Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy: 12 sierpnia noc spadających gwiazd w planetarium

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Na 12 sierpnia przypada maksimum aktywności Perseidów
Na 12 sierpnia przypada maksimum aktywności Perseidów ARC
W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć Perseidy - jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. "Spadające gwiazdy" będzie można także wspólnie oglądać od godziny 21.00 przed Planetarium Śląskim w Parku Śląskim.

Perseidy widoczne są od połowy lipca do 24 sierpnia. Maksimum tego roju meteorów przypada na 12 sierpnia. Meteory to świetlne ślady przelotu meteoroidów przez atmosferę ziemską. Meteoroidy to natomiast to drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemska atmosfera rozgrzewają się i parują, a także nagrzewają i jonizują gazy atmosferyczne pozostawiając świecące ślady wzdłuż trasy ich przeloty.

W przypadku Perseidów są to pozostałości po rozpadzie komety Swift-Tuttle, która przelatując w pobliżu Słońca raz na 133 lata ciągnie za sobą długi warkocz roziskrzonej materii. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Ziemia krążąc po swojej orbicie wokół Słońca wpada w obłok tej materii. wokół swojej orbity.

- Od 11 do 13 sierpnia Perseidy osiągają maksimum aktywności. W ciągu jednej godziny można zobaczyć nawet 100 przelotów. Rój ten w Polsce znany jest także pod nazwą "Łzy świętego Wawrzyńca" - wyjaśnia Lech Motyka, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Perseidy osiągają prędkość do 59 km/s. Błysk, który widzimy to tak naprawdę ślad po jonizacji. Rój meteorów widoczny będzie na półkuli północnej. Perseidy wylatywać będą z gwiazdozbioru Perseusza. Widoczność Perseidów uzależniona będzie od stopnia naświetlenia. To oznacza, że w mieście gdy zobaczymy kilka "spadających gwiazd" to już dużo.

Perseidy można wspólnie oglądać przy Planetarium Śląskim. W sobotę, 12 sierpnia, odbędzie się noc "spadających gwiazd". od godziny 21.00 przed Planetarium Śląskim doktor Jacek Czakański będzie opowiadał o tym, co widoczne jest na niebie.

Można przynieść ze sobą leżaki, karimaty, kanapki i napoje i wspólnie oglądać Perseidy aż do świtu. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjała oglądaniu "spadających gwiazd", wtedy będzie można przejść do sali projekcyjnej i tam zobaczyć bez problemu niebo i rój meteorów.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo