Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Personel szpitala wojewódzkiego w Częstochowie na pierwszej linii frontu. Szpital przestawił się na walkę z COViD-19

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Personel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie w pełnym "umundurowaniu".Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Personel Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie w pełnym "umundurowaniu".Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc WSS im. NMP w Częstochowie
To właśnie oni - lekarze, pielęgniarki, położne, salowe i cały personel pomocniczy szpitali jest na pierwszej linii frontu walki o nasze zdrowie, a obecnie walki z zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazujemy, jak wygląda praca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie, potocznie zwany "Parkitką" leczy pacjentów z całego regionu. To tu przywożone są ofiary wypadków, to tu rodzi dzieci wiele kobiet z Częstochowy i okolic, to także tutaj udzielanych jest wiele porad medycznych.

Wraz z nadejściem epidemii koronawirusa praca w szpitalu zmieniła się diametralnie. Personel musi nosić i często zmieniać kombinezony, maseczki, przyłbice i rękawiczki. Liczne niezbędne procedury utrudniają i wydłużają pracę. Jest więcej dyżurów, trzeba łatać braki kadrowe, bo lekarze często zarażają się koronawirusem. Personel "Parkitki" pracuje na pełnych obrotach, jest przemęczony, momentami sfrustrowany, ale nadal, jak widać na przesłanych do nas zdjęciach, uśmiechnięty.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Lekarze, pielęgniarki i cały personel szpitala na Parkitce mają wciąż ten sam, przekazywany od wiosny, apel do ludzi o noszenie maseczek, utrzymywanie dystansu i dbanie o siebie, by nie było potrzeby korzystania ze szpitalnych łóżek, których liczba z dnia na dzień się kurczy. Podziękujmy im w ten właśnie sposób.

Szpital na Parkitce ogranicza udzielanie planowych świadczeń

Od poniedziałku, 19 października, aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie wprowadził ograniczenie do niezbędnego minimum udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Nie przeocz

Wprowadzone ograniczenia do niezbędnego minimum udzielania świadczeń wykonywanych planowo dotyczą oddziałów szpitalnych oraz pozostałych komórek organizacyjnych (m.in. poradnie, pracownie, zakłady).

Wprowadzone ograniczenia nie dotyczą:

  • planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w tym DILO,
  • planowej realizacji programów lekowych,
  • planowych pilnych badań TK, MR, gastroskopii i kolonoskopii,
  • planowych porad w poradniach specjalistycznych wynikających z wcześniejszej hospitalizacji (m.in. ściągnięcie szwów i/lub opatrunku gipsowego, kontrola gojenia ran),
  • planowych przyjęć pacjentów dializowanych

Jak poinformowała dyrekcja szpitala, poradnie specjalistyczne zobowiązane są do udzielania świadczeń w formie "teleporady" pacjentom, pozostającym pod stałą opieką specjalistów naszych poradni wymagający okresowej kontroli, którzy widnieją w terminarzach poradni na dany dzień.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera