Piekary Śląskie. Kontrola w niepublicznym przedszkolu wykazała nieprawidłowości. Sprawa trafiła do prokuratury

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Piekary Śląskie: niepubliczne przedszkole nie otrzymało dotacji. Kontrola wskazała nieprawidłowości w placówce Szymon Bijak
Niepubliczne Przedszkole Katolickie "Anioła Stróża" w Piekarach Śląskich ma kłopoty. Nie otrzymało dotacji na ten rok m.in. przez nieprawidłowości w działalności, które wykazała kontrola. - Aktualnie trwa wyjaśnianie przez prokuraturę sprawy podejrzenia o wymuszenie dotacji przez jedno z niepublicznych przedszkoli, chodzi o kilkaset tysięcy złotych - poinformował Tomasz Wesołowski, przewodniczący Rady Miasta w Piekarach Śląskich. Placówka na razie nie chce komentować tej sprawy. Z tego co się jednak dowiedzieliśmy w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja prasowa, na której obecna ma być dyrektor przedszkola.

Piekary Śląskie: niepubliczne przedszkole nie otrzymało dotacji. Kontrola wskazała nieprawidłowości w placówce

Niepubliczne Przedszkole Katolickie "Anioła Stróża" nie otrzymało, w przeciwieństwie do trzech innych niepublicznych placówek w mieście, dotacji na ten rok. Powody takiej decyzji są dwa.

Po pierwsze - wymagane dokumenty nie zostały złożone w odpowiednim terminie. Po drugie - urzędowa kontrola, która została przeprowadzona w lutym tego roku, wykazała w placówce szereg poważnych nieprawidłowości w działalności.

- Okazało się, że przedszkole wykazywało na swoich listach dzieci, które w tym czasie naprawdę chodziły do innych przedszkoli (w Piekarach Śląskich, Bobrownikach i Bytomiu). Wykazane były także dzieci, które nie korzystały z żadnego przedszkola, co zostało potwierdzone u rodziców - poinformował na swojej stronie internetowej wiceprezydent miasta Krzysztof Turzański.

- W trakcie rozpatrywania wniosku okazało się, że w Systemie Informacji Oświatowej brakowało wskazania liczby uczniów w przedszkolu. Liczba, która ukazała się dopiero w grudniu 2020 r., była znacznie niższa niż liczba dzieci wykazywana w celu
uzyskania dotacji w informacjach miesięcznych, składanych w Urzędzie Miasta - czytamy w uchwale Rady Miasta.

Nie przeocz

Wiceprezydent poinformował, że na 62 dzieci wykazywanych do dotacji, prawidłowo zgłoszonych było tylko 22 z nich.

W związku z tym, podjęto decyzję, aby nie przyznać przedszkolu dotacji na ten rok. Ponadto miasto wystąpiło o zwrot dofinansowania za 2020. Kwota wynosi ok. 285 tysięcy złotych. Władze Piekar Śląskich skierowały więc sprawę do prokuratury.

- Potwierdzam, że 26 kwietnia zostało wszczęte postępowanie. Jest ono na początkowym etapie. Dotyczy ono przestępstwa z art. 286 par. 1 kodeksu karnego (oszustwo), a także poświadczenia nieprawdy przez osobę uprawnioną w dokumentacji (art. 271 par. 3) - wyjaśnia Justyna Rzeszut-Sieńkowska, kierownik Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich.

"Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" - brzmi natomiast wspomniany już art. 286 par. 1 k.k.

W kodeksie karnym możemy także przeczytać, że osoba, która dopuszcza się tego przestępstwa "w stosunku do mienia znacznej wartości" podlega karze do dziesięciu lat więzienia (art. 294 par. 1).

- Na chwilę obecną, nikt w tej sprawie nie ma jednak postawionych zarzutów - dodaje Justyna Rzeszut-Sieńkowska.

Próbowaliśmy się także skontaktować z dyrektorką przedszkola. Nie chce ona na razie komentować tej sprawy. Otrzymaliśmy jednak informację, że w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja prasowa w siedzibie placówki w związku z tym tematem.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie