Pięć firm złożyło ofertę na modernizację stadionu miejskiego przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu. Wśród zainteresowanych firm, które przystąpiły do przetargu, są wykonawcy między innymi stadionów w: Tychach, Bielsku – Białej, Widzewa w Łodzi oraz modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu. Najniższa oferta wynosi 32 mln zł.

Rok 2019 ma być tym, kiedy zostanie ukończona budowa nowego stadionu klubu piłkarskiego Polonia Bytom. W piątek, 31 marca, nastąpiło otwarcie ofert firm, które chciałyby się podjąć tego zadania.

- Postępowanie przetargowe prowadzone jest w formule „Zaprojektuj i buduj”, co w praktyce oznacza, że za prace projektowe oraz roboty budowlane będzie odpowiedzialny ten sam wykonawca. Planowana modernizacja swoim zakresem obejmie wykonanie trzech trybun wraz z zadaszeniem.

Pod trybuną, znajdującą się po południowej stronie, znajdzie się pełne zaplecze meczowe, zgodne z wymogami Polskiego Związku Piłki Nożnej dla drużyn grających w Ekstraklasie – mówi Jakub Snochowski, prezes Bytomskiego Sportu, w którego siedzibie nastąpiło otwarcie ofert.

Jak informują władze spółki, dwie spośród pięciu złożonych ofert mieszczą się w zadeklarowanej przez Bytomski Sport kwocie przeznaczonej na realizacje tej inwestycji. Najniższa wynosi 32 mln zł.

- Kwoty zadeklarowane przez wykonawców są racjonalne i odpowiadają planowanemu zakresowi prac. Dla uzyskania oszczędności, planujemy pozostawić istniejące oświetlenie stadionu oraz podgrzewaną płytę boiska, ponieważ te elementy zostały zmodernizowane stosunkowo niedawno i dobrze spełniają swoją funkcję. Nie zapominamy również o miłośnikach hokeja. To z myślą o nich, w pobliżu stadionu, powstanie hala sportowa. W tej chwili dobiega końca konkurs architektoniczny na wykonanie jej projektu – dodaje Snochowski.

Prace obejmujące modernizację stadionu im. Edwarda Szymkowiaka w Bytomiu przy ul. Olimpijskiej są jednym z trzech zadań realizowanych przez spółkę Bytomski Sport. Pozostałe dwa obejmują budowę wielofunkcyjnej hali sportowej z dwiema taflami lodowiskowymi i basenem do uprawiana piłki wodnej oraz remont i rozbudowę zespołu boisk treningowych.

Zakończenie budowy kompleksu sportowego planowane jest w 2019 roku. Całość, wraz z całym kompleksem, ma kosztować miasto ponad 100 mln zł.