Piast Gliwice – Zagłębie Lubin 2:0 ZDJĘCIA Mistrz zaczął wiosnę od zwycięstwa. Udany powrót Jakuba Czerwińskiego

W meczu 21. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Zagłębiem Lubin 2:0 (1:0). Bramki zdobyli Jorge Felix oraz powracający po kontuzji Jakub Czerwiński. Zobacz ZDJĘCIA z meczu Piast – Zagłębie Lubin.

Mistrz Polski przystąpił do pierwszego wiosennego meczu bez nowych zawodników (do tej pory pojawił się tylko Tymoteusz Klupś, ale ma kontuzję), ale w ustawieniu z dwoma napastnikami. Do Piotra Parzyszka dołączył Patryk Tuszyński, który zadebiutował w wyjściowej jedenastce. Kibice Piasta cieszyli się z powrotu do drużyny długo kontuzjowanego Jakuba Czerwińskiego.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Gospodarze od początku przejęli inicjatywę i od 18. minuty prowadzili 1:0. Piłkę w pole karne posłał Mikkel Kirkeskov. Damian Oko próbował ją wybić, ale zahaczył Tuszyńskiego, który upadł na murawę. Sędzia Szymon Marciniak wskazał na 11. metr. Rzut karny wykonał Jorge Felix. Piłka przeleciała pod ręką Konrada Forenca i wpadła do siatki. Felix strzelił swoją 11. bramkę w tym sezonie i zaliczył ósme trafienie w ósmym z rzędu meczu przy Okrzei.

- Nie wiedziałem, że mam aż taką serię w meczach u siebie – przyznał Hiszpan przed kamerą Canal+ Sport. - „Kołyska” była dla Martina Konczkowskiego, który spodziewa się potomka, chyba chłopca – dodał Felix.

Piast mógł pokusić się o drugiego gola w 36. minucie. Zresztą część kibiców już zdążyła się ucieszyć, myśląc, że piłka jest w „sieci” po strzale z rzutu wolnego Toma Hateleya.

Do przerwy sędzia Marciniak pokazał pięć żółtych kartek, w tym cztery graczom Zagłębia. Była też czerwona kartka, ale… tylko na chwilę, bo arbiter pomylił Damiana Oko z Sasą Baliciem i myślał, że to już jego drugi żółty kartonik. Szybko się jednak zorientował.

Goście w pierwszej połowie nie zagrozili bramce Piasta, a pierwszy celny strzał oddali w 50. minucie, kiedy z rzutu wolnego uderzył Filip Starzyński. Zagłębie grało odważniej i dziesięć minut później przeprowadziło składną akcję, która mogła zakończyć się golem – Damjan Bohar strzelił koło słupka.

Lubinianie dążyli do wyrównania, a Piast nastawił się na grę z kontry. W 75. minucie po jednej z nich Forenc odbił strzał z ostrego kąta Bartosza Rymaniaka. W następnej akcji po piąstkowaniu bramkarza Zagłębia, zaasekurował go Bartosz Kopacz odbijając strzał Sebastiana Milewskiego. To tylko na chwilę odroczyło egzekucję. Gerard Badia dośrodkował z rzutu rożnego, o piłkę powalczył Uros Korun, a Czerwiński przytomnie skierował ją do bramki!

- Przed meczem czułem się jak przed debiutem, tak byłem zdenerwowany – przyznał Czerwiński.

W 84. minucie Kirkeskov idealnie wyłożył piłkę Felixowi, ale tym razem Hiszpan w świetnej sytuacji uderzył nad poprzeczką. Zaraz potem spojrzał w kierunku ławki rezerwowych, dając znać, że chce zmiany. Pudło był efektem zmęczenia?

Mistrz Polski chciał dobić rywala i bliski gola był Tomasz Jodłowiec, którego strzał świetnie obronił Forenc. Skończyło się 2:0, a Piast może być zadowolony z wejścia w wiosnę.

Piast Gliwice Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Jorge Felix (17-karny), 2:0 Jakub Czerwiński (78)

Piast: Plach - Rymaniak, Korun, Czerwiński, Kirkeskov - Felix (86. Jodłowiec), Sokołowski, Hateley, Tuszyński, Milewski - Parzyszek (71. Badía).

Zagłębie: Forenc - Chodyna, Kopacz, Oko, Balić - Tajti (61. Sirk), Tosik (79. Poręba), Starzyński (85. Nowak), Slisz, Bohar - Białek.

Żółte kartki: Kirkeskov - Starzyński, Balić, Tosik, Oko, Chodyna.

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).