Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnicy z urzędu. Ile kosztują pełnomocnicy marszałka i wojewody?

Marcin Zasada
Zeszłoroczny Śląski Air Show na katowickim lotnisku Muchowiec zorganizował pełnomocnik wojewody, odpowiedzialny za sprawy wychowania patriotycznego i promocji obronności. Impreza się udała
Zeszłoroczny Śląski Air Show na katowickim lotnisku Muchowiec zorganizował pełnomocnik wojewody, odpowiedzialny za sprawy wychowania patriotycznego i promocji obronności. Impreza się udała Marzena Bugała
Wojewoda Piotr Litwa odziedziczył po swoim poprzedniku trójkę pełnomocników. Za kilka tygodni dojdzie czwarty - pilnujący równego traktowania, zgodnie z rządowym programem przeciwdziałania wszelkiej dyskryminacji. Siedmiu pełnomocników wspomaga natomiast pracę marszałka Mirosława Sekuły.

Kto dopilnuje traktowania?

Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 - tak nazywa się przedsięwzięcie, na mocy którego urzędy wojewódzkie w całej Polsce mają obowiązek powoływania koordynatorów działań antydyskryminacyjnych. Do czerwca czas na stworzenie takiego stanowiska ma wojewoda śląski. Obszary dyskryminacji, z którymi miałby walczyć? Praktycznie wszystkie: od tej ze względu na rasę, narodowość czy pochodzenie etniczne, przez płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność, stan zdrowia, aż po religię i światopogląd. Osobną dziedziną jest mobbing.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie pełnomocnikiem wojewody śląskiego do spraw równego traktowania. Być może ta funkcja zostanie połączona z istniejącym etatem np. dyrektora jednego z wydziałów urzędu - by nie mnożyć kosztów. W identycznym modelu sprawdza się instytucja pełnomocnika do spraw narodowych i etnicznych: Magdalena Szewczuk-Szturc jest też dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim.

Osobne stanowisko pracy u wojewody ma inny pełnomocnik, płk Zbigniew Piątek, były szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. To "pełnomocnik do spraw wychowania patriotycznego i promocji obronności". Wychowanie patriotyczne?

- Tak, jest potrzebne. Trzeba umacniać polskość wśród młodego pokolenia, tym bardziej w dzisiejszych czasach - wyjaśnia płk Piątek. Czym dokładnie się zajmuje? Koordynacją uroczystości państwowych i religijnych jako reprezentant wojewody. W zeszłym roku zorganizował bardzo udany Śląski Air Show, pokazy lotnicze na katowickim Muchowcu. Jest w urzędzie jeszcze jeden człowiek z podobną funkcją: Grzegorz Gajda, pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych. Jednak tu mamy do czynienia z etatem stworzonym na mocy ustawy o ochronie informacji niejawnych.

- Faktycznie nie jest on pełnomocnikiem wojewody, tylko osobą piastującą stanowisko o takiej nazwie, wybranej przez ustawodawcę - mówi Marta Malik, rzeczniczka wojewody. - Pełnomocnik wojewody to osoba powołana przez wojewodę, która realizuje zadanie z jego powołania.

Nietypowe zadania

Piotr Litwa, który urząd wojewody śląskiego objął miesiąc temu, zapowiada weryfikację zadań swoich koordynatorów. Ich utrzymanie kosztuje prawie 4 tys. zł miesięcznie. Średnio o ponad tysiąc złotych więcej wydajemy na wynagrodzenie dla jednego pełnomocnika marszałka. A Mirosław Sekuła ma ich siedmiu.
Andrzej Szteliga jest pełnomocnikiem ds. Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera, Andrzej Krzystyniak - ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi, Tatiana Soszyńska - ds. Systemu Zarządzania Jakością, Joanna Stępień - ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz równych szans. Jest też pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych (Jan Zieliński), ds. związanych z obronnością i bezpieczeństwem publicznym (Zbigniew Giemza) oraz ds. ochrony informacji niejawnych (Bożena Nosal-Nowak). Sekule pomagają też dwaj doradcy.

Piotr Koj, były prezydent Bytomia, członek PO, odpowiedzialny jest dziś za wdrażanie Karty Dużej Rodziny, rok Henryka Sławika oraz analizę polityki miejskiej woj. śląskiego. Drugim doradcą jest Bernard Szczech - na jego barkach spoczywa "podtrzymywanie tradycji i pamięci o Tragedii Górnośląskiej".

Niedawno zjawisko ludzi od zadań specjalnych, zatrudnianych na różnych szczeblach władzy samorządowej, ale i terenowych organach administracji państwowej opisywał "Dziennik Gazeta Prawna". Podkreślano, że w tym gronie zdarzają się bardzo nietypowe poruczenia.

Np. wojewoda świętokrzyski ma pełnomocnika ds. ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań, kujawsko-pomorski - pełnomocnika ds. uzależnień, HIV i AIDS, z kolei w Lubelskiem przez kilka lat działał koordynator ds. Euro 2012. Działał, choć mieszkańcy tego województwa piłkarskie mistrzostwa Europy oglądali w telewizji, bo impreza ominęła ich region.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!