Spis treści
Perseidy 2024 - kiedy zaobserwujemy spadające gwiazdy?
Lipiec i sierpień to wyjątkowy czas dla miłośników spadających gwiazd. W tych miesiącach można obserwować deszcz Perseidów. Pierwsze meteory pojawiły się już 17 lipca, jednak maksimum aktywności Perseidów przypada na noc 12/13 sierpnia. Wtedy możliwa będzie obserwacja nawet do 100 meteorów na godzinę. A już teraz, codziennie można podziwiać pojedyncze spadające gwiazdy.
Co to są Perseidy?
- Perseidy, zwane także „Łzami Świętego Wawrzyńca”, to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów. Jego największa aktywność przypada na pierwszą połowę sierpnia. Przy odrobinie szczęścia można wówczas w ciągu godziny zobaczyć na niebie nawet sto świetlistych smug. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która przecina orbitę Ziemi co 133 lata. Drobiny kosmicznej materii wpadają w ziemską atmosferę i jonizują, przez co często nazwane są „spadającymi gwiazdami” - tłumaczy Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.
Orbita Perseid przecina się z orbitą Ziemi między 17 lipca a 24 sierpnia. Największe natężenie spadających gwiazd przypada na okres między 9 a 14 sierpnia, z kulminacją w nocy z 12 na 13 sierpnia, kiedy to obserwacje są najbardziej zalecane. To właśnie w tym dniu, wiele miejsc regionie, w tym Planetarium Śląskie zaprasza na wspólne oglądanie gwiazd.
- Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma i wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół „Albo i Nie.” Warto przynieść ze sobą kanapki oraz koc do siedzenia lub leżenia. Oczywiście obserwacje Perseidów możliwe będą tylko przy bezchmurnym niebie - mówi Jarosław Juszkiewicz.
Wspólne oglądanie gwiazd będzie odbywać się również m.in. w Ustroniu, na górnej stacji kolei na małą Czantorię, gdzie od 9 sierpnia wydarzeniom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna i kino plenerowe działające corocznie każdego lata; na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich; w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące; na Pustyni Błędowskiej; na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej, czy nad zalewem Zakrzew w Kłobucku.
Gdzie i jak obserwować spadające gwiazdy?
Do obserwacji spadających gwiazd nie potrzebujemy lornetek ani teleskopów, wystarczy nieuzbrojone oko. Aby cieszyć się jak najlepszym widokiem, warto udać się jak najdalej od sztucznego oświetlenia, najlepiej poza miasto. Optymalny czas na obserwację to druga część nocy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza znajduje się wysoko nad horyzontem, w północno-wschodniej części nieba. Nie musimy jednak czekać do świtu – gwiazdy będą dobrze widoczne przez całą noc. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, czyli przy czystym i bezchmurnym niebie, możemy liczyć na niezapomniany widok.
Gdzie w woj. śląskim oglądać Perseidy?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, najlepszymi miejscówkami do oglądania spadających gwiazd są miejsca oddalone od sztucznego światła. Poza zbiorowymi wydarzeniami, w województwie śląskim warto wybrać się na:
- Pustynię Błędowską,
- Górkę Środulską w Sosnowcu,
- Rezerwat Łężczok,
- Jeziora Pogoria,
- Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich,
- Graniczne Meandry Odry.
Kiedy możemy obserwować spadające gwiazdy w 2024 roku?
- Południowe delta Akwarydy - 12 lipca – 19 sierpnia
- Perseidy - 17 lipca – 24 sierpnia, najbardziej widoczne 12 sierpnia
- Drakonidy - 6-10 października, najbardziej widoczne 8 października
- Orionidy - 2 października – 7 listopad, najbardziej widoczne21 października
- Południowe Taurydy - 1-25 listopada, najbardziej widoczne 5 listopada
- Północne Taurydy - 1-25 listopada, najbardziej widoczne 12 listopada
- Leonidy - 14-21 listopada, najbardziej widoczne 17 listopada
- Fenicydy - 28 listopada – 9 grudnia, najbardziej widoczne 6 grudnia,
- Geminidy - 7 grudnia – 17 grudnia, najbardziej widoczne 14 grudnia
- Ursydy - 17 grudnia – 26 grudnia, najbardziej widoczne 22 grudnia.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?