MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pekin 2022: praktyczny przewodnik na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Obostrzenia COVID, najważniejsze atrakcje i porady praktyczne

Emil Hoff
Emil Hoff
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 odbywają się w Pekinie. Prezentujemy przewodnik po mieście: obostrzenia COVID, zasady wjazdu, najważniejsze atrakcje, ceny i praktyczne porady.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 odbywają się w Pekinie. Prezentujemy przewodnik po mieście: obostrzenia COVID, zasady wjazdu, najważniejsze atrakcje, ceny i praktyczne porady. Photo by JuniperPhoton on Unsplash
Pekin przyciąga dziś uwagę całego świata. Miasto jest gospodarzem tegorocznych XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dostęp do Pekinu dla zwykłych turystów jest jednak ograniczony z powodu surowych obostrzeń COVID, ale sytuacja ma się polepszyć latem. Warto już dziś zaplanować wycieczkę do Pekinu, starożytnej stolicy Chin. Co warto zobaczyć w Pekinie, jakie są tam ceny, ile kosztuje lot i jakie panują obostrzenia COVID w 2022 roku? Prezentujemy przewodnik po Pekinie: najważniejsze atrakcje miasta i praktyczne porady dla podróżnych.

Spis treści

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie

Pekin ściąga dziś na siebie uwagę świata z uwagi na wielkie święto sportu, którego jest gospodarzem. W stolicy Chin odbywają się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Turniej zacznie się 4 lutego i potrwa do 20 lutego 2022.

Reprezentacja Polski na Igrzyskach w Pekinie liczy 57 zawodników (30 kobiet i 27 mężczyzn). Zawodniczki i zawodnicy będą walczyć o medale w 10 konkurencjach:

 • Biathlon
 • Łyżwiarstwo figurowe
 • Łyżwiarstwo szybkie
 • Short track
 • Biegi narciarskie
 • Skoki narciarskie
 • Kombinacja norweska
 • Narciarstwo alpejskie
 • Snowboard
 • Saneczkarstwo

Wśród reprezentantów Polski znaleźli się m.in. Kamil Stoch (skoki), Natalia Maliszewska (short track), Maryna Gąsienica-Daniel (narciarstwo alpejskie) i Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie).

Zmagania Polek i Polaków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich transmitować będą telewizje: Eurosport i TVP.

Szczegóły dotyczące reprezentantów Polski, ich macierzystych klubów i konkurencji, w których będą startować, możecie poznać na oficjalnej stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pekin 2022: zasady wjazdu do Chin i obostrzenia COVID

W centralnej części Zakazanego Miasta wznoszą się aż trzy hale tronowe, w których rezydował sam cesarz. Najokazalszy jest pawilon Taihedian, w którym
W centralnej części Zakazanego Miasta wznoszą się aż trzy hale tronowe, w których rezydował sam cesarz. Najokazalszy jest pawilon Taihedian, w którym odbywały się koronacje. Photo by Ling Tang on Unsplash

W Chinach panują surowe obostrzenia COVID, a wymagania wobec podróżnych ubiegających się o wpuszczenie do kraju są wyśrubowane. Zaszczepienie ani status ozdrowieńca nie ratują przed restrykcjami i kwarantanną. Dzieci także nie są wyłączone spod obostrzeń.

Większość zagranicznych turystów nie jest wpuszczana na terytorium Chin. Wyjątki robione są tylko dla repatriantów, posiadaczy wiz dyplomatycznych i podróżnych przybywających w specjalnych celach handlowych, naukowych czy kulturalnych, najczęściej na zaproszenie chińskich instytucji, jak w przypadku sportowców przybywających na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Oznacza to, że dla przeważającej części Polek i Polaków wyjazd do Pekinu na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie jest niemożliwy.

Jeśli jednak zaliczacie się do wąskiego grona uprzywilejowanych, którzy mają szansę odwiedzić Chiny w lutym 2022, zapoznajcie się koniecznie z zasadami wjazdu i obostrzeniami COVID, panującymi w Kraju Środka.

Aktualne zasady wjazdu do Chin można znaleźć na oficjalnej stronie MSZ.

Osoby zaszczepione muszą:

 • Wykonać 2 testy PCR w dwóch różnych laboratoriach w ciągu 48 godzin przed wylotem.
 • Poddać się procedurze kontrolnej po przylocie do Chin (kolejne testy PCR, możliwe także pobranie krwi żylnej, czasem wymazu z odbytu).
 • Poddać się kwarantannie trwającej 14 lub 21 dni kwarantannie w miejscu wyznaczonym przez władze Chin. Długość kwarantanny zależy od prawa regionu, do którego się przyleciało. Przemieszczanie się między regionami może wiązać się z koniecznością odbycia dodatkowej kwarantanny. Łączna długość izolacji może wynosić nawet do 56 dni

Osoby niezaszczepione muszą:

 • Przed wyjazdem uzyskać negatywny wynik testu PCR na COVID-19, a także negatywny wynik badania z krwi żylnej na obecność przeciwciał igM.
 • Po przylocie poddać się kontroli medycznej i kwarantannie.

Ozdrowieńcy muszą:

 • Przejść wstępną weryfikację przez Ambasadę ChRL w Warszawie (procedura wymaga złożenia wielu dokumentów, w tym zaświadczenia lekarskiego z opisem wyniku badania płuc, opisu historii zakażenia, a także negatywnych wyników 2 testów PCR)
 • Przejść samoobserwację trwającą 14 dni.
 • Następnie ozdrowieniec może wnioskować o Zielony Kod Zdrowia na tych samych zasadach, jakie dotyczą osób niezaszczepionych.
 • Po przylocie ozdrowieńcy także poddawani są kontroli medycznej i kwarantannie.

Dokumenty potrzebne na granicy:

 • Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż wiza
 • Wiza (wydawana tylko według ścisłych reguł, najchętniej osobom zaproszonym do Chin)
 • Ważna książeczka zdrowia (warto profilaktycznie zaszczepić się na żółtaczkę typu A).
 • Zielony Kod Zdrowia – po wykonaniu testów na koronawirusa przed wyjazdem należy aplikować online o nadanie kodu do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. http://pl.china-embassy.org/pol/
 • Celna Deklaracja Zdrowia – należy wypełnić ją online na 24 godziny przed wylotem do Chin

Obostrzenia COVID w samym Pekinie

W Pekinie panują surowe obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną. Praktycznie zakazany jest wstęp do miasta z regionów, w których wykryto w ostatnich dniach choćby jeden przypadek zachorowania na koronawirusa.

Zagraniczni podróżni także muszą się liczyć z surowymi restrykcjami. W przypadku wykrycia lokalnego ogniska COVID-19 podróżni mogą zostać zmuszeni do samoizolacji w pokojach hotelowych. Niektóre hotele i kurorty ograniczają gościom możliwość opuszczania terenu.

Noszenie maseczek ochronnych jest obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. W budynkach użyteczności publicznej i sklepach często też należy poddawać się pomiarowi temperatury.

De facto obowiązkowe jest także korzystanie z chińskich lokalnych aplikacji mobilnych z kodem zdrowia QR, które wykorzystują geolokalizację telefonu i automatycznie informują o nałożonych obostrzeniach, jeśli właściciel telefonu znalazł się np. w bliskim kontakcie z osobą, u której wykryto COVID.

W razie kłopotów należy kontaktować się z Ambasadą RP w Pekinie. Kontakty dostępne są TUTAJ.

Zakazane Miasto wzniesiono z zachowaniem zasad harmonii i symetrii. Centralny pawilon z cesarskim tronem stoi w środku Miasta, leżącego w środku Pekinu,
Zakazane Miasto wzniesiono z zachowaniem zasad harmonii i symetrii. Centralny pawilon z cesarskim tronem stoi w środku Miasta, leżącego w środku Pekinu, który jest najważniejszym miastem Chin – Państwa Środka. Plan Zakazanego Miasta to więc mapa idealnego kosmosu, w którym wszystko jest na swoim miejscu, z cesarzem jako centralną figurą i strażnikiem Niebiańskiego Spokoju. walter688, pixabay.com

Pekin. Ile kosztuje wycieczka?

Wycieczki all inclusive do Chin są obecnie w zasadzie zawieszone, można jednak znaleźć oferty wycieczek objazdowych z terminami na lato 2022 w przedziale cenowym 4-10 tys. zł za osobę za 7 dni.

Loty z Polski do Pekinu są na początku roku 2022 rzadkie i drogie. PLL LOT wznowią stałe połączenie między Warszawą a Pekinem w marcu 2022, ale bilet w jedną stronę ma kosztować prawie 4 tys. zł.

Wyszukiwarka Skyscanner podpowiada, że w lutym z Warszawy można dostać się do Pekinu także chińskimi liniami lotniczymi, ale bilety w obie strony kosztują od 6 do 7 tys. zł.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 odbywają się w Pekinie. Prezentujemy przewodnik po mieście: obostrzenia COVID, zasady wjazdu, najważniejsze atrakcje, ceny i praktyczne porady.

Pekin 2022: praktyczny przewodnik na Zimowe Igrzyska Olimpij...

Pekin 2022. Informacje praktyczne

Szczepienia. Warto przed wyjazdem do Chin zaszczepić się na żółtaczkę typu A.

Strefa czasowa. W Pekinie jest o 7 godzin później niż w Polsce.

Długość lotu. Do Pekinu leci się z Warszawy ok. 9 godzin

Typ gniazdka. A, C, G oraz I. Trzeba kupić odpowiednią przejściówkę.

Klimat. W lutym w Pekinie bywa chłodno, temperatura za dnia sięga ok. 7 stopni Celsjusza, nocą spaść może do ok. -7 stopni.

Język. W Pekinie można porozumieć się z większością osób pracujących w usługach po angielsku, choć czasem nieodzowne może okazać się użycie tłumacza Google. Informacje turystyczne mogą, ale nie muszą być podawane w języku angielskim. Zdarza się, że w wielu ważnych atrakcjach, np. Pałacu Cesarskim, informacje na tabliczkach zapisane są tylko w j. mandaryńskim, co w praktyce wymusza korzystanie z usług przewodnika.

Zasady na lotnisku. Należy ściśle stosować się do zasad i regulaminów zarówno lotniska docelowego, jak i wybranego przewoźnika. Przed spakowaniem bagażu należy sprawdzić, jakich produktów i przedmiotów nie wolno zabierać ze sobą do Chin. Warto także zorientować się w rozkładzie terminali na lotnisku, by nie zgubić się np. w ogromnym porcie lotniczym Beijing Capital International.

Komunikacja miejska. Pekin ma rozbudowany system komunikacji miejskiej, w tym najdłuższą na świecie sieć metra (łącznie prawie 700 km torów na 22 liniach) i cztery linie szybkiej komunikacji autobusowej BRT.

Obyczaje. Chiny mają długą historię i bogatą tradycję, na którą składają się doświadczenia i obyczaje dziesiątków ludów i narodów.

Stosunki międzyludzkie w Chinach regulują zasady etykiety, które sprawiają, że Chińczycy wydają się ludziom Zachodu powściągliwi.

Chiny są państwem formalnie komunistycznym, ale z komunizmu pozostał tu tylko autorytaryzm władzy. Poziom inwigilacji jest bardzo wysoki. W miastach każdy krok mieszkańców i podróżnych śledzą kamery. Zdarza się, że wejście do budynku, nawet mieszkalnego, jest możliwe tylko po zeskanowaniu linii papilarnych lub nawet twarzy. Podobna technologia umożliwia także wygody, np. w wielu miejscach można płacić za pomocą zeskanowania źrenicy oka, nie sięgając nawet po kartę bankową.

Przybyszów z Polski może też zaskakiwać duża ilość przedstawicieli służb porządkowych, stale patrolujących ulice. Służby chętnie upewniają się, czy obcy przybysz niczego nie knuje. Np. przy wejściu do metra podróżny może zostać poddany kontroli podobnej do tej z lotniska, a niektóre produkty, np. alkohol, mogą zostać zarekwirowane.

Konfucjusz szanowany jest w Chinach do dziś, a konfucjanizm z jego regułami posłuszeństwa i sztywną etykietą do dziś stanowi podstawę, na której budują
Konfucjusz szanowany jest w Chinach do dziś, a konfucjanizm z jego regułami posłuszeństwa i sztywną etykietą do dziś stanowi podstawę, na której budują inne ideologie. Mędrzec stał się także obiektem kultu niektórych odłamów konfucjanizmu, buddyzmu i taoizmu.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Aaron Zhu, web.archive.org, CC BY-SA 3.0

Waluta. Renminbi, zwany też yuan (CNY). 1 CNY jest wart ok. 64 gr.

Ceny w Pekinie. Pekin, jak większość stolic świata, jest dość drogim miastem.

Według portalu Numbeo.com, zajmującego się wyliczaniem i porównywaniem kosztów życia w setkach miast na świecie, w Pekinie ceny w restauracjach są o ok. 6% niższe niż w Warszawie. Jednak wszystko inne – usługi, noclegi, podstawowy koszyk produktów – jest w Pekinie droższe, a siła nabywcza pieniądza niższa niż w Warszawie.

Szczegółowe zestawienie kosztów życia w Pekinie i Warszawie możecie znaleźć TUTAJ.
country1=Poland&country2=China&city1=Warsaw&city2=Beijing&tracking=getDispatchComparison

Pekin: krótka historia miasta

Pekin jest stolicą różnych chińskich bytów państwowych już od wieków. Jego historia sięga ok. roku 1000 p.n.e., gdy jako miasto Ji był stolicą prowincji Ji. Rozkwit miasta nastąpił w VII w. n.e., kiedy Pekin liczył już 130 tys. mieszkańców (Warszawa osiągnęła tyle dopiero w 1827 r.). W 1153 r. Pekin został stolicą wielkiej dynastii Jin. Stolicą całego państwa, rządzonego wówczas przez Mongołów, został w 1267 r. pod panowaniem Kubilaja.

Wielki rozwój Pekinu nastąpił za dynastii Ming i Qing. W r. 1403 cesarz Yongle zmienił nazwę miasta z Beiping na Beijing –„Północna Stolica”. To właśnie on wzniósł też słynne dziś Zakazane Miasto i Świątynię Nieba.

W XX w. Pekin był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych. To tutaj w 1911 r. abdykował ostatni chiński cesarz, tutaj też proklamowano Chińską Republikę Ludową i wielokrotnie tłumiono protesty społeczne.

Dziś Pekin jest stolicą jednej z wielkich globalnych potęg – współczesnych Chin. Miasto liczy ponad 20 mln mieszkańców, jest więc ponad 10 razy ludniejsze od Warszawy.

Pekin: Co warto zobaczyć? Najważniejsze atrakcje

Pekin jest miastem pełnym kontrastów – można tu znaleźć starożytne świątynie, zadbane parki i strzeliste wieżowce naszpikowane nowoczesną technologią, często przy jednej ulicy.

Wybraliśmy dla Was najciekawsze atrakcje Pekinu, od starożytnych pałaców, przez buddyjskie świątynie, po park olimpijski i słynną restaurację serwującą pekińską specjalność. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają na Was w Pekinie:

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 odbywają się w Pekinie. Prezentujemy przewodnik po mieście: obostrzenia COVID, zasady wjazdu, najważniejsze atrakcje, ceny i praktyczne porady.

Pekin 2022: praktyczny przewodnik na Zimowe Igrzyska Olimpij...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera