Piast - Lech: Piast zagra z mistrzem Polski drugi raz w roli lidera

Na wyjeździe Piast wygrał z Lechem 1:0 po golu Kamila Vacka
Na wyjeździe Piast wygrał z Lechem 1:0 po golu Kamila Vacka Maciej Urbanowski
Piast Gliwice - Lech Poznań: Gliwiczanie podejmą broniącego tytułu Lecha, z którym wygrali w Poznaniu. W historii występów w ekstraklasie Piast dwa razy pokonał tylko mistrzowski Śląsk

Niedzielny mecz lidera z mistrzem Polski, czyli Piasta Gliwice z Lechem Poznań będzie hi-towym wydarzeniem ostatniej w tym roku kolejki ekstraklasy. Gliwiczanie już raz w tym sezonie uporali się z obrońcą tytułu. W sumie w 11 meczach z mistrzami Polski Piast wygrał 4 potyczki, przegrał 6, a zremisował 1.

Pierwszy historyczny sezon w ekstraklasie to dla Piasta rozgrywki 2008/2009. Z ówczesnym mistrzem, czyli Wisłą, najpierw przyszło się zmierzyć jesienią w Krakowie. „Biała Gwiazda” wygrała 2:0 po bramkach Rafała Boguskiego i Pawła Brożka. Piłkę z siatki wyciągał obecny bramkarz Górnika Zabrze Grzegorz Kasprzik, a w obronie grał kapitan Torino Kamil Glik. Rewanż odbył się na warunkowo dopuszczonym wiosną stadionie przy Okrzei. Padł remis 1:1. Gliwiczanie prowadzili po golu Kamila Wilczka (dziś włoskie Carpi FC), wyrównał Patryk Małecki. Wisła obroniła wtedy tytuł mistrzowski, a beniaminek z Gliwic zajął 10. miejsce.

Następny sezon zakończył się dla Piasta spadkiem z ekstraklasy z ostatniej pozycji. Jak poszło „Piastunkom” z Wisłą, która nie obroniła mistrzostwa (zajęła drugie miejsce, pierwszy był Lech)?

W Sosnowcu, gdzie grała Wisła, nie było tak źle - porażka 1:2 (bramki: Paweł Brożek i Marcelo oraz Jakub Biskup - teraz w Ter-malice Nieciecza). U siebie była jednak wysoka porażka 1:4, choć do przerwy udało się remisować 1:1. Honorowego gola dla Piasta strzelił Mariusz Muszalik (obecnie ROW Rybnik), a dla gości - Boguski - dwie, Paweł Brożek i Radosław Sobolewski.

Piast wrócił do ekstraklasy w 2012 roku i grał już na nowym stadionie przy Okrzei. Tytułu mistrzowskiego bronił Śląsk Wrocław, co mu się nie udało, bo zakończył sezon na trzecim miejscu. Mistrzem została Legia Warszawa, a wicemistrzem - Lech.
Gliwiczanie znów byli beniaminkiem i w tej roli dokonali historycznego wyczynu, bo Piast pierwszy raz zakwalifikował się do europejskich pucharów. „Piastunki” w ligowych rozgrywkach 2012/2013 zajęły czwarte miejsce.

Gliwicki zespół dwa razy pokonał Śląsk. Najpierw we Wrocławiu 3:1 bo trafieniach Wojciecha Kędziory z karnego (teraz Termalica), Rubena Jurado (Atletico Baleares) i Damiana Zbozienia (Zagłębie Lubin). Dla wrocławian na 1:0 strzelił Sebastian Mila. Fascynujący był mecz rewanżowy. Piast wygrał 3:2 po bramce w czwartej minucie doliczonego czasu zdobytej przez Radosława Murawskiego. To była ostatnia akcja tego spotkania. „Muraś” wszedł na boisko w 90. minucie! Wcześniej do siatki mistrzów trafiali Jurado z karnego i Paweł Oleksy (gra w Ruchu Chorzów). Ten drugi w 74. minucie dostał czerwoną kartkę. Obie bramki dla gości, jedną z karnego, strzelił Dalibor Stevanović.

Z sezonu 2013/2014 gliwi-czanie nie mają miłych wspomnień z potyczek z mistrzem. Jesienią przegrali z Legią w Warszawie 1:4, choć było 1:1. Bramkę dla gości strzelił Łukasz Hanzel (teraz Wigry Suwałki). W Gliwicach zaczęło się ciekawie, bo Kamil Wilczek trafił na 1:0, ale skończyło się 1:2. Wladimer Dwaliszwili trafił w doliczonym czasie. W sumie w obu meczach Gruzin strzelił Piastowi trzy bramki. Legia znów została mistrzem, gliwiczanie skończyli sezon w grupie słabszej, na 12. miejscu.

W poprzednim sezonie Piast pokonał mistrzowską Legię u siebie 3:1 po trzech bramkach Wilczka. Na wyjeździe była porażka 0:2. Mistrzem został Lech, z którym w obecnych rozgrywkach podopieczni Radoslava La-tala wygrali w 6. kolejce 1:0. Piast już był liderem, a „Kolejorz” dołował. Teraz mistrz ma sześć zwycięstw z rzędu. Na dodatek u gospodarzy zabraknie strzelca bramki w Poznaniu Kamila Vac-ka (pauzuje przez kartki).

*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA