Piast Gliwice – Lechia Gdańsk 3:0 [RELACJA, ZDJĘCIA]

W meczu 33. kolejki ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Lechią Gdańsk 3:0 (1:0). Bramki: Uros Korun (32), Mateusz Mak (81-karny), Josip Barisić (90+1).

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego kibice Piasta zawołali do swych pupili: „Byliście lepsi, w Poznaniu byliście lepsi”. Było też „Sto lat” dla Radosława Murawskiego, który 22 kwietnia skończył 22 lata. Mecz oglądał Grzegorz Rasiak, który wcześniej obserwował pierwszoligowe derby Katowic na Bukowej.

Gospodarze zagrali bez pauzującego za czerwoną kartkę Kamila Vacka. Czech został ukarany właśnie w meczu w Poznaniu z Lechem. Na nic zdało się odwołanie Piasta od tej kary, bo zostało odrzucone. Vacka zastąpił Martin Bukata.

Pierwsze minuty należały do gości, ale jak już zaatakował Piast, to konkretnie. W 15. minucie huknął Martin Nespor i trafił w poprzeczkę, następnie Josip Barisić był bliski pokonania bramkarza Lechii. Mimo zimna, od razu na stadionie zrobiło się cieplej.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk

Piast - Lechia Gdańsk 3:0 [LIVE, ONLINE, ZDJĘCIA]

Publika głośno reagowała nie tylko na akcje piłkarzy, ale również na momenty, kiedy w ocenie kibiców, sędzia powinien (lub nie powinien) użyć gwizdka. To najwyraźniej efekt wypowiedzi prezesa Piasta Adama Sarkowicza i trenera Radoslava Latala, dotyczących pracy sędziów w poprzednich meczach.

W 25. minucie znów spróbował Nespor. Bramkarz Lechii Vanja Milinković-Savić był na posterunku, choć łapał piłkę „na raty”. Następną okazję miał pięć minut później Barisić – wpadł w pole karne i uderzył nad poprzeczką.

W końcu w 32. minucie padł gol dla gospodarzy. Z rzutu rożnego podał Patrik Mraz, głową zgrywał Hebert, a Uros Korun z bliska wepchnął piłkę do siatki.

Goście wyszli z szatni z mocnym postanowieniem wyrównania, bo z animuszem zaatakowali bramkę. Jakub Szmatuła obronił strzał Aleksandara Kovacevicia i wykazał się kunsztem broniąc główkę Sławomira Peszki.

Po drugiej stronie nad poprzeczką główkował Nespor, a chwilę później Szmatuła znów był w opałach i obronił strzał Sebastiana Mili.

Lechia nie dawała rady, więc postanowił trochę pomóc jej sędzia. W 77. minucie podyktował rzut karny za faul (?) Tomasza Mokwy na Jakubie Wawrzyniaku. Do piłki podszedł Mila, ale Szmatuła znów nie dał się pokonać.

Szybko się zemściła ta okazja na gdańskiej drużynie. Rezerwowy Paweł Stolarski sfaulował Patrika Mraza i znów mieliśmy karny. Mateusz Mak zmylił bramkarza i posłał piłkę w przeciwległy róg.

Gości dobił Josip Barisić wolejem z bliska - 3:0!

Piast pierwszy raz wygrał w grupie mistrzowskiej, a Lechia po dwóch wygranych, zaliczyła pierwszą porażkę.

Piast Gliwice – Lechia Gdańsk 3:0 (1:0)

1:0 Uros Korun (32), 2:0 Mateusz Mak (81-karny), 3:0 Josip Barisić (90+1)

Piast: Szmatuła – Mokwa, Korun, Hebert, Mraz – Pietrowski, Murawski, Bukata, Żivec (73. Mak) – Nespor (76. Szeliga), Barisić (90+2. Badia)

Lechia: Milinković-Savić – Wojtkowiak, Janicki, Wawrzyniak – Chrapek, Kovacević (68. Haraslin), Krasić (83. Kobylański), Mila, Peszko (79. Stolarski) – Paixao, Kuświk.

Żółte kartki: Nespor, Bukata - Wojtkowiak

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)