Piast – Zagłębie Lubin 0:1. Piast wicemistrzem Polski [OPINIE]

Piast Gliwice po przegranym meczu z Zagłębiem Lubin zdobył wicemistrzostwo Polski Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W meczu ostatniej kolejki Ekstraklasy Piast Gliwice przegrał 0:1 (0:1) z Zagłębiem Lubin. Bramkę strzelił Michal Papadopoulos (26).

Piast korespondencyjnie rywalizował z Legią Warszawa o mistrzostwo Polski. Przed ostatnimi meczami sezonu gliwiczanie i warszawianie mieli tyle samo punktów. Aby Piast był przed Legią musiał mieć większą zdobycz punktową, bo drużyna ze stolicy zajmowała pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej, a podopieczni trenera Radoslava Latala byli na drugiej pozycji. Piast grał z Zagłębiem, natomiast Legia podejmowała Pogoń Szczecin.

W Warszawie byli pewni swego, bo przygotowali nawet autobus na fetę z napisem „Mistrz Polski”. Wprawdzie był nieco zamaskowany, ale w internecie pojawiły się jego zdjęcia zanim rozbrzmiały pierwsze gwizdki sędziów.

Przy Okrzei padł rekord frekwencji. Mecz oglądało 9523 widzów. Do tej pory na nowym stadionie Piasta najwięcej kibiców było na meczu otwarcia w 2011 roku z Wisłą Płock - 9432 .

Najpierw gola strzeliła Legia. W Gliwicach Piast nie grał źle, okazję miał na przykład Sasa Żivec (strzelał z ostrego kąta), ale od 26. minuty prowadziło Zagłębie. Aleksandar Todorovski dośrodkował, Maciej Dąbrowski w walce o górną piłkę przepchnął Urosa Koruna i Heberta. Piłka spadła pod nogi Michala Papadopulosa, który strzelił z bliska.

Goście mogli podwyższyć w doliczonym czasie pierwszej połowy, kiedy wychodzili z przewagą 2 na 1. Łukasz Janoszka jednak nie podawał tylko strzelił i Jakub Szmatuła sparował piłkę.

Trener Latal w 54. minucie zdecydował się na podwójną zmianę - wprowadził do gry Mateusza Maka i Gerarda Badię.

Gliwiczanie atakowali, mogli jednak stracić gola po kontrze – Janoszka strzelił w długi róg obok słupka. Dwie minuty później Hebert trafił w poprzeczkę po uderzeniu głową.

Od 78. minuty gościa grali w osłabieniu, bo w ciągu czterech minut dwie żółte kartki zobaczył rezerwowy Krzysztof Piątek (drugą za symulację faulu w polu karnym).

Gospodarze robili, co mogli aby chociaż zremisować ostatni mecz sezonu. Na ich drodze stał jednak świetnie broniący Martin Polacek.

Szturm nie przyniósł efektu, Piast przegrał drugi mecz na swoim stadionie. Zagłębie wygrało piąty raz z rzędu.

Gliwiczanie zostali wicemistrzami Polski, co jest ich najlepszym wynikiem w historii. Mistrzostwo zdobyła Legia, która wygrała z Pogonią 3:0.

OPINIE TRENERÓW

Radoslav Latal (Piast)

Mecz niestety nam się nie udał, ale nie wracajmy już może do tego. Za nami ciężki sezon, za który chciałbym podziękować tutaj w Gliwicach wszystkim - począwszy od moich zawodników, pracowników klubu, a na prezydencie miasta skończywszy. Mieliśmy w tych rozgrywkach ciężkie chwile, ale ostatecznie udało się osiągnąć sukces.

To drugie miejsce jest w pełni zasłużone. Powiedziałem chłopakom, żeby się cieszyli tą chwilą. Oni na to zasłużyli, nie muszą dziś iść spać zbyt wcześnie (śmiech). Tego rodzaju chwile, po osiągnięciu dobrego wyniku, są wspaniałe i pamięta się je do końca życia. A przecież nie każdemu zawodnikowi dane jest coś takiego osiągnąć.

Myśleliśmy oczywiście o wyniku z Warszawy, ale teraz to nie ma znaczenia. Cieszmy się z tego co mamy. Może gdyby Legia przegrała bylibyśmy rozczarowani, ale wobec tego, że oni i tak wygrali to nie ma teraz żadnego znaczenia.

Piotr Stokowiec (Zagłębie)

Na początek gratuluję Piastowi zajęcia drugiego miejsca. Był zespołem, który pokazał jakość przez cały sezon i na to miejsce w pełni zasłużyli. My również pokazywaliśmy jakość przez cały sezon i też zasłużyliśmy na trzecie miejsce.

Ten mecz był kwintesencją naszej gry przez cały sezon. Brązowy krążek jest dla nas jak złoty. Czuję wielką dumę, jednakże gratulacje należą się głównie zawodnikom, bo to oni wykonali większość roboty. (piast-gliwice.eu)

Piast Gliwice – Zagłębie Lubin 0:1 (0:1)
0:1 Michal Papadopoulos (26)

Piast: Szmatuła - Korun, Hebert, Mraz - Bukata, Pietrowski, Murawski, Vacek, Żivec (54. Mak), Mraz – Barisić (54. Badia), Nespor (69. Szeliga)

Zagłębie:Polacek - Cotra, Jach, Dąbrowski, Todorovski - Tosik, Piątek, Woźniak, Starzyński (79. Rakowski), Janoszka (81. Zbozień) – Papadopulos (70. K. Piątek)

Żółte kartki: Bukata, Nespor – K. Piątek

Czerwona kartka: K. Piątek (78, druga żółta)

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków)