Piast Gliwice – Lech Poznań 1:1 Mistrz Polski nie utrzymał prowadzenia i zremisował na początek sezonu Ekstraklasy

Mistrz Polski zaczynał ligowy sezon z tym samym rywalem, z którym kończył poprzedni, czyli Lechem Poznań Lucyna Nenow
W meczu 1. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice zremisował z Lechem Poznań 1:1 (1:0). Bramki zdobyli: Jorge Felix (7) – Paweł Tomczyk (82). Od 77. minuty Piast musiał grać w osłabieniu, bo czerwoną kartką ukarany został Tomas Huk.

Mistrz Polski zaczynał ligowy sezon z tym samym rywalem, z którym kończył poprzedni, czyli Lechem Poznań. Wcześniej jednak przegrał mecz z Lechią Gdańsk o Superpuchar oraz odpadł po I rundzie z eliminacji Ligi Mistrzów z BATE Borysów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Do meczu z „Kolejorzem” Piast przystąpił bez Jakuba Czerwińskiego (uraz), a na ławce rezerwowych zasiedli Marcin Konczkowski, Tom Hateley i Marcin Pietrowski. Patryk Sokołowski pierwszy raz pojawił się w wyjściowej „11”, a Tomas Huk zadebiutował w Piaście w meczu ligowym, od razu w podstawowym składzie.

Lech zaczął odważnie, miał rzutu rożne, ale pierwsi cios zadali gospodarze. Piast zastosował „stary, dobry” schemat, czyli dośrodkowanie ze skrzydła. Podawał Gerard Badia, a do bramki piłkę głową skierował Jorge Felix – 7. minuta. Badia rozgrywał w sobotę 150. mecz w Ekstraklasie.

Mecz oglądało 4.698 widzów, w tym 771 kibiców Lecha.

Piast Gliwice – Lech Poznań ZDJĘCIA KIBICÓW Oblężona Twierdz...

Goście postraszyli mistrza w 14. minucie. Po rzucie rożnym główkował Dorde Crnomarković i trafił w słupek. Dobitka głową Karlo Muhara poszybowała nad poprzeczką. Przed bramką Frantiska Placha często bito na alarm. Bramkarz Piasta poradził sobie ze strzałem Darko Jevticia z rzutu wolnego, a gdy Kamil Jóźwiak główkował po rzucie rożnym, Patryk Sokołowski wybił piłkę tuż sprzed linii bramkowej.

Piast zdołał się otrząsnąć z tej przewagi i miał dwie okazje, po których powinny paść bramki. W obu przypadkach niepilnowani Mikkel Kirkeskov i Piotr Parzyszek główkowali nad poprzeczką, a na trybunach słychać było jęk zawodu. Przed przerwą Parzyszek zatrudnił bramkarza Lecha, a Mickey van der Hart z trudem i na raty obronił jego strzał.

Piast Gliwice – Lech Poznań 1:1 Mistrz Polski nie utrzymał p...

Lech wyszedł na drugą połowę z chęcią odrobienia strat i w 54. minucie był blisko celu. Z bliska strzelał Jóźwiak, a Plach odbił piłkę nogami.

Dwie minuty później mogło być po meczu. Sokołowski zatańczył w polu karnym, a jego strzał w ostatniej chwili został zablokowany i piłka wpadła wprost pod nogi Parzyszka. Napastnik Piasta miał prawie pustą bramkę przed sobą, a strzelił słabo i wprost w ręce bramkarza!

Mecz był otwarty, zespoły grały akcja za akcję. W 62. minucie Plach świetnie obronił strzał Tymoteusza Puchacza.

Od 77. minuty Piast musiał grać w „10”. Tomas Huk sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Jóźwiaka i zobaczył czerwoną kartkę.

W 82. minucie wprowadzony na boisko Paweł Tomczyk doprowadził do wyrównania, pokonując z ostrego kąta Placha. Napastnik Lecha jeszcze dwa miesiące temu grał w Piąście, na wypożyczeniu z „Kolejorza”. Podaniem otwierającym drogę do bramki popisał się Darko Jevtić.

Lech poczuł krew i zaciekle atakował, na dodatek sędzia doliczył jeszcze 5 minut. Gliwiczanie przeżywali trudne chwile, ale goście już nie zmienili wyniku.

Piast Gliwice – Lech Poznań 1:1 (1:0)

1:0 Jorge Felix (7-głową), 1:1 Paweł Tomczyk (82)

Piast: Plach – Mokwa, Huk, Korun, Kirkeskov – Felix, Dziczek, Sokołowski, Valencia (73. Konczkowski), Badia (79. Byrtek) – Parzyszek (67. Aquino).

Lech: Van der Hart – Gumny, Rogne, Muhar (79. Tomczyk), Kostewycz – Jóźwiak, Tiba, Crnomarković, Puchacz (64. Makuszewski) – Jevtić, Amaral (72. Żamaletdinow).

Żółte kartki: Felix, Dziczek – Muhar

Czerwona kartka: Tomas Huk (77’ Piast)

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Widzów: 4.698