Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna eksperymentów Śląska Noc Naukowców 2012 już za nami

Martyna Dyszka, wsp. KLM
Mikołaj Suchan
Siódma edycja Śląskiej Nocy Naukowców była z pewnością jedną z największych imprez w naszym regionie. W jeden dzień w siedmiu miastach: Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Rybniku, Cieszynie, Bielsku-Białej i Sosnowcu odbyło się niemal dwieście imprez. Prawie 250 naukowców z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Techniczno-Humanistycznej w różnorodny sposób próbowało zainteresować nauką mieszkańców naszego regionu od "wnuczka do pradziadka". Jednym z celów imprezy było pokazanie naukowców jako osób, które nie tylko siedzą od rana do nocy w laboratorium, ale mają również wiele do powiedzenia na temat swoich pasji.

Podczas spotkań była okazja, by dowiedzieć się od nich, dlaczego nie można witać się przez próg, czego uczą nas pszczoły, a także poznać intymne szczegóły z życia XVI-wiecznych artystów. Podczas zajęć w kampusie akademickim ATH w Bielsku-Białej naukowcy pokazali, jak zaprojektować odzież z wykorzystaniem metody przestrzennego modelowania, w jaki sposób poruszyć serce, czyli poznać tajniki defibrylacji oraz przekonać się, co naprawdę dzieje się w płucach palącego papierosy człowieka. Była też okazja podpatrzyć goprowców i ich sprzęt alpinistyczny stosowany na ściance wspinaczkowej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń siódmej edycji nocy naukowców był występ Jona Chase'a, rapera i eksperta z zakresu promowania nauki, który zaśpiewał utwór o układzie Mendelejewa. Brytyjczyk jest doskonałym przykładem na to, że nauki ścisłe mogą być ciekawe, bo ci, co się z nim spotkali, nie mają wątpliwości, że swoją wiedzę przekazuje w dość nietypowy sposób. - Codziennie w Wielkiej Brytanii pracuję z 4-latkami i trochę "starszą młodzieżą". W szkołach i uniwersytetach prowadzę warsztaty, pokazy i eksperymenty. Moim zadaniem jest dotrzeć i zainteresować każdego nauką - opowiada brytyjski raper.

We wszystkich siedmiu miastach nie zabrakło iluzji, doświadczeń, eksperymentów oraz ciekawostek matematycznych w technologii 3D.

- Zainteresowanie jest jak zawsze bardzo duże. Widzimy, że z roku na rok Śląska Noc Naukowców jest coraz bardziej popularna - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowi-cach. I dodaje, że każdego roku największym zainteresowaniem na tej uczelni cieszą się warsztaty pt. "Chemiczne abrakadabra", czyli pokazy, prezentacje interaktywne i niezwykłe eksperymenty.

W sumie mieszkańcy regionu mieli wczoraj do wyboru wydarzenia z 26 dziedzin, m.in. fotografii, biologii, kryminalistyki, matematyki, ekologii, literatury i sztuki oraz fizyki.



*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!