Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pekin 2022. Igrzyska komfortowe i bezpieczne, z nadziejami na nawet dziesięć medali

Hubert Zdankiewicz
Hubert Zdankiewicz
Wszyscy liczymy na to, że nasi skoczkowie narciarscy staną na podium również w Pekinie
Wszyscy liczymy na to, że nasi skoczkowie narciarscy staną na podium również w Pekinie Fot. pawel relikowski / polska press
- Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Chcemy zrobić wszystko, żeby nasi sportowcy wyjechali, rywalizowali i wrócili do Polski zdrowi - zapowiada 50 dni przed startem XXIV zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

„Silni razem team Polska” - tak brzmi hasło, które będzie towarzyszyć naszej reprezentacji podczas igrzysk, które odbędą się w dniach 4-20 lutego. PKOl ogłosił je podczas podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim Centrum Olimpijskim. Nastroje są optymistyczne, choć wszyscy zdają sobie sprawę, że dla sportowców będzie to większe wyzwanie niż poprzednio, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa (o nich za chwilę).

- Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że PKOl musi zarezerwować środki na nagrody pieniężne dla medalistów, choć podczas igrzysk zimowych zazwyczaj zdobywamy mniej medali niż podczas letnich. Dzięki wsparciu sponsorów uzbieraliśmy już na ten cel prawie 3 miliony złotych. Bardzo chętnie wydamy znacznie więcej - podkreślał Kraśnicki.

Z kolei również obecny na konferencji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przyznał, że na przygotowania do igrzysk związki sportowe otrzymały już prawie 100 mln zł. Jest na co, bo działacze liczą na prawie 60-osobową reprezentację Polski w Pekinie.

- Już w samym short tracku zanosi się na rekordową liczbę sześciu osób. Pewnych kwalifikacji na razie jest również troje łyżwiarzy figurowych i dziesięciu panczenistów - wyliczał szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki (drużynowy brązowy medalista z Soczi w łyżwiarstwie szybkim).

O medale faktycznie będzie trudniej niż latem. Wszyscy mamy jednak nadzieję, że tym razem nasz dorobek będzie bardziej okazały niż w 2018 roku w Pjongczangu, z którego Polacy wrócili z dwoma raptem krążkami. Złotym Kamila Stocha w konkursie indywidualnym (na dużej skoczni) i brązowym w drużynie.

W Pekinie polscy skoczkowie ponownie będą, mimo kiepskiego początku sezonu w Pucharze Świata, jedną z naszych głównych medalowych nadziei. Na szczęście nie tylko oni, bo według realnych (popartych wynikami) prognoz możemy liczyć nawet na dziesięć krążków. Oprócz skoków również m.in. w łyżwiarstwie szybkim, narciarstwie alpejskim i snowboardzie.

Odrębnym wyzwaniem będą warunki, w jakich przyjdzie rywalizować sportowcom, bo powiedzieć, że będą to igrzyska inne niż wszystkie to nic nie powiedzieć. Tegoroczne letnie, w Tokio, były pierwszym realnym testem jak w warunkach pandemicznych zorganizować taką imprezę. Tym razem obostrzenia mają być jeszcze bardziej rygorystyczne, ze względu na podejście chińskich władz, które chcą gasić każde ognisko choroby w zarodku bez względu na koszty, jakie trzeba będzie ponieść. Politykę „zero COVID-19” zapowiadał już na początku listopada chiński prezydent Xi Jinping.

- Strona chińska wymaga, by wszyscy uczestnicy igrzysk byli zaszczepieni. Wyjątki od tej reguły muszą być udokumentowane medycznie. Osoby niezaszczepione podlegają dwutygodniowej kwarantannie - tłumaczył szef komisji medycznej PKOl, doktor Hubert Krysztofiak. Dodał, że na dwa tygodnie przed wylotem do Pekinu rozpocznie się monitorowanie stanu zdrowia uczestników, którzy tak naprawdę dopiero po wejściu na pokład samolotu (większa część ekipy zrobi to 26 stycznia) będą pewni, że dotrą do Chin bez komplikacji. Na miejscu wszyscy będą regularnie testowani, a w wiosce olimpijskiej będą też mieć dostęp do lekarzy specjalistów przez 24 godziny na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pekin 2022. Igrzyska komfortowe i bezpieczne, z nadziejami na nawet dziesięć medali - Sportowy24