Pensja minimalna 2019. Ile na rękę? [14.08.2019 r.] Najniższa płaca/minimalne wynagrodzenie - ile netto i brutto?

sierZaktualizowano 
Płaca minimalna 2019. Ile wynosi najniższa miesięczna pensja oraz stawka godzinowa w tym roku? Ile to będzie na rękę.➤ Zobacz na następnych slajdach Archiwum Polska Press
Minimalne wynagrodzenie 2019. Sprawdź, jakie stawki obowiązują w 2019 roku. Od 1 stycznia 2019 r. minimalna płaca wzrosła o 7,1 proc. Ile wynosi obecnie na rękę? [Najniższa godzinowa stawka 2019; Najniższa krajowa pensja 2019 - brutto i netto (bez podatku)].

Aktualizacja: Są pierwsze informacje na temat pensji minimalnej w 2020 roku.

  • Przepisy gwarantują, że pensja minimalna od 2020 roku będzie wyższa, o co najmniej 95,59 zł. To oznacza, że od 2020 roku pracownik na umowie o pracę zarobi najniższą krajową w wysokości 2345,59 zł brutto.

Płaca minimalna 2019

Najniższa pensja 2019. Na jaką kwotę można liczyć? Rada Ministrów jest zobowiązana do ustalenia na dany rok wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych w drodze rozporządzenia.

Zgodnie z przepisami płaca minimalna na 2019 r. musiała zostać ustalona przez Radę Ministrów do 15 września 2018. We wtorek, 11 września 2018, odbyło się posiedzenie Rady Ministrów i zapadła decyzja w sprawie najniższego wynagrodzenia. Jakie kwoty ustalił rząd - zobacz w GALERII PONIŻEJ:

Płaca minimalna w 2019 r. Ile dostaniemy na rękę?

Minimalna stawka godzinowa w 2019 r.

Rząd zdecydował, że:

  • minimalna płaca w 2019 r. wyniesie 2250 zł brutto (ok. 1634 zł na rękę)
  • minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł brutto

- Cieszę się, że wraz z nowym rokiem minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta do 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa do 14,70 zł. To o 150 zł więcej niż w roku poprzednim i o 500 zł więcej w porównaniu z rokiem 2015 - powiedziała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Pensja minimalna 2019

Od 1 stycznia 2019 r. minimalna płaca wzrosła o 7,1 proc. - Mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym, wynagrodzenia rosną. Wyższy niż w ostatnich dwóch latach wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę pozwoli zachować relację minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego – stwierdziła minister Elżbieta Rafalska. - W niektórych środowiskach pojawiły się głosy, że płaca minimalna rośnie po to, by część najmniej zarabiających straciła prawo do świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”. Chcę zdecydowanie zdementować te informacje i uspokoić – w związku ze wzrostem płacy minimalnej nikt nie straci prawa do świadczenia - zapewniła Rafalska.

Warto dodać, że związkowcy domagali się, by najniższe wynagrodzenie w 2019 roku wyniosło 2255 zł.

FLESZ: 10 silnych kobiet, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Pensja minimalna 2019. Ile na rękę? [14.08.2019 r.] Najniższa płaca/minimalne wynagrodzenie - ile netto i brutto? - Express Bydgoski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 119

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

121
2019-05-07T16:55:23 02:00, Gość:

Niech ktoś z rządu przeżyje za 1600zl minimum to chociaż 2500zl do ręki bo wszystko drożeje z dnia na dzień

To szczera prawda oni wydajà wiecej tygodniowo niz my zarabiamy miesiecznie

r
realista

To jest śmiech na sali, weź wyżyj za 1600 zł miesięcznie. Chory kraj. Przy rodzinie 2 2 przy dzisiejszych cenach nie da sie utrzymać, chyba, że zupki chińskie tani chleb i pasztet. To jest godne życie?

T
Tolek
2019-05-07T16:55:23 02:00, Gość:

Niech ktoś z rządu przeżyje za 1600zl minimum to chociaż 2500zl do ręki bo wszystko drożeje z dnia na dzień

Dokładnie.

G
Gość
2019-01-12T21:09:03 01:00, ave bogacz rydzyk :

Ludzie z PIS są całkowicie niewiarygodni. Ilość afer, oszustw, zatrzymań i zarzutów prokuratorskich dla członków PIS całkowicie dyskwalifikuje tych ludzi. Osobiście bedę głosował na PO lub PSL bo dotrzymują słowa, są wiarygodni i profesjonalni w tym co robią. Widac to po wynikach gospodarczych Polski za rządów PO/PSL i po tym jak wtedy lepiej żylo sie ludziom. Polska za rządów PO w 8 lat osiągnęła niemalze standardy europejskie w dobrobycie i rozwoju infrastruktury, podczas gdy PIS w zaledwie 3 lata zrobil z nas posmiewisko calej Europy i socjalno- katolicki skansen dla roszczeniowego ciemnogrodu. Jak PIS moze jeszcze cokolwiek obiecywac po tym jak przez 3 lata łamiac prawo i konstytucje confneli nas niemal do lat PRL. I jeszcze to ich kolaborowanie z pedofilskim klerem i sztuczne robudzanie wrogosci do Rosji przez oszczerstwa o rzekomym zamachu na ich nic nie wartego prymitywnego kartofla Lecha Kaczora. Nie, to zupełnie dyskwalifikuje tych ludzi z dalszego rządzenia krajem. Niebawem pojda oni przed Trybunal Stanu i do wiezienia za łamanie prawa i Konstytucji.

:):):D

G
Gość

Czytając komentarze takiej ciemnoty aż mnie skręca. Informacje o tym ile wynosi stawka najniższa krajowa tworzą polityczną i religijną wojne. Wasz poziom jest niżej dna. Niedługo na informacje, że w macdonaldzie hamburger podrożał 20 groszy powiecie: ,,Tusk by do tego nie dopuścił, Bóg to skurwysyn. " Banda lamentujących debili.

G
Gość
2019-03-20T20:38:48 01:00, Gość:

Kto walczy z Bogiem ten przegra Bóg Honor i Ojczyzna oraz Kościół to jest to za co nasi dziadkowie walczyli... I co jest napisane na Sztsndarze.... To są największe wartości dla mnie mam nadzieję że dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.....

2019-05-11T18:49:00 02:00, Gość:

Twoj bóg nie istnieje i moze mi co najwyżej mojego kurasa ssać razem z kurwa boska Częstochowska

2019-06-07T12:35:26 02:00, Ewa:

W ten sposob wyrazac sie o Bogu i Matce Boskiej.Cos okropnego.Jestes dla mnie nic nie wart!!! ZERO!!!

na kolana i do kościoła - nie wolno ci katolicka kur** tak mówić o bracie bliźnim WON sie modlić i kleczec starucho

A
Andrzej

Bardzo dobra wiadomość. Dziękuję Panie Premierze to jest bardzo dobry pomysł i pozwoli wielu osobom na łatwiejsze i godniejsze funkcjonowanie.

G
GOSC

W POLSCE PANUJE PSYCHICZNY NIEDOROZWUJ STOSUJE SIE STRATEGICZNE POMYSLY WOBEC NARODU POLSKIEGO KTORE POWODUJA STRES STRACH I WYWOLUJA CHOROBY WYBRANE ROCZNIKI LUDZI PRACY OSZUKANE SPONIEWIERANE POZBAWIONE WSZELKICH PRZYWILEI OKRADANE Z GODNEGO ZYCIA

m
maryska

niepodoba mi sie w POLSCE ZE STOSUJE SIE DYSKRYMINUJACE UMOWY O PRACE ZANIZAJAC STAWKI PLACY MINIMALNEJ .np wypisujac na umowie o prace 1850 zloty dodajac dodatek stazowy z 20 lat pracy to jawne oszustwo okradajace przcietnego pracownika na takich umowach obecnie pracuja salowe w szpitalach jako sprzataczki narazone na wirusy i zarazki bez dodatku szkodliwego i taka prace nieuwaza sie za prace chroniona pomimo ze pracownicy sa na grupach inwalidzkich z MOPS I PRACODAWCA OTRZYMUJE Z PFRON PIENIADZE ZA ZATRUDNIENIE SCHOROWANYCH POLSKICH OBYWATELI KTORZY PODEJMUJA PRACE BY JAKOS ZYC Z MIESIACA NA MIESIAC WYSLUGA LAT NIEPOWINNA BYC WLICZANA DO MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA OBOWIAZUJACEGO W 2019 ROKU pozbawia sie to ludzi ich wypracowanego stazu pracy i dyskryminuje wobec mlodych pracownikow zaczynajacych prace matematyczne zlodziejstwo okradajace pracownikow z dlugoletnim stazem pracy

G
Gość
2019-03-20T20:38:48 01:00, Gość:

Kto walczy z Bogiem ten przegra Bóg Honor i Ojczyzna oraz Kościół to jest to za co nasi dziadkowie walczyli... I co jest napisane na Sztsndarze.... To są największe wartości dla mnie mam nadzieję że dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.....

Twoj bóg nie istnieje i moze mi co najwyżej mojego kurasa ssać razem z kurwa boska Częstochowska

G
Gość
2019-03-13T15:28:54 01:00, PISdy to szambo kleru:

PIS wyksztalcilo w swoim elektoracie osobniki dajace dupy ksiezom i innym pedofilom. Ssaja kutasy faszystowskich ksiezy swoimi ryjami albo udostepniaja im swoje odbyty w nadziei na zbawienie i zycie wieczne amen. Ja zas w zadne bogi i inne wytwory sredniowiecznego ciemnogrodu nie wierze i nigdy nie zaglosuje na klerykalny faszyzm czyli PIS. Haha

2019-05-06T22:16:57 02:00, Gość:

Daj lub ssij tuskowi i innym faszystom😁

Wole dać Tuskowi bo on przynajmniej sie podmywa a nie to co PiSowskie bydło ktorych nie stać na mydło

G
Gość
2019-05-09T07:30:07 02:00, Gość:

Przykład rodziny :

Rodzina 5 osobowa

Dochod 4768zl w tym 500 plus.

Opłaty miesieczne : wynajem mieszkania 1650 zł.

Telefony 100 zł

Tv 50 zł

Ubrania , szkoła 300zl ( jeśli ubrań nie trzeba ) z ubraniami 600 na troje dzieci.

Paliwo (dojazd do pracy )450zl miesięcznie minimum

Przedszkole dla najmłodszej prywatne bo w państwowym miejsc nie ma 500 zł miesięcznie.

Dochód pozostały to 1718 zł bez odliczenia ubrań bo odjąć ubrania to 1418 zł. Ale załóżmy kwota 1718 zł. Na 5 osób każde pracuje lub się uczy wiec codzienne wyżywienie wszystkich do szkol pracy . posiłki w domu . W moim przypadku zakupy na 200zl w biedronce sa na 3 lub 4 dni. Dzieciom nie można zawsze wszystkiego odmawiać np lody ciastko tez kosztuje prawda . na wyżywienie to co nam zostaje starcza ale tak żeby starczyło do kolejnej wypłaty chociaż nie zawsze się udaje. Przecież my ludzie tez chorujemy a jak wiadomo za leki się płaci . także te min 1634 zł to jest żenada . napisałam przykładowy obraz zwykłych szarych Kowalskich. My rodzice dzieci kupujemy sobie coś do ubrania dopiero jak już wyjścia nie ma. Bo szkoda kasy jak się wie ze po ten na jedzenie zabraknie. O innych przyjemnoscisch typu kina czy raz na miesiąc pizzeria można zapomnieć. Dlatego co to jest 1634 zł. Może premier powinni sami tak spróbować utrzymać się i rodzinę. I np wynajmując mieszkanie. Gdzie sa mieszkania ?? Jak nie było tak nie ma w wielu miastach.

PiS jak zwykle daje masom tylko ochłapy a zgarnia miliony dla siebie i Rydzyka . Bo im sie to po prostu należy - Beata szydło ....

G
Gość

Przykład rodziny :

Rodzina 5 osobowa

Dochod 4768zl w tym 500 plus.

Opłaty miesieczne : wynajem mieszkania 1650 zł.

Telefony 100 zł

Tv 50 zł

Ubrania , szkoła 300zl ( jeśli ubrań nie trzeba ) z ubraniami 600 na troje dzieci.

Paliwo (dojazd do pracy )450zl miesięcznie minimum

Przedszkole dla najmłodszej prywatne bo w państwowym miejsc nie ma 500 zł miesięcznie.

Dochód pozostały to 1718 zł bez odliczenia ubrań bo odjąć ubrania to 1418 zł. Ale załóżmy kwota 1718 zł. Na 5 osób każde pracuje lub się uczy wiec codzienne wyżywienie wszystkich do szkol pracy . posiłki w domu . W moim przypadku zakupy na 200zl w biedronce sa na 3 lub 4 dni. Dzieciom nie można zawsze wszystkiego odmawiać np lody ciastko tez kosztuje prawda . na wyżywienie to co nam zostaje starcza ale tak żeby starczyło do kolejnej wypłaty chociaż nie zawsze się udaje. Przecież my ludzie tez chorujemy a jak wiadomo za leki się płaci . także te min 1634 zł to jest żenada . napisałam przykładowy obraz zwykłych szarych Kowalskich. My rodzice dzieci kupujemy sobie coś do ubrania dopiero jak już wyjścia nie ma. Bo szkoda kasy jak się wie ze po ten na jedzenie zabraknie. O innych przyjemnoscisch typu kina czy raz na miesiąc pizzeria można zapomnieć. Dlatego co to jest 1634 zł. Może premier powinni sami tak spróbować utrzymać się i rodzinę. I np wynajmując mieszkanie. Gdzie sa mieszkania ?? Jak nie było tak nie ma w wielu miastach.

G
Gość

Niech ktoś z rządu przeżyje za 1600zl minimum to chociaż 2500zl do ręki bo wszystko drożeje z dnia na dzień

G
Gość
2019-03-13T15:28:54 01:00, PISdy to szambo kleru:

PIS wyksztalcilo w swoim elektoracie osobniki dajace dupy ksiezom i innym pedofilom. Ssaja kutasy faszystowskich ksiezy swoimi ryjami albo udostepniaja im swoje odbyty w nadziei na zbawienie i zycie wieczne amen. Ja zas w zadne bogi i inne wytwory sredniowiecznego ciemnogrodu nie wierze i nigdy nie zaglosuje na klerykalny faszyzm czyli PIS. Haha

Daj lub ssij tuskowi i innym faszystom😁

Dodaj ogłoszenie