Pętle indukcyjne pojawiają się w punktach ZTM na Śląsku. Czym są i komu mają służyć?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami pojawiają się w punktach ZTM na Śląsku.
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami pojawiają się w punktach ZTM na Śląsku. ZTM
W punktach obsługi pasażera Zarządu Transportu Metropolitalnego zastosowano specjalne urządzenia zwane pętlami indukcyjnymi. Mają one na celu ułatwienie obsługi osób z trudnościami w słyszeniu, a ich instalacja stanowi kolejny przykład dbałości o potrzeby osób niepełnosprawnych ze strony organizatora transportu.

Pętle indukcyjne mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami

Punkty Obsługi Pasażera ZTM są już wyposażone w tzw. pętle indukcyjne. Są one środkiem wspomagania słuchu, co oznacza, że służą ludziom właśnie z tego typu niepełnosprawnością. Rozwiązanie w istotny sposób podnosi jakość obsługi pasażera korzystającego z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.

– Pętle przekazują informacje odpowiednio wzmocnione i bez zniekształceń akustycznych „prosto do ucha” osoby słabosłyszącej. Rozbudowa infrastruktury przyjaznej dla osób ze szczególnymi potrzebami to niezbędny krok w przyszłość. Wszechobecny hałas niejako skazuje społeczeństwo na problem zrozumiałego słyszenia, który przybiera miano choroby cywilizacyjnej. ZTM, wdrażając systemy wspomagania słuchu, dowodzi, że z wielką powagą traktuje osoby z taką niepełnosprawnością – mówi Tomasz Smoła z firmy Pro-Rock AV System, która dostarczyła rozwiązanie ZTM.

Dzięki pętlom indukcyjnym w punktach obsługi pasażera, osoby słabosłyszące mogą bezproblemowo skorzystać z urządzenia bez potrzeby jakiejkolwiek obsługi ze strony personelu. Wystarczy, że osoba słabosłysząca podejdzie do okienka oznaczonego specjalnym, niebiesko-białym symbolem ucha i przełączy swój aparat słuchowy na tryb "T". Dzięki temu, poprzez wzbudzenie cewki aparatu słuchowego lub implantu, dźwięk zostaje wzmocniony i jednocześnie wyeliminowane są pogłosy oraz hałas dobiegający z otoczenia.

– Podejmujemy liczne działania ukierunkowane na zwiększenie poziomu inkluzywności komunikacji miejskiej. W ten sposób stałe podnosimy dostępność transportu publicznego dla wszystkich grup pasażerów, również tych z niepełnosprawnościami. Pod koniec ubiegłego roku przygotowaliśmy podsumowanie pt. „Ułatwienia, które usłyszysz, zobaczysz, dotkniesz“. Jest ono dostępne na naszej stronie internetowej. W publikacji wymieniliśmy niektóre z wdrożonych przez nas rozwiązań. Wszystko po to, aby wśród osób z niepełnosprawnościami zwiększyć świadomość o przeznczonych dla nich udogodnieniach i tym samym zachęcić je do korzystania z naszych usług – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Rozwiązania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, wdrożone przez ZTM, obejmują m.in. nowe standardy pojazdów, które są określane w umowach przewozowych z przewoźnikami. Standardy te wymagają stosowania różnorodnych udogodnień, takich jak kontrastowe wyświetlacze, ustandaryzowane zapowiedzi głosowe, podświetlane krawędzie stopni, rampy najazdowe, funkcja przyklęku pojazdów.

Innymi przykładami są elektroniczne tablice SDIP w pobliżu przystanków, zapewniające informacje głosowe, a także tabliczki z nazwą przystanku zapisaną w alfabecie Braille'a i kodem QR, odsyłającym do strony internetowej z rozkładem jazdy. W lutym 2023 roku ZTM wraz z fundacją Transgresja został nagrodzony w konkursie Super Samorząd organizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego za swoją otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i za dialog z przedstawicielami tych środowisk.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami pojawiają się w punktach ZTM na Śląsku.

Pętle indukcyjne pojawiają się w punktach ZTM na Śląsku. Czy...

Nie przeocz

Zobacz także

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie