Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:0 RELACJA, ZDJĘCIA Gliwiczanie pół meczu grali w osłabieniu, ale i tak wygrali. Już są puchary!

12.07.2020 rok. Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok.   Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
12.07.2020 rok. Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
W meczu 35. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Jagiellonią Białystok 2:0 (2:0). Bramki zdobyli Piotr Parzyszek (12), Jorge Felix (14). Gliwiczanie całą drugą połowę grali w dziesiątkę, bo czerwoną kartkę zobaczył Sebastian Milewski. Dzięki wygranej Lecha Poznań z Lechią Gdańsk 3:2 Piast już jest pewny gry w europejskich pucharach.

W Piaście w stosunku do poprzedniego meczu, ze Śląskiem Wrocław, nastąpiła tylko jedna zmiana wyjściowym składzie - Tomasza Jodłowca zastąpił Patryk Sokołowski. Na ławce rezerwowych pojawił się Gerard Badia, który poprzednio grał 8 marca z Legią Warszawa, a potem uległ kontuzji. W Jagiellonii ligowy debiut zaliczył 20-letni Wojciecha Błyszko.

"Jaga" miała ochotę zaliczyć 200. wygraną w Ekstraklasie, ale to Piast grający u siebie był faworytem meczu, tym bardziej, że wygrał poprzednie dwa spotkania z tym rywalem.

Marzenia gości szybko zostały zweryfikowane. Najpierw Ariel Borysiuk popełnił katastrofalny błąd przed polem karnym po podaniu piłki od bramkarza. Zaskoczył go Jorge Felix, piłkę przejął Piotr Parzyszek i spokojnie pokonał Damiana Węglarza. Dwie minuty później Jagiellonia dostała kolejny cios. Parzyszek dośrodkował na piąty metr, a Jorge Felix głową skierował piłkę do siatki. Po niecałym kwadransie mieliśmy 2:0! Piast "poczuł krew" i bramkarz gości miał pełne ręce roboty, m.in. po strzale z daleka Sokołowskiego.

Jagiellonia potrzebowała trochę czasu, aby dojść do siebie. W 34. minucie Frantisek Plach miał okazję do interwencji wybijając piłkę zmierzającą w "okienko" po strzale z bliska Jesusa Imaza. W 42. minucie Taras Romanczuk huknął z ostrego kąta koło słupka.

W 45. minucie spokój Piasta został zmącony, bo drugą żółtą kartkę i w konsekwencji czerwoną dostał Sebastian Milewski. Na nic zdały się protesty i tłuimaczenia, że najpierw był atak na czysto wybitą piłkę - sędzia pozostał nieugięty. Gliwiczanie kończyli pierwszą połowę z bilansem 6 do 1 w celnych strzałach, ale bez jednego zawodnika.

Po przerwie Jagiellonia szukała bramki kontaktowej chcąc wykorzystać osłabienie Piasta. W 59. minucie Plach sparował strzał Romanczuka. Był z tego rzut rożny po którym Romanczuk po główce trafił piłką w słupek! Plach w 70. minucie mógł podziękować Urosowi Korunowi, gdy słoweński obrońca zagrodził drogę do bramki piłce po strzale Juana Camary.

Jorge Felix po jednej z kontr przymierzał się do strzału, ale nie trafił w piłkę, co skończyło się bólem w nodze i zmianą w 75. minucie. Hiszpan strzelił w niedzielę 16. bramkę w tym sezonie.

Pięć minut później Imaz uderzeniem głową pokonał Placha. Radość Jagiellonii była przedwczesna, bo sędzia odgwizdał spalonego. Piast szukał okazji w kontrach i blisko gola był Tiago Alves. Wynik już nie uległ zmianie i gliwiczanie trzeci raz wygrali z "Jagą".

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 2:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Piotr Parzyszek (12), 2:0 Jorge Felix (14)

Piast: Plach - Konczkowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov - Vida, Sokołowski (86. Jodłowiec), Hateley, Felix (75. Alves), Milewski - Parzyszek (61. Tuszyński).

Jagiellonia: Węglarz - Wójcicki, Błyszko, Szymonowicz, Wdowik - Prikryl, Borysiuk (46. Puljić), Romanczuk, Pospisil (63. Mystkowski), Bida (46. Camara) - Imaz.

Żółte kartki: Milewski - Borysiuk, Camara, Błyszko

Czerwona kartka: Milewski (45' Piast, za drugą żółtą)

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)