Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca na Śląsku! Efektowne zdjęcia robią wrażenie. Księżyc wygląda okazale gołym okiem i w teleobiektywie

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Księżyc w dniach 26-28 kwietnia wygląda naprawdę okazale
Księżyc w dniach 26-28 kwietnia wygląda naprawdę okazale Tomasz Pestka
Bezchmurne niebo pozwala we wtorkowy wieczór 27 kwietnia obserwować efektowną pełnię Różowego Księżyca. Srebrny Glob wygląda okazale gołym okiem, ale jeszcze większe wrażenie robi obserwowany przez teleskop lub uchwycony teleobiektywem. Znakomicie pokazują to nadesłane zdjęcia naszych Czytelników. Wkrótce można spodziewać się kolejnych, bo Superksiężyc można także podziwiać w nocy z wtorku 27 kwietnia na środę 28 kwietnia.

Różowy Księżyc w 2021 roku zgodnie z prognozami miał widoczny na niebie w poniedziałek, 26 kwietnia, a szczytowy moment pełni miał nastąpić o 5.33 we wtorek, 27 kwietnia. Jeśli ktoś przegapił widok okazałego Księżyca może to zrobić jeszcze tej nocy - z wtorku 27 kwietnia na środę 28 kwietnia. Bezchmurne niebo w woj. śląskim umożliwia obserwowanie Księżyca w pełnej krasie.

Najjaśniejsza pełnia w ciągu całego roku nazywana jest Różową Pełnią Księżyca. A to dlatego, że Księżyc znajduje się w położonym najbliżej Ziemi punkcie orbity. Superksiężyc, jak nazywane jest to zjawisko, w 2021 r był widoczny w poniedziałek, 26 kwietnia, w momencie zachodu słońca. To będzie pierwsza jakże efektowna wiosenna superpełnia w 2021 roku.

Pełnia Różowego Księżyca na zdjęciach Internautów Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Różowy Księżyc na Śląsku. Pierwszy wiosenny Superksiężyc na ...

Nie przeocz

Przypadająca na kwiecień pełnia nazywana jest Pełnią Różowego Księżyca. Geneza takiego określenia sięga kultury indiańskiej, bowiem właśnie w czasie tej pełni na różowo rozkwitały dzikie kwiaty. Ale w innych kulturach pełnia Księżyca przypadająca w kwietniu nazywana jest także Pełnią Rybną lub Jajeczną. Warto wiedzieć, że pełnię można obserwować na niebie co miesiąc, a dokładnie co 28,5 dnia. Wszystko jednak zleży od zachmurzenia, które potrafi pokrzyżować te plany.

Pełnia księżyca określana mianem Różowego Księżyca jest połączeniem dwóch zjawisk astronomicznych - "tzw. Superpełni", czyli chwili, w której Księżyc jest w pełni oraz czasu, gdy Księżyc jest najbliżej Ziemi. Właśnie dzięki temu wydaje się jeszcze większy i jaśniejszy. A jego zdjęcia w różnych miejscach regionu, na tle miast, gór, lasów, jezior czy infrastruktury miejskiej, robią duże wrażenia.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo