Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PEC Gliwice z nagrodą Zielony Czek 2022. Przedsiębiorstwo wyróżnione za działalność ekologiczną

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PEC Gliwice z nagrodą "Zielony Czek 2022". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
PEC Gliwice z nagrodą "Zielony Czek 2022". Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PEC Gliwice
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach zdobyło główną nagrodę w konkursie „Zielone Czeki 2022”. PEC wygrał w kategorii Inwestycja Proekologiczna Roku. - To najważniejszy, najstarszy, najbardziej znany i prestiżowy konkurs związany z ochroną środowiska organizowany w naszym regionie. Znaleźć się na liście laureatów to zaszczyt, wyróżnienie, ale także ogromna odpowiedzialność – pisze Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego, w liście gratulacyjnym do PEC Gliwice.

Zielony Czek 2022 – PEC Gliwice z główną nagrodą

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał główną nagrodę w kategorii Inwestycja Proekologiczna Roku za realizację „III etap instalacji odsiarczania spalin i I etap odazotowania spalin dla kotłowni WR-25”. Jak informuje gliwicki Urząd Miasta, nazwa ta oznacza nowoczesne metody redukcji szkodliwych tlenków azotu i siarki. W tym celu wykorzystywane są specjalne roztwory, których zadaniem jest eliminacja niebezpiecznych związków ze spalin na wczesnym etapie wytwarzania ciepła.

- Fachowo rzecz ujmując, proces odsiarczania polega na wprowadzeniu do strumienia spalin roztworu mleka wapiennego, za pomocą specjalnej głowicy rozpylającej, która usuwa nadmiar wytworzonej w trakcie spalania siarki. Z kolei instalacja odazotowania wykorzystuje mocznik w stężeniu 40 proc., który wtryskiwany jest do komory spalania paliwa. Taki zabieg redukuje szkodliwe tlenki azotu – niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne – czytamy na stronie Urzędu Miasta Gliwice.

Jak podkreśla Urząd Miasta, dzięki nowoczesnym technologiom oczyszczania spalin, ciepło wytwarzane przez PEC Gliwice spełnia wysokie standardy emisyjne ustanowione przez Komisję Europejską.

- Zielony Czek to kolejny dowód na to, że nasze przedsiębiorstwo podąża w dobrym, ekologicznym kierunku. Wszystko dzięki dobremu zarządzaniu oraz profesjonalnej i wykwalifikowanej kadrze pracowniczej – pisze PEC Gliwice.

PEC Gliwice dostrzeżony w Parlamencie Europejskim

Przedsiębiorstwo otrzymało list gratulacyjny od Izabeli Kloc, posłanki do Parlamentu Europejskiego. Czytamy w nim:

- „Zielone Czeki” to najważniejszy, najstarszy, najbardziej znany i prestiżowy konkurs związany z ochroną środowiska organizowany w naszym regionie. Znaleźć się na liście laureatów to zaszczyt, wyróżnienie, ale także ogromna odpowiedzialność. Na Was (…) spoczywa obowiązek wyznaczania postaw i wzorców wpisujących się w globalne zadanie (…), jakim jest ochrona eko-systeu – pisze Izabela Kloc w liście do PEC Gliwice.

Konkurs, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, nagradza i promuje nowoczesne rozwiązania i inwestycje, których zadaniem jest nie tylko ochrona środowiska, lecz także kształtowanie i rozwijanie postaw proekologicznych.

Jak pisze gliwicki Urząd Miasta, ciepło systemowe produkowane przez PEC Gliwice trafia do ponad 49 tys. mieszkań, a także licznych instytucji, zakładów przemysłowych, obiektów oświatowych i usługowo-handlowych.

- Wyróżniona w konkursie inwestycja to jedno z wielu przedsięwzięć realizowanych przez PEC – Gliwice na rzecz ochrony środowiska. Spółka od lat wprowadza rozwiązania ukierunkowane na bardziej ekologiczną produkcję ciepła, a w przyszłości również energię elektryczną – pisze UM Gliwice.

Jednym z realizowanych aktualnie zadań jest budowa Parku Zielonej Energii.

- Będzie to nowy blok z kotłem wielopaliwowym, wytwarzającym ciepło i energię elektryczną, spełniający restrykcyjne przepisy środowiskowe – polskie i europejskie – czytamy na stronie UM Gliwice.

Kocioł wykorzysta resztkowe odpady komunalne, których nie da się odzyskać poprzez segregację i recykling. Według prognoz, ma to przynieść miastu liczne korzyści, w tym większą stabilność energetyczną oraz, jak podaje UM Gliwice, pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza dzięki zredukowaniu emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera