MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pawełki na Jasnej Górze. Święto Pawła Pierwszego Pustelnika przypomina paulinom o ich eremickich korzeniach

BR/BPJG
6 stycznia 2023 roku na Jasnej Górze rozpoczęły się "Pawełki"
6 stycznia 2023 roku na Jasnej Górze rozpoczęły się "Pawełki" BPJG Krzysztof Świertok
Nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patrona Zakonu Paulinów rozpoczęła się w sobotę 6 stycznia na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie. Nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”. To modlitwa, która od wieków przypomina paulinom o ich eremickich korzeniach. Św. Paweł z Teb był pierwszym pustelnikiem w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Najbardziej uroczyście „Pawełki” są celebrowane w największej wspólnocie zakonnej - na Jasnej Górze.

Jasna Góra. Paulini modlą się ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, nowenna jest zaproszeniem, by odnowić w sobie postawę, wyrażoną w dewizie zakonnej paulinów: „Sam na sam z Bogiem”. Pustelnik sprzed wieków wciąż na nowo mobilizuje, by „rzucić wszystko i iść za Chrystusem”.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył 113 w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

„Pawełki” każdego dnia rozpoczyna uroczysta procesja zakonników, którzy wyruszając z zakrystii, przechodzą przez Bazylikę do kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ufundowanej w XVII w. przez rodzinę Denhoffów.

Ozdobiona czarnym marmurem i białymi stiukami kaplica i Bazylika na czas nabożeństw jest odświętnie udekorowana czterokolorową flagą paulińską. Kolor biały przypomina barwę habitu i czystość, żółty pustynię egipską, zielony palmę żywicielkę Świętego Pustelnika i czarny kruka, który z Bożej Opatrzności przynosił codziennie chleb Pawłowi.

Jak wyglądają główne uroczystości "Pawełek"?

W czasie „Pawełek” celebrans w uroczystych szatach liturgicznych i w otoczeniu asysty okadza wystawione na ołtarzu w specjalnej monstrancji relikwie Pawła z Teb, po czym rozpoczyna się śpiew XVII - wiecznych hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan za czasów cesarza Decjusza i życiu św. Pawła.

Śpiew wykonywany jest na przemian przez zakonników i wiernych z towarzyszeniem organów i orkiestry dętej.

Następuje potem modlitwa do św. Pawła i okolicznościowe kazanie. Na zakończenie odbywa się okadzenie relikwii i ich ucałowanie przez wszystkich - wpierw przez zakonników, a później przez zebranych w Bazylice wiernych.

Na obrazie w głównym ołtarzu kaplicy św. Pawła przedstawiona jest jego śmierć i wyniesienie go do chwały nieba. Święty unoszony jest przez aniołów i koronowany przez Chrystusa koroną chwały.

Boczne ołtarze w kaplicy poświęcone są św. Hieronimowi i św. Antoniemu. Św. Hieronim napisał „Vita Sancti Pauli Primi Eremitae” (Żywot św. Pawła I Pustelnika). Na obrazie wyobrażony jest w chwili, gdy ten żywot spisuje. Obok niego anioł wskazuje św. Pawła, umieszczonego wyżej w obłokach - w chwale nieba. Aniołowie niosą jego szatę, utkaną z liści palmy. W oddali widać paulińskie klasztory - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Antoniego Pustelnika, założyciela cenobityzmu, czyli życia zakonnego we wspólnocie, w jednym budynku.

Wspomnienie św. Pawła z Teb, pierwszego znanego z imienia pustelnika i patrona Zakonu Paulinów Kościół katolicki obchodzi 15 stycznia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni