Perseidy: noc „spadających gwiazd" w nocy z 13 na 14...

  Perseidy: noc „spadających gwiazd" w nocy z 13 na 14 sierpnia. Gdzie ich szukać na niebie?

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Noc spadających gwiazdy w 2017 r. przed Planetarium Śląskim
  1/6
  przejdź do galerii

  Noc spadających gwiazdy w 2017 r. przed Planetarium Śląskim
  ©Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

  Jeden z najbardziej popularnych rojów meteorów - Perseidy - będzie można zobaczyć także w nocy z 13 na 14 sierpnia. Wtedy bowiem przypada największe natężenie tego roju. Ponadto na niebie wciąż zobaczymy dobrze widocznego Marsa.
  Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Można je zobaczyć od 17 lipca do 14 sierpnia, jednak maksimum roju przypada właśnie na od 11 do 13 sierpnia.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  NIEZWYKŁE ZJAWISKO NA NIEBIE: NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD


  W tym czasie w ciągu jednej godziny możemy zobaczyć nawet 100 przelotów (w miejscu, gdzie jest ciemno - niebo nie jest zaśmiecone światłem).

  Popularne "spadające gwiazdy" to tak naprawdę drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemską atmosfera rozgrzewają się, w efekcie jonizują powietrze i właśnie ten efekt w postaci "spadającej gwiazdy" możemy zaobserwować na niebie.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Perseidy pochodzą z rozpadu komety Swift-Tuttle. Za każdym razem, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając cząstki i grudki pyłu, które tworzą potem długi warkocz w przestrzeni kosmicznej. Gdy drobiny materii wpadają w naszą atmosferę możemy zobaczyć "spadające gwiazdy". Meteoroidy rozpędzają się do prawie 60 km/s.  - Radiant Perseidów znajduje się w okolicy gwiazdozbioru Perseusza, przy północno-wschodniej granicy tej konstelacji. Gdzie patrzeć, by zobaczyć to zjawisko? Na początku odnajdźmy na niebie Wielki Wóz. Następnie idziemy wzrokiem od tylnego, górnego koła Wielkiego Wozu do Gwiazdy Polarnej. Przechodzimy dalej w przeciwnym kierunku, gdzie zobaczymy gwiazdozbiór Kasjopei w kształcie litery 'W", który ułożony jest z pięciu jasnych gwiazd. Pomiędzy gwiazdozbiorem Kasjopei, a horyzontem, na północno-wschodnim fragmencie nieba zobaczymy gwiazdozbiór Perseusza i "spadające gwiazdy" - wyjaśnia Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

  12 sierpnia mieliśmy bardzo dobre warunki do obserwacji nieba. 11 sierpnia Księżyc był w nowiu, czyli nie był widoczny, co ułatwiło obserwację Perseidów. Niebo bowiem nie było rozświetlone przez Księżyc.

  Na niebie oprócz Perseidów można wciąż zobaczyć ceglasto-czerwonego Marsa. Planeta ta już widoczna już ok. godziny 21.00 czy 22.00. Charakterystyczne jest to, że nie migocze tak jak gwiazdy. Mars jest tak dobrze widoczny, bo znajduje się blisko Ziemi. Powinien być dobrze widoczny jeszcze przez ok. 1-2 miesiące.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spadające gwiazdy

  Magda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ja oglądam w necie tutaj i jest git - są zbliżenia itd i mam gdzieś czy są chmury czy nie
  stream24.com.pl/fafae374

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo