Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pawilony Ośrodka Postępu Technicznego w Chorzowie - tak na naszych oczach znikała perełka śląskiej architektury. Kiedyś tętniła życiem

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Ośrodek Postępu Technicznego był najwybitniejszym kompleksem wystawienniczym W Polsce. Został zaprojektowany w duchu architektury kosmicznej, która była bardzo modnym motywem w architekturze ok. 1960 roku. Jego symbolem były trzy spodki, przypominające latające talerze UFO. Niestety, na naszych oczach ośrodek niszczał, a finalnie został wyburzony w 2017 roku. Zobaczcie zdjęcia!

Ośrodek Postępu Technicznego został otwarty w 1961 roku i znajdował się na granicy Chorzowa, Katowic i Siemianowic, na północno-wschodnim krańcu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Zajmował powierzchnię ok. 10 ha. Budowa części pawilonów zaliczanych do ośrodka powstawała aż do połowy lat 60. Przez wiele lat cały kompleks był jednym z głównych ośrodków wystawowych nawiązujących do rozwijającego się technologicznie Śląska. Każdy z obiektów stanowił eksperymentalną, śmiałą i ultranowoczesną konstrukcję, która do dziś mogłaby wywierać wrażanie na każdym. Autorami ich projektów byli wybitni architekci, tacy jak: Jerzy Gottfried, Henryk Buszko, Aleksander Franta i Zygmunt Winnicki.

Ośrodek Postępu Technicznego w latach świetności

Ośrodek Postępu Technicznego w zamyśle miał być placówką informacyjno-naukową, organizującą pokazy, prelekcje, wystawy handlowe i targi. W 1972 roku w OPT zaprezentowano tum.in. model kosmodromu Bajkonur, statek Sojuz, pojazd księżycowy Łunochod oraz próbkę gruntu przywiezioną ze Srebrnego Globu. Gościem specjalnym był kosmonauta Borys Wołynow. Wtedy, zaledwie w przeciągu tygodnia wystawę odwiedziło około 150 tysięcy osób, a w ciągu miesiąca 800 tys...

Zobaczcie zdjęcia z wystawy „Badania Kosmosu w ZSRR” w OPT

Ośrodek Postępu Technicznego - Architektura

Architektura Ośrodka Postępu Technicznego w Katowicach wyróżniała się w tamtych czasach na tle innych budynków i kompleksów architektonicznych w Polsce. Była to architektura futurystyczna, inspirowana nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi, a jednocześnie funkcjonalna, zorientowana na potrzeby użytkowników.

Architekci, którzy projektowali pawilony w OPT, mieli dużą swobodę twórczą i eksperymentowali z różnymi formami i materiałami. Wielu z nich wykorzystywało stal, beton, szkło i inne nowoczesne materiały, a także wprowadzali innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Kompleks składał sie z:

  • Pawilonu CG autorstwa Jerzego Gottfrieda - Unikatowy obiekt, którego dach był zawieszony między ukośnymi, stalowymi wspornikami. Wewnątrz pawilonu znajdowała się m.in. sala kinowa.
  • Pawilon Sprężonego Powietrza autorstwa Jerzego Gottfrieda - budynek o złożonej konstrukcji, z okrągłymi otworami w ścianach, których kształt miał na celu poprawę akustyki wnętrza. Wewnątrz pawilonu prezentowano różne technologie, które wymagały stosowania sprężonego powietrza.
  • Pawilon Inżynierii Lądowej autorstwa Jerzego Gottfrieda - budynek w kształcie graniastosłupa, z przeszklonymi ścianami, dzięki którym wnętrze było dobrze doświetlone. Wewnątrz pawilonu znajdowały się modele różnych maszyn budowlanych.
  • Pawilon Elektromechaniki autorstwa Jerzego Gottfrieda - budynek z prostokątnym kształtem, z przeszklonymi ścianami i stalowym dachem. Wewnątrz pawilonu prezentowano różne technologie z dziedziny elektromechaniki.
  • Pawilon Zrobotyzowanej Produkcji autorstwa Jerzego Gottfrieda - budynek w kształcie hiperboloidy, z przeszklonymi ścianami, dzięki którym wnętrze było dobrze doświetlone. Wewnątrz pawilonu prezentowano różne technologie z dziedziny robotyki.
  • Hala Hutnictwa i Stali autorstwa Zygmunta Winnickiego - budynek o złożonej konstrukcji, z podwójnym dachem i wieloma przeszkleniami. Wewnątrz hali prezentowano różne technologie z dziedziny hutnictwa i produkcji stali.
  • Pawilon Wzornictwa i Konstrukcji Maszyn autorstwa Henryka Buszko - budynek w kształcie cylindra, z krużgankami wokół, których umieszczone były modele różnych maszyn.
  • Pawilon Konstrukcji Lotniczych autorstwa Aleksandra Franty - budynek o skomplikowanej konstrukcji, w kształcie trójkąta z wydłużonymi bokami. Wewnątrz pawilonu prezentowano różne technologie z

Upadek Ośrodka Postępu Technicznego

Ośrodek Postępu Technicznego nie został oficjalnie zamknięty. Jednakże wskutek postępującego upadku i degradacji kompleksu, wiele pawilonów oraz hal były stopniowo zamykane i wycofywane z użytku w latach 80. i 90. XX wieku. Były one stopniowo wyburzane.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera