początek TVP.Przecież tam,szczególniwe w TVP INFO dziennikarzy godnych uwagi jest wielu.
Panie Pawle-już rozsiadam się wygodnie w fotelu i z niecierpliwością czekam na natępne felietony.
Oczywiście przy szlaneczce białego bawarskiego piwa.

12.01.2019, 22:42

fakaj sie malamucie piepszony

12.01.2019, 22:25

Opaczność nad tobą czuwa

12.01.2019, 21:20

Sandman - jo robia ino wice! Bo s tom reklamom, to niy myslou ech na echt!
A co do partii. Jak dugo zyja czimou ech sie z daleka ot rozmajitych partiow, bo jak som wjysz - nigdy z tego nic dobrego niy wylejzie.
Jak chca sie szluknonc whisky - choc po prowdzie to whisky niy je ...my cub of tee ... to mom okazjo jak ech je w naszy fyrmie we Hightlandzie.
A tak na boku - troha to dziwne, ale szkocko whisky je tam drokszo nisz we travel values sklepach na flugplacach. Bestosz, jak musza do Szkocje, to kupuja na gyszynk flaszka whisky (s ty wyszczy pouki - bo Szkoty sie znajom - na "tax free".

12.01.2019, 19:54

Ja tu pisze o whisky z biedry, bo Redachtor wspomniał o Golden Loch. Beztoż dodałem wątek o 12 letniej Glenfiddich, bo tez jest w biedrze. A to że jest nawet 35 abo i 40 letnia, to jo niy neguja. Ale jej ni ma w biedrze.
Patrz ino jako by my partia mogli założyć. Milośnicy whisky. Ile dla Śląska dałoby sie zrobić. Autonomiści odpadają w przedbiegach. hehehehe

12.01.2019, 19:45

Piernika - zapomniou ech, co ta fyrma mo jeszcze 35 i 40 rocznego single malta. Ale na te sorty cza noprzod sprzedac auto.

12.01.2019, 19:39

Wiela - Sandman - ejs skasowou, za ta prymitywno reklama tego whisky.
A tak na boku - ta 12 letnio je tom nojswjyszczom zortom. Drugo we raji mo 15, potym idzie 18 i 21. A na "cyste" malty (pure malt) cza duzyj szporowac.

12.01.2019, 19:28

Dziśiej Pan zaprezentował felieton w jego czystej formie. Lekki, śmieszny, trochę złosliwy, osobisty. No i w końcu bez kszifd.
A co do whisky, to u nas w biedrze (nie wiem jak u Pana) pojawił sie 12 letni Glenfiddich w rozsądnej cenie. Stoi na półce zaraz obok kasy co ją obsługuje ta farbowana na czorno wredna Jolka.

12.01.2019, 19:09

Piernika Paulek! To widza, co niy mom szangs isc do raju. Bo mom suaby ueb - po czecim wlatuja pod stou!

12.01.2019, 17:38

A TO JEST DYMBOWY GARBowaNY BIMBER CZYLI NA LEWka NA KARALUCHACH WHISS KASS. BO POLACKIE PCIE TO KOTosamiCE I PSIE SAM CE.