Piast Gliwice - Cracovia 1:1 ZDJĘCIA, RELACJA Gliwiczanie na podium i w europejskich pucharach. Badia wszedł na boisko i napędził drużynę

19.07.2020 r. Piast Gliwice - Cracovia    Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
19.07.2020 r. Piast Gliwice - Cracovia Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola / Polskapres
W niedzielę 19.07.2020 r. w 37. kolejce PKO Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował z Cracovią (0:1). Bramki zdobyli: 0:1 Mateusz Wdowiak (29), 1:1 Tomasz Jodłowiec (74). Piast zakończył sezon na 3. miejscu i znów zagra w europejskich pucharach.

Aby zostać wicemistrzem Piast musiał pokonać Cracovię i liczyć na porażkę Lecha u siebie z Jagiellonią Białystok. Pierwszy warunek stał się bardzo mało realny, bo w niespełna kwadrans w Poznaniu było 2:0 dla gospodarzy.

W Gliwicach zespół Waldemara Fornalika zagrał bez swego najlepszego strzelca Jorge Felixa, borykającego się z bólem pleców, kartkowicza Jakuba Czerwińskiego i Toma Hateleya (uraz kolana), który po sezonie ma opuścić Piasta, podobnie jak grający w niedzielę z opaską kapitana Uros Korun.

Piast rozpoczął z animuszem. Szarżował Tiago Alves i z ostrego kąta uderzył obok bramki. Bramkarza Cracovii Lukasa Hrosso zatrudnił Piotr Parzyszek. Później "Pio" uderzył efektownie z woleja koło słupka.

Cracovia przeczekała ataki gospodarzy i w 29. minucie zdobyła bramkę. Po stracie piłki przez gliwiczan na swojej połowie Ivan Fiolić zagrał do Cornela Rapy, który prawie z końcowej linii wyłożył piłę w pole bramkowe Mateuszowi Wdowiakowi, a ten wpakował ją do siatki. "Pasy" poczuły się pewnie, czego efektem była "bomba" Fiolicia w 33. minucie, z którą świetnie poradził sobie Frantisek Plach. Sześć minut później oko w oko z bramkarzem Piasta stanął Tomas Vestenicky, starał się jeszcze podać do Wdowiaka i gliwiczanie zdołali się uchronić przed stratą drugiego gola. Plach miał jeszcze trochę roboty przed przerwą, bo Cracovia chciała "wrzucić" drugą bramkę dla szatni Piasta.

W trakcie drugiej połowy na boisku pojawił się owacyjnie przywitany przez kibiców Gerard Badia. "Badi" rozruszał grę Piasta i asystował przy wyrównującej bramce. Posłał piłkę z rzutu rożnego idealnie na głowę Tomasza Jodłowca, który pokonał Hrosso.

Ostatnia akcja meczu mogła skończyć się golem dla gości - po rzucie rożnym Oleksij Dytiatjew nie skierował jednak głową piłki do bramki.

Ostatni mecz Piasta zakończył się remisem. Gliwiczanie nie obronili tytułu, ale podium jest ich wielkim sukcesem.

Piast Gliwice - Cracovia 1:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Mateusz Wdowiak (29), 1:1 Tomasz Jodłowiec (74)

Piast: Plach - Konczkowski, Korun, Huk, Kirkeskov - Alves (57. Badia), Jodłowiec, Sokołowski, Milewski - Parzyszek (65. Steczyk), Vida (83. Tuszyński).

Cracovia: Hrosso - Rapa, Helik, Dytiatjew, Pestka - Hanca, van Amersfoort, Loshaj (52. Dimun), Fiolić (75. Thiago), Wdowiak - Vestenicky (86. Pik).

Żółte kartki: Loshaj, van Amersfoort, Dytiatjew

Sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń)