Philip Zimbardo w Katowicach! Słynny psycholog otwiera tu...

  Philip Zimbardo w Katowicach! Słynny psycholog otwiera tu centrum dla młodzieży

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Philip Zimbardo w Katowicach! Słynny psycholog otwiera tu centrum dla młodzieży
  1/20
  przejdź do galerii
  Philip Zimbardo w Katowicach. W czwartek kontrowersyjny psycholog ogłosił, że na zabytkowym robotniczym osiedlu Nikiszowiec w Katowicach chce uruchomić pierwsze na świecie Zimbardo Youth Center, czyli centrum dla młodzieży.
  Pierwsze na świecie Zimbardo Youth Center powstanie w Nikiszowcu. ZYC założy w Katowicach prof. Philip Zimbardo, jeden z najbardziej znanych psychologów na świecie, autor słynnego eksperymentu więziennego.

  Co ma wspólnego sławny profesor z Nikiszem? Philip Zimbardo w Nikiszowcu był w ubiegłym roku przy okazji wizyty w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim. Został zaproszony do Nikisza na kawę i spacer. Tu spotkał ludzi zaangażowanych w rewitalizację społeczną dzielnicy z Centrum Aktywności Lokalnej. Docenił ich pracę i zachwycił się samym zabytkowym osiedlem.

  - Wymienialiśmy się różnymi pomysłami na temat rozwoju osiedla i w końcu uznaliśmy, że byłoby cudownie stworzyć tu miejsce dla młodzieży, do którego dzieci chciałyby przychodzić codziennie po szkole - wyjaśniał Zimbardo w czwartek podczas konferencji w Nikiszu.

  - To będzie miejsce, gdzie będzie można mieć i spotykać przyjaciół, dzielić się dobrymi i złymi doświadczeniami, zajmować się tańcem, muzyką czy fotografią. Na miejscu będą też psychologowie, którzy będą zbierać dane od dzieci i od rodziców - jak często młodzi ludzie przychodzą, czego się uczą, czy lepiej się uczą w szkole dzięki temu, że tu przychodzą - mam nadzieję, że tak będzie - mówił profesor. Dodał, że powinno być to miejsce, w którym młodzi będą mogli robić rzeczy na co dzień dla nich niedostępne , ale też dobrze się bawić. - Dlatego powinno być tu karaoke - śmiał się.

  Profesor Zimbardo wspólnie z CAL zastanawiali się nad najlepszą lokalizacją dla centrum. Poszukiwania długo były bezowocne, w ostatniej chwili przy samym nikiszowieckim rynku zwolnił się lokal wcześniej zajmowany przez salon gier. Jest tu spora przestrzeń, dwa duże pomieszczenia i potężne zaplecze.

  - Remont rozpoczniemy, kiedy będą pieniądze, myślę, że uda się w wakacje, mamy nadzieję, że centrum ruszy we wrześniu - zapowiada Waldemar Jan, koordynator CAL w Nikiszowcu. ZYC będzie utrzymywane z pieniędzy darczyńców. Pierwszym zadeklarował się zostać sam prof. Zimbardo.

  - Dokonam pierwszej dotacji z honorariów za wykłady prowadzone w Warszawie. Zaangażuję też w projekt swoich polskich i amerykańskich przyjaciół - zapowiedział. Ale pieniędzy będzie potrzeba sporo.
  - Większość pracujących tu ludzi, nauczyciele tańca, fotografii czy sztuki oraz psycholodzy i pedagodzy, to będą wolontariusze. Ale potrzeba też mebli i komputerów i stałej obsługi centrum, aby mogło działać bez przerw, a tej obsłudze trzeba już będzie płacić - tłumaczył profesor.

  Pieniędzy potrzeba też na wspomniany remont. Lokal po salonie gier jest mocno zaniedbany. Oprócz generalnych porządków, trzeba zrobić generalny remont, wyburzyć część ścianek, być może wymienić podłogę, całość odmalować.

  Rękawy zakasały już cztery 16-latki z Nikisza - Vanessa, Martyna, Julia i Iza - pierwsze członkinie klubu. Wszystkie nie ukrywały zadowolenia z pomysłu na centrum. - W Nikiszu nie ma miejsc dla nastolatków, tu nawet placu zabaw nie ma, choć to już nie nasza bajka - opowiadały. Wcześniej czas spędzały włócząc się po osiedlu. - Czasem jeździłyśmy do sklepów, ale to też się znudziło - dodawały. - Jesteśmy dumne, że coś tak fajnego tu powstanie - zachwalały.  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  centrum psychologii potrzebne

  imc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 42 / 31

  wszystkim mieszkancom Slaska a przede wszystkim politykom.Amerykanie i Anglicy wiedza co to poprzemyslowy problem.Opuszczenie za robota,a ci co zostaja biednieja.Rzadko pokazuje sie amerykanska...rozwiń całość

  wszystkim mieszkancom Slaska a przede wszystkim politykom.Amerykanie i Anglicy wiedza co to poprzemyslowy problem.Opuszczenie za robota,a ci co zostaja biednieja.Rzadko pokazuje sie amerykanska biede.Najchetniej wszyscy wyjechalibysmy do Stanow ale nie do biedy.Polska to nie USA i Anglia,oni przemieszczaja sie w swoim kraju a my wobcych krajach.Pozostanie zle,wyjazd tez nie lepszy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo