Pedofilia w Kościele. Biskupi diecezji bielsko-żywieckiej deklarują współpracę z organami ścigania

Jacek Drost
Jacek Drost

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania zadeklarował ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Roman Pindel w specjalnym oświadczeniu wydanym w czwartek 11 marca wieczorem po tym, jak Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych. Komisja wnioskowała o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe.

Zawiadomienie komisji skierowane wczoraj do prokuratury dotyczy czterech hierarchów kościelnych: biskupów Tadeusza Rakoczego, Romana Pindla, Piotra Gregera i kard. Stanisława Dziwisza. Komisja stwierdziła, że "z dniem wejścia w życie prawnego obowiązku zawiadomienia o każdej wiarygodnej informacji dotyczącej podejrzenia popełnienia czynu zabronionego, osoby duchowne wskazane w zawiadomieniach posiadały wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych".

Pismo w tej sprawie z państwowej komisji ds. pedofilii otrzymał Janusz Szymik z Międzybrodzia Bialskiego, który jako nastolatek był wykorzystywany seksualnie przez księdza ks. Jana Wodniaka, proboszcza parafii w Międzybrodziu Bielskim w latach 1984-2014. Sprawę zgłosił już w 1993 r. biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu. W ubiegłym roku opisał ją dziennikarz Szymon Piegza z portalu Onet.

Zobacz koniecznie

- Czara goryczy przelała się po obejrzeniu filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Oglądałem go sam w tym pokoju, gdzie teraz rozmawiamy, płakałem, bo miałem świadomość, że moja sprawa jest taka sama, że Kościół nie potrafi sobie z tym poradzić. Wtedy postanowiłem, że koniec tej zabawy w chowanego. Byłem zbulwersowany, bo zgodnie z zaleceniami papieża Franciszka wyrażonymi w liście pasterskim „Motu Proprio - Vos estis lux mundi” postępowanie w mojej sprawie powinno zakończyć się do 90 dni z małymi wyjątkami, a po złożeniu przeze mnie wniosku w sprawie biskupa Rakoczego nie podjęto żadnych kroków. Widziałem, że wszystko jest przeciągane, sprawa ks. Wodniaka i jego innych ofiar też nie została wyjaśniona do końca. Dlatego uznałem, że potrzebny jest udział mediów i nacisk społeczny, żeby to wszystko wyjaśnić, żeby przeciąć ten wrzód. Dzięki mediom w ciągu kilku dni udało się zrobić więcej niż biskup bielsko-żywiecki zrobił w ciągu ostatnich sześciu lat, jeśli chodzi o poinformowanie wiernych parafii w Międzybrodziu Bialskim jak naprawdę wyglądała historia z ks. Wodniakiem - zwierzał się na łamach DZ Janusz Szymik.

Biskupi deklarują współpracę

Wczoraj wieczorem do sprawy odniósł się biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W specjalnym oświadczeniu stwierdził, że „Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich".

„Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie bielskiej diecezji.

Nie przeocz

Kuria w komunikacie podkreśliła, że sprawa przedstawiana teraz w doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zamieściła także kalendarium zdarzeń:

  • 6 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej
  • 27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego
  • 14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
  • 24 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
  • 12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
  • 16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny
  • 13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

„Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich- - kończy swoje oświadczenie bielska kuria.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie